ZAGREPČANI PRIMILI ZABRINJAVAJUĆE PISMO PLINARE: / 'Nije ovo naš hir, radi se o vašoj sigurnosti'

Image

Upozorenje Gradske plinare stiglo je na 9.300 zagrebačkih adresa te u njemu jasno i velikim tiskanim slovima piše da ne koriste neispravne atmosferske bojlere jer mogu uzrokovati i smrtne posljedice

12.5.2020.
19:06
VOYO logo

Atmosferski bojleri postali su problem za mnoge stanovnike Zagreba nakon potresa. Zagrepčanka Una Radić kaže kako je njezin atmosferski bojler prije potresa dobro radio, ali da nakon potresa bojler nisu mogli ugasiti i da im je voda već 42 dana hladna.

"Atmosferski bojleri najednom postaju neispravni i potrebno je provesti sanaciju dimnjaka i preći na korištenje kondenzacijskih bojlera za što je naravno potrebno izdvojiti određena sredstva", napominje Una Radić za Dnevnik Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Image

30.03.2016., Zagreb - Salter u Gradskoj plinari. Photo: Davor Visnjic/PIXSELL

Upozorenje Gradske plinare stiglo je na 9.300 zagrebačkih adresa te u njemu jasno i velikim tiskanim slovima piše da ne koriste neispravne atmosferske bojlere jer mogu uzrokovati i smrtne posljedice. Tomislav Mazal, direktor Gradske plinare Zagreb, kaže da bi on zaista htio da građani shvate da se radi o njihovoj sigurnosti i da su oni kao operator zakonski odgovorni za sigurno puštanje plina. Ističe da se ne radi o nekom hiru plinare i da su pismo dobili zato što su od područnih dimnjačara dobili preko 830 dokumenta s utvrđenim nedostacima tijekom pregleda dimnjaka.

Image
UPUTE ZA SANACIJU DIMNJAKA I UGRADNJU BOJLERA; Evo kako će se obnavljati potresom oštećena kućanstva: /

Vlada daje po 20.000 kn...

Image
UPUTE ZA SANACIJU DIMNJAKA I UGRADNJU BOJLERA; Evo kako će se obnavljati potresom oštećena kućanstva: /

Vlada daje po 20.000 kn...

Građane nitko ne može natjerati na zamjenu bojlera

Premda dimnjačari shvaćaju problem građana, tvrde da im je na prvom mjestu sigurnost građana. Po njima su atmosferski bojleri opasni jer mogu dovesti do toga da se osoba otruje plinom. Upravitelj Dimnjačarsko-obrtničke zadruge, Nenad Zrinski objašnjava da su atmosferski bojleri bojleri koji koriste kisik iz prostorije smještaja i da u tom segmentu mogu biti izuzetno opasni, osobito ako je dimnjak oštećen. No, kaže, iako bi ugradnja kondenzacijskih bojlera bila bolje rješenje, građane nitko ne može natjerati da ga zamjene ako to ne žele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Image

18.02.2018., Zagreb - Plinski bojler Vaillant turboTEC pro. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

"Kvalitetnije, ekonomski učinkovitije i najsigurnije s aspekta sigurnosti je korištenje i ugradnja kondenzacisjkih bojlera i sanacija dimnjaka", kaže Zrinski za Dnevnik Nove TV.

Za ugradnju novih bojlera građanima je potreban novac koji većina nema. Ono što čekaju jest da Vlada ispuni obećanje o 20.000 kuna namijenjenih za sanaciju dimnjaka i ugradnju novih bojlera. Broj objekata s oštećenim dimnjacima trenutno iznosi 4.148.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo