'Iskorištavaju nas kao u logoru za tri kune po satu'

15.5.2012.
8:37
VOYO logo

Studenti Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji, koji od ove godine odrađuju praksu u opatijskim hotelima, nisu zadovoljni onim što 'uče' na terenu – barem sudeći po tvrdnjama jedne studentice, koja se pismom požalila medijima.

"Radimo po osam sati četvrtkom, petkom, subotom i nedjeljom. U opatijskim hotelima nas iskorištavaju kao u logoru za tri kune po satu, a i studenti koji tamo rade su 'sretnici'. Neki od nas neće dobiti ni te tri kune po satu jer hoteli neće platiti. Na fakultetu nas ne doživljavaju. Sami smo morali platiti liječnički i sanitarnu, marendu ponekad niti ne dobijemo, vremena za fakultetske obaveze imamo još manje... Profesor ne odgovara na nikakve upite, studenti se boje peticije... Sramotno je da jedan fakultet i studenti koji se obrazuju da budu budući menadžeri, čiste četkicom za zube otvor od lifta ili metu parking hotela i sakupljaju golublje perje i rade slične poslove koji se u hotelima nisu radili mjesecima!", napisala je neimenovana studentica u pismu koje je poslano na adresu Novog lista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da studenti zaista odrađuju praksu i da su tek neki od njih plaćeni tri kune po satu potvrdio je voditelj stručne prakse na FMTU Vlado Galičić, koji je za list komentirao kako ne vidi nikakvih problema u tome da studenti rade ono što i zaposlenici hotela. Kaže, nastavnim planom i programom za redovite studente prve i druge godine stručnog studija predviđena je stručna praksa u trajanju od 120 sati, a potrebno ju je odraditi u ljetnom semestru koji je u tijeku.

'I ja sam prao suđe kao direktor hotela'

"Stručnu praksu obavlja 220 studenata u četiri riječka hotela, četiri lovranska i šesnaest opatijskih. Potpisali smo ugovore s objektima u kojima se praksa odrađuje i jedino su Liburnia Riviera Hoteli predvidjeli plaćanje prakse u iznosu tri kune po satu, dok se na drugim mjestima praksa ne plaća", kazao je Galičić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Liječnički pregled iznosio je 321 kunu, studenti su morali podmiriti 200 kuna, a razliku je platio fakultet kako bi olakšao studentima. Ne znam što su studenti radili na praksi, ali smatram da moraju baš kao i zaposlenici u stalnom radnom odnosu raditi sve što se od njih traži. Osim toga, i ja sam prao suđe kao direktor hotela. Studenti su dužni raditi sve što im se kaže, a za 120 sati prakse u indeksu će imati osam ECTS bodova", kazao je Galičić, kazavši još da nije istina da ne odgovara na studentske e-mailove.

"Ne odgovaram na nepotpisane upite", kazao je Galičić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo