Hubble snimio iznimnu zvjezdanu erupciju

Astronomi su dobili snimke mlade zvijezde stare samo nešto manje od milijun godina. Snimanje se odvijalo u periodu od nekoliko godina, a ukazuje na iznenađujuće dramatično brza zbivanja

22.9.2000.
17:52
VOYO logo


Salve plina iz XZ Taurija, binarnog zvjezdanog sistema šire se u svemir brzinom od stotinu tisuća kilometara na sat. Budući su zvijezde udaljene oko 450 svjetlosnih godina od Zemlje snimak je star tek par desetljeća.

Hubble je jedinstveno komešanje otkrio 1995. godine s tim da su 1998. i 2000. snimani daljnji događaji. Osim brzog razvoja, u zvjezdanom sistemu je prvi put snimljena i zona hlađenja, tj. snimci erupcije iz 1998. pokazuju nešto svjetlije krajeve užarenog mjehura. Ova svjetlost je vjerojatno uzrokovana hlađenjem vrućeg plina, što je omogućilo da se elektroni spoje s atomima, a kao nusproizvod pokazala se svjetlost.

Masa koja se izbacuje iz Xz Taurija najmanje je 10 tisuća puta veća od one koju Sunce gubi u koronarnom pražnjenju ? periodičnom otpustu mase koji osvjetljuje aurore i remeti elektonske sisteme na Zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo neprimjetan disk opskrbljuje plin koji je nužan za eksploziju, na dnu snimke vidi se kao spljoštena tamna nakupina prašine. On blokira svjetlost iz centralne zvijezde, ali reflektira je iznad i ispod diska gotovo u obliku laserske zrake.

Snimci bi mogli pomoći u pojašnjavanju bezbrojnih nepoznanica i prošlost sličnih rotirajućih zvjezdanih sistema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz pomoć NASA-e i European Space Agency, Hubble je počeo s kruženjem oko Zemlje 1990., i od tad je znanstvenicima pružio pogled u dubine svemira s do tad neviđenom vizualnom jasnoćom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo