Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) će u najkraćem mogućem roku odobriti sve troškove nastavka liječenja Nore Šitum u inozemstvu, čim dobije zahtjev referentnog centra ili liječničkog povjerenstva bolnice u kojoj se djevojčica liječi, priopćeno je danas iz HZZO-a.
Slučaj djevojčice NoreŠitum, koja ima pet godina i osam mjeseci, a već se nešto više od dvije godine bori s akutnom limboflastičnom leukemijom, odjeknuo je u javnosti putem Facebooka, na kojem od jučer cirkulira pismo njezine majke koja moli za financijsku pomoć u liječenju novom metodom u Dječjoj bolnici u Philadelphiji, za koje su troškovi oko 3,3 milijuna kuna. Roditelji su stupili u kontakt s bolnicom i u roku od osam dana trebali bi započeti s liječenjem što je, navodi se, zadnja šansa za djevojčicu.
Danas oko 14 sati ministar zdravlja RajkoOstojić napisao je na svom Twitter profilu kako će "učiniti sve da pomognem maloj Nori" te očekuje da HZZO do utorka izda rješenje o daljnjem dijagnostičkom postupku.
HZZO u priopćenju izdanom nedugo nakon toga napominje da još nije dobio nikakav zahtjev, te podsjeća da svoje osiguranike na liječenje u inozemstvo upućuje kada medicinski stručnjaci procjene da su u zdravstvenim ustanovama Republike Hrvatske iscrpljene sve mogućnosti liječenja.
Pacijenti se na liječenje upućuju na osnovi vlastitog zahtjeva, odgovarajuće medicinske dokumentacije i obveznog prijedloga za upućivanje na liječenje u inozemstvo. Prijedlog daje doktor specijalist ili liječnički konzilij iz referentnog centra Ministarstva zdravlja nadležnog prema dijagnozi bolesti za koju se predlaže upućivanje na liječenje u inozemstvo, kao i doktor specijalist ili liječnički konzilij druge ugovorne zdravstvene ustanove u kojoj se osigurana osoba liječi, s prijedlogom jedne ili više inozemnih zdravstvenih ustanova koje mogu obaviti traženo liječenje, te nalaza, mišljenja i ocjene liječničkog povjerenstva Direkcije HZZO-a.
U slučaju da HZZO zahtjev za liječenje u inozemstvu dobije od Referentnog centra takvi se zahtjevi pozitivno rješavaju u roku od 48 sati, a ukoliko je molba manjkava ili ju ne podržavaju liječnici specijalisti tada HZZO sam traži prijedloge vrhunskih stručnjaka o daljnjem tijeku liječenja, stoji u priopćenju.
Ističe se kako HZZO plaća zdravstvene usluge, a ne postavlja medicinske indikacije za nečije liječenje, te se oko 85 posto zahtjeva za liječenjem u inozemstvu rješava pozitivno.