STRUČNJAKINJA O VEĆIM PRAVIMA ZA CIJEPLJENE: / 'Diskriminacija je samo činjenica da cjepivo nije dostupno svima. Zbog toga se može i tužiti država'

Image
Foto: Pixsell
27.4.2021.
22:28
Pixsell
VOYO logo

Početkom lipnja bi Europska unija trebala aktivirati sustav digitalne zdravstvene propusnice, tzv. covid-putovnice, koja bi tada trebala biti uvedena i u Hrvatskoj. Cilj je omogućiti putovanje između država svima koji su cijepljeni protiv Covida-19 ili imaju potvrdu o negativnom testu na koronavirus, a sve kako bi se omogućila koliko-toliko normalna turistička sezona.

Propusnice s QR kodom otisnutim na papiru ili pohranjenim u aplikaciji na mobilnom telefonu bit će dokaz da je osoba imuna, a izdavat će ih liječnik ili nadležna zdravstvena ustanova. Da bi kretanje bilo olakšano, na razini EU trebao bi se uspostaviti središnji sustav koji bi povezivao aplikacije nacionalnih sustava zemalja-članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POČETKOM LIPNJA UVODE SE COVID-PUTOVNICE: /

Pogledajte kako će to funkcionirati u Hrvatskoj

Image
POČETKOM LIPNJA UVODE SE COVID-PUTOVNICE: /

Pogledajte kako će to funkcionirati u Hrvatskoj

Povlastice za cijepljene građane

U nizu pitanja koja se nameću otkako se počelo razmatrati uvođenje covid-putovnica, jedno od najčešćih odnosi se na diskriminatornu narav covid-putovnica u smislu zadiranja u neka temeljna ljudska prava poput prava na slobodu kretanja kao i samog prava na nediskriminaciju.

Naime, uvođenjem covid-putovnica, pravo na putovanja u druge zemlje imat će samo cijepljeni i(li) oni s negativnim testom na koronu, dok se u nekim zemljama razmatra i davanje određenih povlastica cijepljenima u odnos na necijepljene građane. Ponegdje je ulazak u javne prostore ili ugostiteljske objekte već omogućen samo onima koji predoče potvrdu da su cijepljeni ili da nisu zaraženi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Njemačkoj se, primjerice, priprema nacrt zakona koji bi cijepljenima omogućio da se ne moraju testirati ili ići u karantenu nakon povratka iz inozemstva te ih oslobodio obaveze samoizolacije u slučaju kontakta sa zaraženima. Pritom je njemački ministar zdravstva Jens Spahn kazao kako nije riječ o davanju povlastica cijepljenima, nego o "vraćanju" temeljnih prava građana koja su privremeno bila stavljena izvan snage.

'Odluku definitivno treba donijeti Sabor'

Kako god ustavno-pravno ili semantički to tumačili, činjenica jest da će s uvođenjem zelenih propusnica iliti covid-putovnica dio građana ostati uskraćen za prava koja će istodobno drugi moći uživati zahvaljujući činjenici da su cijepljeni. Izuzmemo li one koji se ne žele cijepiti, nemali, trenutno čak većinski broj građana, određena prava neće imati zbog toga što procjepljivanje stanovništva -a takav je slučaj u Hrvatskoj - ne teče planiranim tokom zbog nedostatnih količina cjepiva i konfuznog sustava naručivanja. Budući da će (i) u Hrvatskoj s uvođenjem covid-putovnica trebati utvrditi pravila koja će biti različita za cijepljene i necijepljene, pitali smo ustavnopravnu stručnjakinju Sanju Barić, s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci tko bi trebao donijeti tu odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Takvu odluku definitivno treba donijeti Hrvatski sabor i to bi trebao biti organski zakon. No, putem kojim smo krenuli otvorena su vrata da sve odluke donosi Nacionalni stožer, a ovo o čemu govorimo je ozbiljna odluka koja se bez Sabora ne bi smjela donijeti. Tim više što nije tako hitne naravi. Uvođenje covid-putovnica je ozbiljna i dugoročna mjera koja stvara različiti tretman građana s obzirom na nešto što je dobrovoljno, tako da bi svakako Sabor trebao donijeti odluku", smatra Barić.

'Pa naravno da se trebamo cijepiti!'

Na naše pitanje u kojoj mjeri će uvođenje covid-putovnica predstavljati zadiranje u temeljna prava građana, Barić napominje kako je još prerano reći išta pametno o tome budući da još nije poznat ni konkretan prijedlog te odluke. Ipak, ona upozorava na nešto drugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da je (cijepljenje) dostupno svima i da svatko može sam dobrovoljno odlučiti želi li se cijepiti ili ne, tada donošenje te odluke ne bi bilo problematično. No, ovdje imamo puno razina problema. Pravo pitanje jest koliko je cijepljenje trenutno dostupno svima, a pravi problem je u vezi između nedostupnosti cjepiva i nemogućnosti imanja prava. Problem nije niti obaveza cijepljenja niti davanja prava onima koji jesu cijepljeni, jer to i nije davanje prava, nego naprosto normalna logika priče", kaže ova ustavnopravna stručnjakinja.

Cijeli problem, po njoj, jest u tome što se oko samog cijepljenja previše "fantazira".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cijepljenje je najnormalnija stvar na svijetu. Svi se cijepimo već desetljećima, a sada se odjednom stvara problem pa se iz te pozicije onda spominju diskriminacija, povlastice i slično. A zapravo je suprotno. Mi bi trebali biti u poziciji da možemo tužiti državu ako nam svima ne omogući cijepljenje, jer je to jedini znanstveni i medicinski postupak. Cijepljenje apsolutno može biti obavezno pa je u tom smislu početna premisa kriva - da imamo zadiranja u ljudska prava zato što se trebamo cijepiti. Pa, naravno da se trebamo cijepiti", zaključila je Barić.

COVID-PUTOVNICE LJUDIMA BI MOGLE SPASITI LJETO: Ali, neće svi imati iste sreće kod ostvarivanja svojih prava

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo