Organizacije iz Hrvatske, njih 29, izrazile su u priopćenju ogorčenost represijom koja je u Turskoj već dugo na snazi a za koju kažu da je posljednjih dana, uz medijsku blokadu, dosegla alarmantne razmjere.
"Kao aktivisti za ljudska i radnička prava, demokratizaciju i zaštitu okoliša te javnih dobara, izražavamo solidarnost s turskim aktivistima i aktivistkinjama te ih ohrabrujemo u njihovoj borbi za demokratsku Tursku", stoji u priopćenju.
Podsjetili su na slučajeve turskih državljanki Başak Şahin Duman i Vicdan Sahin Özerdem, koje su "zbog svog aktivističkog i novinarskog djelovanja bile osuđene na dugogodišnje zatvorske kazne te koje je Republika Hrvatska nakon višemjesečnog zadržavanja u zemlji na koncu odbila izručiti Turskoj".
Policijska brutalnost prešla sve granice: Zataškava se broj stradalih
"Nažalost, takvi slučajevi zaista nisu rijetkost: turska vlada na čelu s premijerom Recep Tayyip Erdoğanom i njegovom Strankom pravde i razvoja (AKP) već cijeli niz godina vrlo brutalnim metodama zatire sve oblike kritike koji dolaze od medija, akademske zajednice, političke opozicije i aktivista. Temeljna politička prava, poput slobode izražavanja, javnog okupljanja i političkog te sindikalnog organiziranja čije je poštivanje minimalni i nužni uvjet za demokraciju u Turskoj su godinama vrlo otvoreno ograničavana, a oni koji aktivno kritiziraju vladu nerijetko bivaju lišeni slobode i bez odgovarajućih dokaza osuđivani na dugotrajne kazne zatvora", ističu udruge.
Napominju da su ovih dana turske vlasti otišle korak dalje u represiji i nasilju nad svojim građanima "kako bi zaustavili ono što je počelo kao pobuna protiv otimačine javnog prostora i njegove privatizacije koja prijeti parku Gezi u samom centru Istanbula, a preraslo u široki pokret protiv represivne vlasti koji je zahvatio i druge turske gradove poput Ankare, Izmira, Adane i ostalih".
I Zagreb uz Tursku! Studenti poslali podršku prosvjednicima
"Policija je prema prosvjednicima poduzela cijeli niz izrazito
nasilnih metoda, poput korištenja dimnih bombi, suzavaca, vodenih
topova a u nekoliko je slučajeva na prosvjednike čak i pucala.
Broj ozlijeđenih građana je dosegao četveroznamenkaste brojke, a
ima i poginulih. Svejedno, građani diljem Turske u sve većem
pružaju otpor represivnoj Erdoğnovoj vladavini – čini se da bi
upravo ovaj trenutak mogao biti prekretnica koja će u Turskoj
osigurati velike promjene", piše u priopćenju.
Udruge smatraju kako je svojim postupcima Erdoğanova vlada
objavila otvoreni rat svojim građanima i da je još jednom dovela
u pitanje legalnost i legitimnost svoje vladavine.
"Poručujemo građanima Turske da ih, kao i aktivisti i aktivistkinje diljem svijeta, podupiremo u njihovoj borbi za demokraciju te mogućnost da se glasno zalažu za javni interes. Od Vlade Republike Hrvatske očekujemo da će se jasno pozicionirati prema nedemokratskoj Erdoğanovoj vladi i doprinijeti okončanju nasilja i represije kao i međunarodnoj potpori borbi turskog naroda", pozivaju u priopćenju.
Udruge potpisnice su: Akademska solidarnost, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju, B.a.B.e., Brodsko ekološko društvo – BED, Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Centar za mirovne studije, Centar za ženske studije, Cenzura Plus, Direktna demokracija u školi, Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, Ekološko društvo Pan – Karlovac, Eko - Zadar, GONG, Hrvatsko debatno društvo, Info zona - Split, JEF Hrvatska, Klub studenata Fakulteta političkih znanosti, Kuća ljudskih prava, Mirovna grupa Oaza, Mladi antifašisti Zagreba, Mreža mladih Hrvatske, Multimedijalni institut MaMa, Pravo na grad, Subversive Forum, Udruga za nezavisnu medijsku kulturu, Udruga „Protagora“, Zelena akcija, Zeleni Osijek.