IMAMO 291 NOVI SLUČAJ ZARAZE; Virus u Vinogradskoj bolnici: /

Zaražena još jedna pacijentica i troje radnika, njih 21 u izolaciji

Image

Danas je u Hrvatskoj zabilježen 291 novi slučaj zaraze koronavirusom te dvije smrti, čime je broj zaraženih osoba porastao na 2567,

10.9.2020.
7:15
VOYO logo
  • Danas je zabilježena 291 novozaražena i dvije preminule osobe
  • Od 2567 aktivno zaraženih osoba, 320 je na bolničkom liječenju, a od njih je 27 na respiratorima
  • Epidemiološke mjere su produljene u Splitsko-dalmatinskoj i Zadarskoj županiji
  • Njemačka je na crvenu listu stavila Dubrovačko-neretvansku i Požeško-slavonsku županiju

PRATITE TIJEK DOGAĐANJA:

WHO se žali na nedostatak solidarnosti u pandemiji koja je pokosila 900.000 života

23:28 - Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) požalila se u četvrtak na "nedostatak solidarnosti" i pozvala velesile da preuzmu "vodstvo" u suzbijanju pandemije covida-19 dok je broj umrlih u svijetu premašio 900.000.

"Najviše me zabrinjava ... nedostatak solidarnosti", rekao je direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtualnoj tiskovnoj konferenciji. "Treba nam solidarnost i svjetsko vodstvo, napose velesila. Samo tako ćemo moći pobijediti taj virus", upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I direktor za hitne zdravstvene krize WHO-a Michael Ryan upozorio je da se još ne nazire kraj pandemije. U srijedu navečer broj umrlih od covida-19 u svijetu premašio je 900.000, pokazuje izračun koji je AFP objavio u srijedu u 23.30 sati po srednjoeuropskom vremenu na temelju službenih podataka.

U petak 11. rujna točno je šest mjeseci otkad je WHO proglasio pandemiju covida-19, nakon čega se uvodila karantena i stalo svjetsko gospodarstvo. U vrijeme pandemije počela je utrka za cjepivom, napose u dvjema najteže stradalim zemljama, Sjedinjenim Državama i Brazilu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WHO je u svom najnovijem izvješću objavljenom u srijedu iznio podatak o 35 "kandidata za cjepivo" koji se klinički ispituju na ljudima diljem svijeta. Devet ih je u završnoj fazi ili pred njom. To je "treća faza" u kojoj se djelotvornost mjeri na tisućama dragovoljaca.

WHO ipak ne očekuje masovno cijepljenje prije sredine 2021. SAD je najgore prošao i po broju umrlih i po broju zaraženih, sa 191.168 umrlih, nakon čega dolazi Brazil sa 128.539 umrlih, Indija sa 75.062, Meksiko sa 69.095 te Ujedinjeno Kraljevstvo s 41.608.


Đikić: 'Brojke zaraženih i preminulih ne pokazuju nas u dobrom svjetlu'

22:33 - Znanstvenik Ivan Đikić danas je za Dnevnik Nove TV komentirao povećani broj zaraženih u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: N1

"Pozitivno je to što turisti i dalje dolaze u Hrvatsku. Ovi povećani brojevi zaraženih, ali i umrlih, ne pokazuju nas u dobrom svjetlu u Europi", rekao je Đikić za Dnevnik Nove TV.

Što se mjera tiče, Đikić smatra da su stroge mjere trebale bit uvedene ranije. Smatra da je Nacionalni stožer postao puno oprezniji kada je u pitanju iznošenje podataka prema javnost. Zato, navodi znanstvenik, javnost bolest može percipirati kao što i jest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li dobra ideja smanjivati broj dana u samoizolaciji, Đikić kaže da to ovisi od zemlje do zemlje. "U Hrvatskoj to u jednoj županiji može biti dobro, a u drugoj ne. Moramo biti oprezniji i kritičniji", kaže.

Više pročitajte ovdje.

Image
'BROJKE ZARAŽENIH I UMRLIH NE POKAZUJU NAS U DOBROM SVJETLU'; Đikić komentirao i razvoj cjepiva: /

'Ovo rusko je impresivno...'

Image
'BROJKE ZARAŽENIH I UMRLIH NE POKAZUJU NAS U DOBROM SVJETLU'; Đikić komentirao i razvoj cjepiva: /

'Ovo rusko je impresivno...'

Još troje pozitivnih djelatnika KBC Sestre milosrdnice; 21 u samoizolaciji

22:08 - "Nakon današnjih testiranja zbog slučaja dviju pozitivnih pacijentica koje su ujedno i prve pozitivne pacijentice kod nas, imamo još troje pozitivnih naših djelatnika i 21 u samoizolaciji", potvrdio je za 24sata ravnatelj KBC Sestre milosrdnice Mario Zovak.

"Do srijede smo imali devet pozitivnih djelatnika i 16 njih u samoizolaciji. Nakon današnjih testiranja zbog slučaja dviju pozitivnih pacijentica koje su ujedno i prve pozitivne pacijentice kod nas, imamo još troje pozitivnih naših djelatnika i 21 u samoizolaciji. Uz to je pozitivna i jedna pacijentica na odjelu intenzivne njege i potpuno je asimptomatska, a na tom odjelu je pozitivna i jedna medicinska sestra koju sam zapravo i spomenuo i broju od troje novozaraženih naših djelatnika", govori Zovak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako će neko vrijeme morati funkcionirati bez velikog broja zdravstvenog osoblja, ravnatelj bolnice kaže da će reorganizacija biti uspješna.

"Znate da kod nas inače ne držimo Covid pozitivne pacijente, ali smo u suradnji sa svim bolnicama i pomažemo kad im zatreba. Tako smo recimo prihvatili sve pacijente iz bolnice u Dubravi s traumatološkog odjela. Organizirani smo i uigrani", rekao je Mario Zovak za 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


UN: Države brzo moraju pronaći 15 milijardi dolara za razvijanje liječenja za koronu

22:00 - Ujedinjeni narodi zatražili su trenutni "kvantni skok" u financiranju globalnih programa koji razvijaju liječenje koronavirusom i kandidate za cjepivo.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres pozvao je zemlje da tijekom sljedeća tri mjeseca pronađu 15 milijardi dolara za financiranje programa ACT-Accelerator, globalne sheme koju vodi Svjetska zdravstvena organizacija.

"Ili ćemo stati zajedno ili ćemo biti osuđeni", rekao je Guterres na virtualnom sastanku ACT-Acceleratora, opisujući virus kao "globalnu sigurnosnu prijetnju broj jedan". "Potreban nam je kvantni skok u financiranju kako bismo povećali šanse za globalno rješenje za ponovno pokretanje, rad i napredak svijeta", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosad je shemi dodijeljeno gotovo tri milijarde dolara, za početnu fazu programa, koja je pokrenuta prije četiri mjeseca.

Za proširivanje programa bit će potrebno 35 milijardi dolara, rekao je Guterres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Francuska bilježi 10.000 pozitivnih slučajeva

20:56 - Francuska je u četvrtak zabilježila gotovo 10.000 novih infekcija Covid-19, što je najveći udio u jednom danu.

Zemlja je prijavila 9.843 nova potvrđena slučaja, što je porast od gotovo 900 prethodnog dana, kada je najavljeno 8.975 infekcija. To se događa dok se vlada priprema za sastanak vlade u petak na kojem će se možda uvesti nova lokalna zaključavanja.

Predsjednik i premijer protive se nacionalnom zaključavanju, što bi, kako kažu, bilo katastrofalno za ekonomiju, izvještava Guardian. Tijekom rujna u Francuskoj su porasli novi slučajevi, s prosječnim dnevnim porastom od 7.292, u usporedbi s 3.003 u kolovozu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Aplikacija za praćenje covida smjestila finsku premijerku u karantenu

20:24 - Finska premijerka će se testirati na covid-19 pošto je možda bila u doticaju s virusom koji je identificirala vladina aplikacija za praćenje bolesti, priopćio je u srijedu njezin ured.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanna Marin (34) je "asimptomatična i dobro se osjeća", dodaje njezin ured u priopćenju. Finska je 1. rujna uvela svoju aplikaciju za praćenje koronavirusa i tako korisnicima pametnih telefona omogućila da prime upozorenje ako su bili u bliskom kontaktu s osobom koja se na testiranju pokazala pozitivna na virus.

Aplikacija se masovno koristi u toj nordijskoj zemlji s 5,5 milijuna stanovnika i preuzeta je nekih 1,8 milijuna puta. Sanna Marin je u četvrtak putem videokonferencije razgovarala s europskim kolegama, a zatim i s članovima svoje vlade o mogućem popuštanju ograničenja putovanja u zemlju.

Vlasti trenutačno dopuštaju samo ulazak putnicima iz zemalja koje imaju manje od deset novih slučajeva covida-19 na 100.000 stanovnika u protekla dva tjedna.

Popuštanjem mjera taj bi se broj povećao na 25 novih slučajeva na 100.000 stanovnika, što odgovara mjerama uvedenim u drugim zemljama EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je bila izložena pritisku kako bi popustila ograničenja putovanja i tako pomogla tvrtkama u Laponiji koja zimi uglavnom živi od turizma.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice: 'Iz pogona će ispasti 20 ljudi jer će biti u samoizolaciji'

19:37 - Mario Zovak, ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice, komentirao je za N1 situaciji u Klinici za neurologiju tog KBC-a gdje su danas potvrđene dvije zaražene pacijentice.

"Završili smo u gotovo cijelosti epidemiološko istraživanje. Cijeli dan služba provodi izvide i radi mrežu kontakata koje treba definirati da se procijeni ugroza za svakog pojedinca i kako bi se mogle odrediti mjere. Završili smo sve oko 13 i 30, predali epidemiolozima, do kraja dana očekujemo da preporuče mjere, samoizolaciju ili nešto drugo.

Image

U ovom trenutku znamo da imamo dvije pozitivne pacijentice, hospitalizirane zbog kroničnih neuroloških stanja, jednu liječnicu koja je bila uključena u dijagnostiku jedne pacijentice s jednom medicinskom sestrom. Svi liječnici, medicinske sestre i pacijenti s tog odjela su negativni jer imamo laboratorij u KBC-u pa smo mogli brzo reagirati. Rezultati ostalih djelatnika očekuju se do kraja dana i tad očekujemo mjere. Očekujemo da će taj odjel biti u samoizolaciji, a tako će ispasti iz pogona 20-ak ljudi", rekao je Zovak za N1.

Ravnatelj je napomenuo da se ovakve situacije događaju i da će se događati, ali da je važno da je zdravstveni sustav spreman. Istaknuo je da su od proljeća naučili puno i da pacijentima kao i kolegama poručuje da u ovom trenutku nema panike. "Treba biti racionalan i bez straha. Srećom nitko od nevedenih nije vitalno ugrožen. Mislim da sustav zdravstva funkcionira dobro", rekao je Zovak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkrio je da je zbog ove situacije odgođeno tek par pacijenata koji su bili naručeni za idućih nekoliko dana, a njima su objasnili situaciju i radi se o osobama kojima nije ugrožen život. Ravnatelj je reka da će biti naručeni od nekoliko dana. Svim pacijentima koji dolaze u ambulantu na obradu ravnatelj poručuje da bolnica funkcionira kako treba. Ipak, znači li to da se treba testirati više pacijenta?

"KBC Sestre milosrdnice hospitalizita 55.000 pacijenata godišnje. Rebro koje je puno veće vjerojatno i dvostruko više. Jasno je da nije moguće nekoliko stotina tisuća ljudi testirati, osim toga nijedan test nije validan dulje od 48 sati. Mi bi morali svaki dan testirati toliki broj pacijenata da je to nemoguće. Stožer i ministarstvo su definirali koji su pacijenti ugroženi i mi se toga držimo. Nije moguće sve pacijente testirati, nije samo kod nas i nije stvar financija, nego je organizacijski nemoguće", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o odgovornosti ljudi, ravnatelj Zovak je za N1 istaknuo da se ne slaže s kaznama. "Nikome ne možete zabraniti da misli drugačije, kao ni skupove premda su stavovi koji se tamo iznose nerealni, a donekle i opasni. Moramo objasniti građanima da se radi o ozbiljnoj situaciji i cijeli svijet je u njoj, nismo izuzetak nego samo kamenčić. Moramo biti odgovorni i zaštititi najslabije. Lako je biti hrabar sa 25 godina, ali što s djedovima i bakama kojima će mladi doći doma, to treba objasniti ljudima", kazao je.


Ante Vlašić prijavljen zbog kršenja samoizolacije

19:27 - Ante Vlašić, predsjednik Udruge ugostitelja Dubrovnik, pozitivan je na koronavirus te o tome obavijestio javnost. Kak doznaje Dubrovački dnevnik, Vlašić je u srijedu prijavljen zbog kršenja samoizolacije.

Image
Foto: Goran Mratinović/Dubrovački dnevnik

Prema neslužbenim informacijama Dubrovačkog dnevnika, policiji je prijavljeno kako je viđen na javnom prostoru sa svojom obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Policijske uprave dubrovačko-neretvanske potvrdili su slučaj u kojem su dobili dojavu o tome kako su dvije odrasle osobe prekršile samoizolaciju te su izašli na teren. Kako navode, osobe nisu zatekli kod kuće pa je utvrđeno da su otišle van, što znači da su kršile samoizolaciju.

Prema daljnjoj proceduri, o kršenju mjere samoizolacije obaviješten je nadležni inspektorat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


HOK-a: Težak položaj ugostitelja, ali prosvjedne akcije nisu rješenje

19:00 - Razumijemo težak položaj ugostitelja u Hrvatskoj, ali u ovom trenutku prosvjedne akcije nisu način rješavanja neizvjesne situacije u kojoj se ovaj sektor nalazi, poručio je u četvrtak Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore (HOK) reagirajući na prosvjednu akciju ugostitelja Kvarnera i Istre.


Gvatemala otvara granice nakon šest mjeseci

18:38 - Nakon šest mjeseci zatvorenih granica, srednjoamerička republika Gvatemala, južno od Meksika, planira ponovno otvoriti svoje granice sljedeći tjedan, navodi AP.

Vladina obavijest objavljena u četvrtak u službenom registru kaže da će se uz određena ograničenja i zahtjeve za poštivanjem zdravstvenih smjernica kopnene, morske i zračne granice zemlje ponovo otvoriti 18. rujna.

Obavijest također ograničava mogućnost Gvatemalca da putuju unutar zemlje za "rekreacijska, socijalna ili obiteljska" putovanja.

Vlada Gvatemale do sada je izvijestila o 79.622 infekcije koronavirusom i 2.897 smrtnih slučajeva.


Raste broj zaraženih u Arapskim Emiratima, država pozvala na poštivanje mjera

18:18 - Ujedinjeni Arapski Emirati pozvali su stanovnike da se pridržavaju mjera protiv koronavirusa jer su najavili da dnevno prijavljuju pet puta više novih infekcija nego prije mjesec dana, navodi AFP.

Dnevni broj slučajeva popeo se na 930 u četvrtak, rekla je Farida al-Hosani, glasnogovornica zdravstvenog sektora Emirata, u usporedbi sa 179 10. kolovoza. "Ovo je najveći broj zabilježen u četiri mjeseca", rekla je tijekom televizijske konferencije. "Oni koji krše postojeće preventivne mjere, bilo da se radi o pojedincu, trgovinama ili restoranima, bit će odgovorni."

Hosani je rekao da je 12 posto slučajeva bilo među stanovnicima ili građanima koji se u Emirate vraćaju iz inozemstva, iako su od svojih odredišnih zemalja dobili negativne testove - koji su uvjet za ulazak. Ostatak slučajeva bio je među zaraženima kao rezultat društvenih događaja, kontakata na radnom mjestu ili drugih okupljanja.

Hosani je rekao da je do velikog porasta slučajeva došlo zbog ljudi koji se nisu pridržavali mjera poput socijalnog udaljavanja i obveznog nošenja maski, kao i zbog nastavka okupljanja u velikom broju u domovima, trgovinama i restoranima.

Ujedinjeni Arapski Emirati, s oko 9 milijuna stanovnika, do sada su zabilježili 76.911 slučajeva koronavirusa, uključujući 67.945 oporavka i 398 smrtnih slučajeva.

Ova država je u ožujku imala strogi "lockdown" bi suzbila infekcije. Dubai se od tada ponovno otvorio za posao i turizam, iako glavni grad Abu Dhabi još uvijek zahtijeva negativan test za koronavirus za ulazak.


Velika Britanija bilježi 3.000 zaraza u danu

18:00 - Velika Britanija zabilježila je gotovo 3.000 novih slučajeva zaraze koronavirusom, peti dan zaredom broj u kojem je otkriveno više od 2000 infekcija.

Prema najnovijem ažuriranju, u četvrtak je prijavljeno 2.919 slučajeva, najveći broj od nedjelje, kada je prijavljeno 2.988 novih slučajeva. Prije toga, niti jedan dan nije zabilježio više od 2.000 slučajeva od 24. svibnja.

Do sada je Velika Britanija zabilježila 358.138 potvrđenih slučajeva koronavirusa i 41.608 smrtnih slučajeva - od kojih je 14 zabilježeno u četvrtak. Za razliku od većine drugih zemalja, Velika Britanija ne objavljuje podatke o broju ljudi koji su se oporavili od zaraze koronavirusom.

Od utorka je u bolnici bilo 837 pacijenata s Covid-19, najnovije dostupne brojke, od kojih je 80 bilo na mehaničkoj ventilaciji.


Mjere u španjolskom turističkom središtu Palma de Mallorca

17:05 - Regija španjolskih Balearskih otoka priopćila je u četvrtak da će nametnuti ograničenja za više od 20.000 ljudi u turističkom žarištu Palma de Mallorca zbog velikog broja potvrđenih infekcija koronavirusom.

Image

Tourists walk at Calle de la Cerveza (Bierstrasse) in Palma de Mallorca, at Spain's Balearic island of Majorca on July 16, 2020. Regional authorities on Spain's Balearic island of Majorca ordered the immediate closure of bars on three streets popular with hard drinking tourists to limit the potential for coronavirus outbreaks.,Image: 543882942, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Ljudima koji žive u četiri četvrti radničke klase Palma, udaljenim od povijesne jezgre grada, neće biti dopušteno izlaziti od petka od 22 sata, osim ako idu na posao ili u školu ili traže medicinsku pomoć, priopćila je regionalna vlada otoka.

Teretane i parkovi u tim područjima moraju se zatvoriti, dok će kapaciteti barova, kafića i restorana biti ograničeni na 50 posto, a vrata moraju zatvoriti u 22 sata. Okupljanja će biti ograničena na najviše pet osoba.

Iako stanovnicima kvartova nije zabranjeno napuštati domove, regionalna vlada rekla je da to "obeshrabruje putovanja i nebitne aktivnosti". U četiri gusto naseljene četvrti živi gotovo 23.000 od 416.000 stanovnika Palme.


Mačke se češće zaraze koronom nego što se to mislilo

16:44 - Mačke se koronavirusom zaraze većom brzinom nego što se to prije mislilo, kaže se u novom istraživanju Sveučilišta Huazhong. Naime, istraživači su otkrili da je 15 od uzorka od 102 mačke iz Wuhana pozitivno testirano na antitijela protiv virusa. Jedanaest je također imalo neutralizirajuća antitijela, koja sprečavaju infekcije u potpunosti čvrsto se vežući za virus.

Uzorak je obuhvaćao 46 napuštenih mačaka iz tri skloništa za životinje, 41 iz pet bolnica za kućne ljubimce i 15 mačaka iz obitelji pacijenata Covid-19. Nijedna od mačaka nije imala pozitivan test na koronavirus niti je pokazala očite simptome, a prema rezultatima uzvratnih posjeta nijedna nije umrla.

Komentirajući nalaze, vodeća autorica studije Meilin Jin rekla je da, iako trenutno nema dokaza za prijenos s mačke na čovjeka, treba razmotriti mjere predostrožnosti.

Priopćenje o studiji možete pročitati ovdje, dok je cijeli članak dostupan na poveznici.


Dajak: Bude li potrebno, reorganizirat ćemo posao u splitskome KBC-u

16:30 - Pomoćnica ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor splitskoga KBC-a Slavica Dajak izjavila je kako se trenutačno ne razmišlja o povećanju kapaciteta u toj zdravstvenoj ustanovi za potrebe zaraženih koronavirusom, ali, rekla je, bude li potrebno, ići će se na reorganizaciju posla u njoj.

"Oprezni smo i spremamo se za ono što bi moglo biti. Kapacitet (za zaražene) nam je trenutačno znatno povećan i sada ne razmišljamo da nešto moramo povećati, ali nitko ne zna što nas čeka na jesen - ako dođe do situacije koja je nezgodna, ići ćemo na reorganizaciju posla, a prioritet nam je zbrinuti i spasiti život", rekla je Dajak u četvrtak novinarima.

Po njezinim riječima, stanje oboljelih od covida-19 koji su smješteni u splitskoj bolnici nije zabrinjavajuće. Istaknula je kako se ne može pouzdano reći je li trend blaža klinička slika zaraženih koronavirusom.

"Teško je reći je li trend neka blaža klinička slika ili će se s vremenom pojaviti veći broj s težom kliničkom slikom", rekla je Dajak.


Božinović: 'Ide se prema smanjenju broja dana samoizolacije'

15:54 - Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je danas da se ide prema smanjenju broja dana samoizolacije, no poželjno je da se to utvrdi na multinacionalnoj razini kako bi sve države imale isto mjerilo. "Tu još uvijek nema jednoznačnog odgovora, ali realno ide se prema smanjenju dana samoizolacije. Naravno da je poželjno da se to utvrdi na nekoj multinacionalnoj razini. Za nas je važno da Europska unija oko toga zauzme stav, da nema jedna država jedno mjerilo, a druga drugo jer isti je virus i više-manje su isti ljudi", rekao je Božinović novinarima nakon sastanka u Vladi. Također, na svjetskoj razini vode se rasprave, a u ovoj epidemiji nitko ne može baš točno reći u dan, u sat kad postaje osoba koja je, eventualno i pozitivna, manje opasna za svoju okolinu. Podsjetio je da je prvo samoizolacija bila 28 dana, pa 21, zatim se došlo do 14 dana, a sada se vode rasprave da to bude sedam dana, Francuska se priprema za to. Međutim, dodaje, to je sedam dana za one koji su zaraženi.

Image
Foto: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL

31.08.2020., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije o najnovijim detaljima sirenja koronavirusa u Hrvatskoj. Ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic.

Zna se da njihovi kontakti mogu razviti eventualno bolest nakon nekoliko dana. Možemo doći u situaciju da kontakt zaražene osobe naknadno postane zaražen i, ako se primjenjuje istih sedam dana, izađe iz samoizolacije u trenutku kad je možda najzarazniji za okolinu, kaže ministar. Božinović je također izvijestio da su na sastanku u Vladi razgovarali o epidemiološkoj situaciji, ali nema ništa novo. "Poanta svega je da mi još uvijek imamo relativno visok broj novozaraženih osoba, a s druge strane to je virus koji se može spriječiti, odnosno usporiti njegovo širenje jednostavnim mjerama", istaknuo je te novinarima sugerirao kako bi bilo dobro da nose maske čak i na otvorenom, kada stoje blizu jedni drugima. "Razmak, higijena nosa i ruku i sigurno da bi rezultati i broj novozaraženih bio manji", poručio je Božinović.


BiH otvara granice za sve strance koji imaju negativan PCR test

15:51 - Vijeće ministara danas je donijelo odluku o otvaranju bosanskohercegovačkih granica za sve strane državljane koji imaju negativan PCR test. Naime, u Bosnu i Hercegovinu će moći ući svi strani državljani koji imaju negativan test na koronavirus ne stariji od 48 sati. Odluka je donesena nakon konsultacija entitetskih vlasti, odnosno nakon što je Stožer za izvanredne situacije Republike Srpske donio zaključak o odobravanju ulaska stranih državljana, dok Federacija BiH odavno nema ništa protiv, javlja Klix.


Umrla 28-godišnja učiteljica u SAD-u

15:42 - Učiteljica u osnovnoj školi umrla je od komplikacija povezanih s koronavirusum tjedan dana nakon početka školske godine u Južnoj Karolini. Demetriji Bannister dijagnosticiran je virus u petak a umrla je u ponedjeljak. 28-godišnjakinja je pet godina predavala u osnovnoj školi Windsor u Kolumbiji. Treću godinu podučavanja učenika trećih razreda započela je 31. kolovoza, javlja CNN.


Jedan novi slučaj u Međugorju

15:34 - Od 71 jučer testirane osobe, 70 je negativno i 1 je osoba pozitivna na koronavirus. Danas do 11h testirano je 60 osoba i svi su uzorci u obradi. Do sada je ukupno testirano 4607 osoba. Trenutno je aktivnih 23 pozitivnih na SARS-CoV-2 virus, a 100 osoba je u samoizolaciji (pozitivni na koronavirus i njihovi kontakti).


KBC Sestre milosrdnice: Zaražene dvije pacijentice na neurologiji

15:30 - Zbog dvije Covid-19 pozitivne pacijentice u Klinici za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice u tijeku je epidemiološki nadzor, zasad se odgađaju tzv, hladne hospitalizacije dok će i dalje raditi dnevne ambulante, potvrdio je u četvrtak Hini ravnatelj KBC-a Mario Zovak. "To je odjel gdje su neki bolesnici nepokretni, imunokompromitirani, zato smo posebno osjetljiviji u postupanju. Naša Služba za zaštitu od bolničkih infekcija i epidemiolozi Nastavnog zavoda za javno zdravstvo moraju utvrditi mrežu kontakata, kretanja i rizike prijenosa, što bi trebalo biti gotovo danas poslijepodne", rekao je Zovak. Istaknuo je kako su testirani svi djelatnici i pacijenti koji su mogli biti potencijalni kontakti. Do jučer je u bolnici u Vinogradskoj ulici sveukupno bilo devet djelatnika pozitivnih na koronavirus. Oni su testirani nakon povratka s godišnjih odmora, a većina pozitivnih su medicinske sestre. Također, 26 djelatnika je u samoizolaciji, što na 4500 djelatnika nije puno, no nakon današnjeg događaja taj broj će se nešto povećati, rekao je Zovak.

Image
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

UN traži više novca za borbu protiv pandemije

15:22 Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres zatražio je još 35 milijardi dolara, uključujući 15 milijardi u sljedeća tri mjeseca, za program "ACT Accelerator" Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) kojim se podržava razvoj cjepiva, liječenje i dijagnostika covida-19. Dosad su prikupljene tri milijarde dolara, rekao je Guterres na događaju prenošenom online u četvrtak nazivajući to "financiranjem sjemenja", što je manje od 10 posto svote koju WHO treba za program formalno nazvan Acces to COVID-19 Tools (ACT) Accelerator.

Novčana potpora je dosad zaostajala za ciljevima, a države i vlade uključujući Europsku uniju, Veliku Britaniju, Japan i Sjedinjene Države sklapaju bilateralne dogovore za cjepiva, što je ponukalo Guterresa i glavnog direktora WHO-a Tedrosa Adhana Ghebreyesusa da pozove države na veći doprinos. "Sada nam je potrebno još 35 milijardi", rekao je Guterres tijekom sastanka vijeća osnovanog da ACT Accelerator dobije zamah.


Jedna novozaražena osoba u Međimurju

14:38 - Od 71 jučer testirane osobe, 70 je negativno i jedna je osoba pozitivna na COVID-19 virus. Danas do 11 sati testirano je 60 osoba i svi su uzorci u obradi. Do sada je ukupno testirano 4607 osoba. Trenutno je aktivnih 23 pozitivnih na SARS-CoV-2 virus, a 100 osoba je u samoizolaciji (pozitivni na COVID 19 virus i njihovi kontakti), javlja e-Međimurje.


Slovenci skratili karantenu za putnike na 10 dana

14:32 - Na današnjoj je sjednici Vlade skraćen karantenski rok s 14 na 10 dana po ulasku u Sloveniju iz zemalja s lošijom epidemiološkom slikom. Promjena stupa na snagu u nedjelju u ponoć. Valjanost negativnog testa produljuje se na 48 sati, poručio je danas glasvnogovornik slovenske vlade za COVID-19, Jelko Kacin.


AstraZeneca će do kraja godine znati je li njeno cjepivo učinkovito

14:28 - Ako uskoro dobije dozvolu za nastavak kliničkih ispitivanja, farmaceutska tvrtka AstraZeneca bi do kraja godine trebala znati da li njezino eksperimentalno cjepivo štiti ljude od novog koronavirusa SARS-CoV-2, uzročnika bolesti covid-19, priopćio je u četvrtak izvršni direktor tvrtke. Vlade brojnih zemalja, očajne u nastojanju da zaustave pandemiju covida-19 koja je do sada usmrtila više od 900.000 ljudi te nanijela golemu gospodarsku i društvenu štetu, polažu velike nade u cjepivo.

No, britanski proizvođač lijekova AstraZeneca prekinuo je ovaj tjedan završnu fazu ispitivanja mogućeg cjepiva nakon što je jedan sudionik razvio neželjene simptome koji se povezuju s transverzalnim mijelitisom, akutnom upalom leđne moždine. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) označila je cjepivo koje AstraZeneca razvija u suradnji sa Sveučilištom Oxford najobećavajućim cjepivom protov koronavirusa,

Direktor tvrtke Pascal Soriot je kazao da AstraZeneca još uvijek ne zna dijagnozu oboljelog sudionika ispitivanja te da je potrebno provesti dodatne pretrage da bi se utvrdilo da li se radi o transverzalnom mijelitisu. Prema njegovim riječima, dijagnoza će biti predana na uvid i ocjenu neovisnom odboru za sigurnost lijekova koji će odlučiti o nastavku ispitivanja. Nakon vijesti o prekidu ispitivanja zbog sumnji u sigurnost cjepiva, dionice Astre Zeneca na burzi su u srijedu pale.

Ranija istraživanja u koje je bilo uključeno više od 1000 ljudi pokazala su da je cjepivo sigurno i da proizvodi imunitet. U oxfordsko cjepivo polažu se velike nade, a EU je već osigurao pravo na kupnju do 400 milijuna doza u slučaju njegova odobrenja. U programu ispitivanja cjepiva trebalo bi sveukupno sudjelovari do 60.000 ljudi, što je dovoljno veliki broj da se uoče rijetke neželjene posljedice.

Slučajevi transverzalnog mijelitisa nakon cijepljenja su zabilježeni i prije, a radilo se o cjepivima protiv hepatitisa B, difterije-tetanusa-hripavca te ospica-zaušnjaka-rubeole, no cjepiva su i dalje na tržištu. Stručnjaci tvrde da je problematično povezivati takvu autoimunu reakciju sa samo jedim faktorom poput cjepiva, jer je u igri više imunoloških, hormonalnih i okolišnih čimbenika.

Image
Foto: Profimedia

Petero novozaraženih u Krapinsko-zagorskoj županiji

14:09 - "U protekla 24 sata na području Krapinsko-zagorske županije evidentirano je 5 novih osoba zaraženih koronavirusom, sa prebivalištima na području Općine Đurmanec (2), Općine Marija Bistrica (2) i Grada Krapine (1). U istom su razdoblju ozdravile 3 osobe te je pristiglo i 55 negativnih nalaza, dok se još uvijek čekaju rezultati za 36 uzoraka. Trenutni broj aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom osoba s područja Krapinsko-zagorske županije je 52. U samoizolaciji se nalaze 193 osobe", priopćeno je.


13 novozaraženih u Dubrovačko-neretvanskoj županiji

13:25 - "U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 13 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Riječ je o tri muške i dvije ženske osobe iz Dubrovnika (za dvije muške osobe je utvrđena epidemiološka veza), dvije muške i jedna ženska osoba iz Metkovića (jedna muška i jedna ženska osoba ima utvrđenu epidemiološku vezu), dvije muške osobe iz Ploča, jedna muška osoba iz Župe dubrovačke koja se vjerojatno zarazila izvan naše županije te jedna ženska osoba iz Dubrovačkog primorja i jedna ženska osoba koja nema prebivalište u našoj županiji.

Izliječeno je 17 osoba – osam iz Dubrovnika, pet iz Metkovića, po jedna iz Ploča, Zažablja i Župe dubrovačke, te jedna osoba koja nema prebivalište na području naše županije. U OB Dubrovnik hospitalizirane su 24 osobe pozitivne na koronavirus, od čega su četiri osobe na respiratoru. Od početka pandemije na analizu je poslano 11.285 uzorka. U samoizolaciji se nalazi 618 osoba, a u posljednja 24 sata utvrđena su dva slučaja kršenja mjere samoizolacije. Od početka pandemije utvrđeno je ukupno 68 slučaja kršenja samoizolacije", priopćeno je.


Koronavirus u KBC-u Sestre milosrdnice

13:20 - Koronavirus je ušao na Kliniku za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice, zbog čega se otkazuju svi pregledi i kontrole, a primaju se samo hitni slučajevi, potvrdio je za Index ravnatelj Vinogradske Mario Zovak. Dodao je da je zaraza ušla preko dvije pacijentice koje nisu međusobno povezane, niti spadaju u kategorije onih koji prillikom hospitalizacije moraju donijeti negativan nalaz testiranja.

Svi pacijenti koji su bili s njima u sobi su testirani i čekaju nalaze, a zasad su došli nalazi testiranja za liječnicu i medicinsku sestru, kojima je potvrđeno da su pozitivne.


664 novozaraženih u Austriji

13:17 - Austrija je u posljednja 24 sata zabilježila 664 nove zaraze koronavirusom, što je najveći porast od ožujka kada je broj zaraženih počeo naglo opadati uvođenjem stroge karantene. Najviše novih zaraza je u Beču, njih 387, priopćilo je u četvrtak ministarstvo unutarnjih poslova. Zaraze koronavirusom u porastu su od kraja lipnja. Austrijska vlada za porast zaraza većinom krivi povratnike iz turističkih zemalja poput Hrvatske i Španjolske.

Austrija se priprema za nadolazeću zimsku sezonu pa je prošli tjedan uvela tzv. korona-semafor koji bi lokalnim vlastima trebao omogućiti da uvedu specifične mjere protiv koronavirusa. Stupanj zaraze seže od zelenog (nizak rizik), preko žutog i narančastog do crvenog (visoki rizik). Svaka boja nosi sa sobom određene mjere u borbi protiv širenja zaraze. Koja boja vlada u kojoj regiji ovisi o broju novozaraženih u razdoblju od sedam dana na 100.000 stanovnika, ali i o kriterijima poput slobodnih kapaciteta u bolnicama, broju provedenih testiranja i mogućnosti praćenja lanca zaraze. Nakon službenog početka primjene u Beču, Grazu i Linzu te okrugu Kufstein, sustav je pokazao "žuto".


Četvero novozaraženih u Karlovačkoj županiji

12:22 - "Od ukupno 90 pristiglih nalaza (14 Ogulin) u posljednja 24 sata u Karlovačkoj županiji imamo četiri nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2. Riječ je o dvije muške osobe starije dobi i dvije starije ženske osobe. Tri osobe su iz Karlovca i jedna iz Duge Rese.

Jedna od oboljelih osoba radi kao odgajatelj u dječjem vrtiću Karlovac i u tijeku je epidemiološka obrada. Ukupno je do sada u Karlovačkoj županiji oboljela 201 osoba. Na bolničkom liječenju se nalaze četiri COVID pozitivne osobe. Pod mjerama samoizolacije se nalaze 183 osobe i posljednja 24 sata evidentirano je jedno kršenje mjere (područje Duga Rese)", priopćeno je.


Plenković: 'Nemojte se rukovati, slušajte Beroša'

12:21 - Premijer Andrej Plenković poručio je građanima u četvrtak sa sjednice Vlade da slušaju ministra zdravstva Vilija Beroša i epidemiologe i da se ne rukuju, te da vode računa o higijeni, distanci i dezinfekciji.

"Vodimo računa o odgovornosti i tri točke - higijena, distanca, dezinfekcija. Nemojte se rukovati. Ja sam se neki dan rukovao jer mi je već dosadilo odbijati rukovanje predsjedniku Republike, ali nemojte se rukovati. Slušajte ministra Beroša i naše epidemiologe", rekao je Plenković u uvodu sjednice.

Vezano za početak školske godine, Plenković se zahvalio svima u sustavu obrazovanja te izrazio nadu da će činjenica da je 92 posto škola odabralo model A, uz pridržavanje svih epidemioloških mjera, proći dobro.


Dvoje novozaraženih u Ličko-senjskoj županiji

11:54 - "S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata dvije su novooboljele osobe od COVID-19. Oboljele osobe su s područja grada Otočca i grada Senja. U tijeku je epidemiološka obrada kontakata oboljelih. Ukupno su oboljele 104 osobe od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije od čega je 45 aktivnih slučaja, 58 osoba je izliječena te jedna osoba preminula. U protekla 24 sata testirano je 109 osoba.

Pod aktivnim nadzorom/mjerom samoizolacije je 147 osoba. Policijski službenici PU ličko-senjske obavili su provjere poštivanja izrečenih mjera samoizolacije kojom prilikom nije utvrđeno kršenje/nepoštivanje izrečenih mjera", priopćeno je.


U Varaždinskoj županiji jedan novi slučaj zaraze

11:53 - "U posljednja 24 sata u Varaždinskoj županiji zabilježen je jedan novi slučaj zaraze koronavirusom. Radi se o osobi srednjih godina, blaže kliničke slike, koja se liječi kod kuće, a povezana je sa svadbom u Varaždinu održanoj 05. rujna. Time je to šesti potvrđeni slučaj zaraze iz navedene svadbene svečanosti. U istom razdoblju evidentirano je 14 novih slučajeva oporavka pa je time broj aktivnih slučajeva pao na 44.

Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin trenutno se nalazi osam osoba, od čega je jedna osoba strani državljanin, dok se jedna dodatna osoba još uvijek liječi u Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu. Od početka epidemije u Varaždinskoj županiji registrirano je 180 slučajeva zaraze i dodatnih 15 slučajeva koji nam se pripisuju zbog prijavljenog mjesta prebivališta", priopćio je stožer.


Beroš: 'U proteklih tjedan dana zabilježen porast broja hospitaliziranih'

11:50 - Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u četvrtak da je u proteklih tjedan dana zabilježen porast broja hospitaliziranih osoba u odnosu na broj aktivnih slučajeva koronavirusa za jedan posto, no situacija u zdravstvenom sustavu je i dalje stabilna. "U proteklih tjedan dana zabilježen je porast hospitaliziranih u odnosu na broj aktivnih slučajeva za jedan posto, međutim, s obzirom na odnos zaprimljenih i otpuštenih te broj osoba na respiratoru, koji ukazuje na razinu opterećenosti zdravstvenog sustava, mogu konstatirati da situaciju u tom smislu i dalje stabilna", rekao je Beroš na sjednici Vlade.

Beroš je ponovio da je u zadnja 24 sata zabilježen 291 novooboljeli, a broj aktivnih slučajeva danas je 2567. Dosad je 12.917 osoba bilo zaraženo Covidom-19, a testirano je ukupno 205.256 osoba, od toga 4118 u posljednja 24 sata. U proteklih tjedan dana pozitivno je bilo 108 zdravstvenih djelatnika, a u samoizolaciji je njih 631. Uoči sjednice Vlade iznio je podatak kako je trenutno hospitalizirano 320 osoba, danas su 22 osobe otpuštene, a 42 primljene u bolnice. Također, 27 osoba je na respiratoru, pet više nego jučer - po jedan u Dubrovniku, Zadru, Puli i dvoje u KB-u Dubrava.

Beroš je rekao kako su zbog epidemiološke situacije u Splitsko-dalmatinskoj županiji u KBC-u Split osigurani dodatni kapaciteti za prijem bolesnika, a istodobno je osigurana redovita skrb za ostale pacijente. "Od početka epidemije Ministarstvo je redovito ukazivalo na obavezu bolnica da kontinuirano zbrinjavaju i onkološke pacijente te druge prioritetne pacijente", naglasio je.

Izvijestio je da je u zagrebačkoj Dječjoj bolnici zbog zaraze jednog djelatnika djelomično reduciran rad u operacijskom bloku pa se trenutno obavljaju samo hitne operacije. Početak rada u punom opsegu očekuje se u ponedjeljak. Zbog porasta novooboljelih poduzete su dodatne aktivnosti za zbrinjavanje specifičnih skupina bolesnika, a to su pozitivne osobe koje su na kroničnoj hemodijalizi.

HZJZ je objavio dodatna pojašnjenja o organizaciju odmora i prehrane u školama te postupak prijave djelatnika u slučaju izostanka s radnih mjeseci zbog koronavirusa. Beroš je naglasio važnost nošenja maski u školama i zamolio roditelje da vode brigu o pravilnom nošenju i održavanju higijene zaštitnih maski svojih školaraca.

Image
Foto: Patrik Macek/Pixsell

77 novozaraženih u Sloveniji

11:49 - U Sloveniji je u zadnja 24 sata, s 2489 testova, potvrđeno 77 novih zaraza koronavirusom, dva manje nego prethodni dan, objavila je u četvrtak slovenska vlada na Twitteru, no nakon sinoćnjeg sastanka kriznog stožera zaključeno je da za sada nema uvođenja novih restrikcija. Prethodni dan je zabilježeno 79 zaraženih, što je najveći dnevni porast infekcija od početka epidemije, uz također rekordnih izvedenih 2560 testova, zbog čega je premijer Janez Janša odmah sazvao krizni stožer za COVID-19.

Ukupan broj zaraženih od početka epidemije s novim se podacima povećao na 3389, u bolnicama se od Covida-19 liječi 33 pacijenata, od čega pet na intenzivnoj njezi, a dvoje je otpušteno kućama, objavilo je ministarstvo zdravstva. Broj aktivnih slučajeva zaraze je 634, a do sada je od posljedica COVIDA-19 umrlo 135 ljudi, prema podacima ministarstva zdravstva.

Zbog povećanja broja novozaraženih posljednjih dana slovenska vlada danas raspravlja o mogućim novim mjerama, no njen glasnogovornik za koronakrizu Jelko Kacin izjavio je sinoć, nakon sastanka kriznog stožera vlade s epidemiolozima, da novih restrikcija za sada neće biti. Epidemiologinja Bojana Beović iz vladinog ekspertnog tima izjavila je pak da je jedna od preporuka vladi da se vrijeme obvezne karantene za one koji ulaze u Sloveniju iz rizičnih područja, ili su bili u kontaktu s oboljelima, smanji s 14 na deset dana, kako je to u Austriji, čime bi se smanjila gospodarska šteta koja nastaje u poduzećima zbog sadašnjih restrikcija. Osim toga, intencija je vlade da se znatno povećaju kapaciteti uzimanja briseva i laboratorija za testiranje, te osiguraju dodatna financijska sredstva za bolnice s obzirom na porast broja hospitalizacija, među kojima je zadnjih dana i sve veći broj starijih osoba.


Osmero novozaraženih u Šibensko-kninskoj županiji

11:26 - "U protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije osam je osoba oboljelo od COVID-19 infekcije; dvije osobe su iz Knina, jedna je iz Šibenika, jedna iz Murtera i jedna s područja Općine Tisno. Također, oboljele su i tri osobe koje trenutno borave na području naše županije, a prebivalište im je u drugim županijama. Radi se o osobama svih životnih dobi. Neke su bile u kontaktu s ranije oboljelima, a za neke je epidemiološka obrada u tijeku.

Trenutno je 67 aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije, od kojih se pet osoba liječi na odjelu infektologije šibenske bolnice, dok ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u samoizolaciji. U posljednja 24 sata uzorkovano je 124 uzorka za testiranje na SARS-CoV-2 virus.Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno su 323 osobe koje su kontakti već poznatih oboljelih osoba", javljeno je iz stožera.


Zaražena odgojiteljica u Karlovcu, vrtić ispražnjen

11:24 - Jednoj odgojiteljici karlovačkog dječjeg vrtića Novi Centar potvrđena je u četvrtak COVID infekcija, zbog čega su djeca i zaposlenici izvedeni iz vrtića, a prostor će se dezinficirati, izvijestio je Gradski stožer Civilne zaštite Karlovca. Stožer poručuje roditeljima djece da epidemiološka obrada traje.

Ističe kako od roditelja djece koji pohađaju vrtić, očekuju strpljenje, a sve potrebne informacije dobit će od epidemiologa i uprave vrtića. Javnost će o svim daljnjim aktivnostima biti pravovremeno obaviještena, priopćio je karlovački Gradski stožer CZ.


Rekordnih 12 novozaraženih u Virovitičko-podravskoj županiji

11:17 - "Od 29. ožujka, kada je na području Virovitičko-podravske županije detektiran prvi zaraženi od virusa SARS-CoV-2, nikad nije bilo toliko inficiranih kao u posljednja 24 sata. Čak 12 osoba novozaraženo je koronavirusom, od čega je troje djece, istodobno, petero do sada zaraženih se oporavilo.

Naime, od ukupno 64 obrađenih uzoraka u zadnja 24 sata, 50 je negativnih, dvoje je još u obradi, a 12 ih je pozitivnih. Radi se o sedam muškaraca i pet žena. Troje je starije životne dobi (2 muškarca i žena), troje je djece (dvije djevojčice i dječak), a ostali su srednje i mlađe životne dobi. Svi oboljeli su s blažim kliničkim slikama, te se nalaze u izolaciji. Njih desetero od prije je bilo u samoizolaciji, a osmero ih povezuje jedan zajednički događaj, svadba u jednoj susjednoj županiji. Za ostalo dvoje traje epidemiološka obrada kako bi se doznalo koji im je izvor zaraze. U samoizolaciji se nalazi ukupno 151 osoba", priopćio je županijski stožer.


U Zagrebu 63 novozaraženih, virus ušao u škole i vrtiće

11:16 - U NZJZ Andrija Štampar testirana je 731 osoba, zabilježena su 63 nova slučaja, a 124 osobe su u samoizolaciji. Oporavilo se 48 građana. Od ukupnog broja novooboljelih 35 osoba su kontakti, 14 ih je bez anamneze, pet ih je zaraženo na godišnjem odmoru, troje na svadbi, troje je uvoz iz BiH, a još troje je u obradi. Dva učenika osnovnih škola su zaražena, jer su obiteljski kontakti, njihovi razredi i nastavnici su u samoizolaciji. Zaraza je zabilježena i u tri dječja vrtića, u dva su zaražene odgajateljice, a u jednom dijete. Te grupe su u samoizolaciji, priopćeno je na današnjoj konferenciji za medije zagrebačkog stožera civilne zaštite.


19 novozaraženih u zagrebačkoj županiji

11:10 - Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije na području Zagrebačke županije od početka pandemije do četvrtka, 10.09.2020. do 10:00 sati evidentirano je 579 osoba kojima je potvrđena bolest uzrokovana novim koronavirusom, izliječeno je 395 osoba, a 13 ih je preminulo. Trenutno je aktivan 171 slučaj.

U odnosu na podatke od jučer oboljelo je 19 osoba (1 Grad Samobor, 2 Grad Sveta Nedelja, 1 Grad Zaprešić, 2 Grad Jastrebarsko, 4 Grad Velika Gorica, 1 Grad Dugo Selo, 4 Općina Klinča Sela, 1 Općina Stupnik, 1 Općina Pisarovina, 1 Općina Brckovljani, 1 Općina Dubrava), a izliječeno je 10 osoba.

Od 19 novooboljelih osoba 7 su kontakti prethodno oboljelih, 1 slučaj povezan je s ljetovanjem na obali, 1 slučaj je povezan sa svadbom, dok je za 10 slučaja nejasna epidemiološka anamneza. Samoizolacija je propisana za još 115 osoba.

U protekla 24 sata došlo je do ulaska virusa u dječji vrtić u Jastrebarskom (pozitivna djelatnica), dječji vrtić u Velikoj Gorici (pozitivna djelatnica) te u Dom za starije i nemoćne osobe u Vrbovečkoj Dubravi (pozitivna djelatnica). Epidemiološka obrada je u tijeku.", priopćio je županijski stožer.


20 novozaraženih i dvoje preminulih u Zadarskoj županiji

11:09 - "Na području Zadarske županije je 20 novooboljelih osoba od koronavirusa , a 11 osoba je sa područja Grada Zadra, po jedna sa područja Benkovca, Biograda, Nina, Bibinja, Preka, Sali, Starigrada i dvije sa područja Zemunika Donjeg. Među novooboljelima 11 je muških i 9 ženskih osoba.

Testirano je 182 uzorka, pod aktivnim nadzorom je 667 osoba, a istekao je za 6888 stanovnika.

U Općoj bolnici Zadar ukupno je hospitalizirano 18 bolesnika oboljelih od COVID-19 od kojih je dvoje na COVID JIL-u na respiratoru. Dvije su muške osobe preminule (rođ. 1948. i 1933. godine jedna od posljedica maligne kronične bolesti kojoj je prilikom obrade utvrđen i koronavirus, druga od posljedica komplikacija koronavirusom", priopćeno je.


Koronavirus spriječio borbu protiv dječjeg mortaliteta

10:59 - Broj smrti koje su se mogle spriječiti kod djece mlađe od pet godina u 2019. je pao u svijetu na rekordno nisku razinu od nešto više od pet milijuna u odnosu na 12,5 milijuna takvih smrti u 1990., no pandemija koronavirusa potkopava ta postignuća, objavili su UN i Svjetska banka. Prema izvješću o razinama i trendovima dječje smrtnosti Unicefa, Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), UN-ova odjela za ekonomska i društvena pitanja te Svjetske banke pandemija ugrožava milijune dječjih života, prenosi CNN.

"Ne smijemo dozvoliti da Covid-19 preokrene upečatljiv napredak za našu djecu i buduće generacije", kazao je ravnatelj WHO-a dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus u priopćenju. Nedavna istraživanja Unicefa i WHO-a otkrila su da je pandemija ugrozila zdravstvenu zaštitu majki i djecu širom svijeta uključujući zaštitu trudnica i poslijeporođajnu skrb te programe cijepljenja zbog otežanog pristupa zdravstvenoj skrbi i straha od zaraze covidom-19.

"Globalna je zajednica otišla predaleko u eliminaciji uzroka koji izazivaju umiranje djece koje se može spriječiti da bi dozvolila da pandemija Covida-19 zaustavi taj put", kazala je ravnateljica Unicefa Henrietta Fore. "Kad se djeci uskrati pristup zdravstvenim službama zbog preopterećenosti sustava i kad se žene boje roditi u bolnici zbog straha od zaraze - svi oni postaju žrtve koronavirusa", kazala je Fore."Bez hitnog ulaganja u pokretanje ugroženog zdravstvenog sustava milijuni djece mlađi od pet godina, posebice novorođenčad mogli bi umrijeti", dodala je.

Od 77 zemalja obuhvaćenih istraživanjem Unicefa tijekom ljeta u 68 posto zabilježeni su problemi s kontrolnim pregledima za djecu i s cijepljenjem. Istraživanje 105 zemalja koje je proveo WHO otkrilo je da su u 52 posto zemalja zabilježeni zastoji u pružanju zdravstvene skrbi djeci, a 51 posto zemalja izvijestio je o ugroženim programima prehrane pothranjene djece. Te su usluge presudne u sprečavanju smrti novorođene i starije djece, ističe WHO, podsjećajući da pristup trudnica primaljama smanjuje za 16 posto rizik gubitka trudnoće te za 24 posto smanjuje rizik prijevremenog porođaja.

"Pandemija Covida-19 ozbiljno je ugrozila godine napretka prema iskorijenjivanju smrti koje su se mogle spriječiti kod djece", kaže direktor za globalno zdravlje u Svjetskoj banci Muhammad Ali Pate u priopćenju. "Presudno je zaštititi službe koje spašavaju živote i koje su bile presudne u smanjivanju dječjeg mortaliteta".

Prema analizi sveučilišta Johns Hopkins zbog poremećenog zdravstvenog sustava uslijed pandemije koronavirusa u svijetu bi moglo svaki dan umrijeti i do šest tisuća djece više. Iako je postignut napredak u borbi protiv dječjeg mortaliteta Unicef predviđa da će uz zadržavanje sadašnjih trendova između 2019. i 2030. umrijeti deset milijuna djece u dobi od pet do 14 godina i 52 milijuna djece mlađe od pet godina.


Pandemija ojačala represiju autoritarnih režima

10:57 - U šest mjeseci pandemije covida-19 autoritarni režimi su pojačali kontrolu stanovništva i informacija o širenju virusa, ali im je neuredno vođenje krize često potkopalo ugled. Od Kine do Rusije preko Malezije, Pakistana ili Egipta, izvješće Amnesty Internationala ("Izloženo, ušutkano, napadnuto"), objavljeno sredinom srpnja upozorilo je na brojne slučajeve u tridesetak zemalja "ograničenja i uputa za sprječavanje zdravstvenog osoblja da iskažu svoju zabrinutost zbog bolesti". Amnesty ističe slučaj kineskog oftalmologa Li Wenlianga, koji je umro početkom veljače od covida-19 i koji je na bolest upozorio u prosincu 2019., a policija ga je privela i kaznila zbog "širenja glasina".

U Quetti u Pakistanu je 6. travnja nasilno rastjeran prosvjed liječnika koji su se žalili na uvjete rada i nedostatnu opremu. U 24 sata je tada privedeno 53 medicinskih djelatnika. U Kini, Turskoj, Rusiji i središnjoj Aziji "autoritativni režimi se žele prikazati kao jaki sustavi, sposobniji od demokracija za rješavanje takvih problema, i poduzeli su različite mjere za povećanje kontrole kako nikakve tuđe informacije ni alternativna mišljenja ne bi izašle na vidjelo", rekao je Benno Zogg iz Centra za istraživanja sigurnosti (CSS) u Švicarskoj.

Izvan Bjelorusije, gdje su kaotično vođenje dugo potcijenjene epidemije i optužbe za krađu izbora pokrenuli veliki prosvjedni pokret, stručnjaci nisu izvijestili o uhićenjima ni o represiji. Zabranama okupljanja, ograničenjima sloboda kretanja i protoka informacija prekršene su temeljne slobode u medijima i na društvenim mrežama, upozorili su. Amnesty International optužuje vlastiu Egiptu da su "optužbe za masovno širenje lažnih vijesti i terorizam koristile za samovoljno uhićenje liječnika i farmaceuta (najmanje devet uhićenja između ožujka i lipnja)". Iste optužnice su podignute i protiv novinara Mohameda Munira (65), suradnika kanala Al Jazzera, koji je sredinom srpnja umro u zatvoru od covida-19.

Na Filipinima, predsjednik Rodrigo Duterte optužen je za zatvaranje popularnog tv-kanala ABS-CBN, oštrog kritičara njegove politike borbe protiv droge, i poslao je policiju u kontrolu mjera izolacije i testiranja, prijeteći prijestupnicima zatvorom. Pod izgovorom "borbe protiv dezinformiranja", Rusija i nekoliko bivših sovjetskih republika središnje Azije, poput Kirgistana i Kazahstana, usvojili su zakone kojima se zabranjuju neke informacije o pandemiji. Tvrdeći da ih koriste za obuzdavanje bolesti, autoritarni režimi su ubrzali ulaganja u tehnologije, često iz Kine, poput geolokaciju putem GPS-a, nadzorne kamere, prepoznavanje lica i kontrole identiteta.

Svi ti režimi su pokazali svoju pravu prirodu, tj, da ih više brine gospodarstvo nego zdravlje, da se žele prikazati snažnima umjesto da održe društveni red, rekao je Zogg. Uma Kambhampati sa Sveučilišta Reading u Velikoj Britaniji kaže da je njihov način vođenja krize "macho vodstvo", koje zadovoljava "potrebu ljudi za jednostavnim odgovorima i rješenjima". Ta stručnjakinja indijskog podrijetla je navela primjer Narende Modija u Indiji, poput Vladimira Putina u Rusiji, jako prisutnih na početku epidemije kada su često objavljivali na društvenim mrežama, da bi se povukli i zatim potpuno nestali.

"Na početku su mogli optuživati druge, reći da je virus došao iz inozemstva, ali nakon šest mjeseci više ne mogu optuživati druge, moraju preuzeti odgovornosti i to im se ne sviđa. Mislim da niti jedan od tih autoritarnih vođa nije zadržao dobar ugled. Pokušali su spriječiti iznošenje pravih podataka na vidjelo. U Indiji su brojni slučajevi umrlih od covida-19 prikazani kao srčani zastoji", navela je Kambhampati.


Za isporuku cjepiva potrebno 8000 jumbo jetova

10:33 - Isporuka cjepiva protiv koronavirusa diljem svijeta bit će "najveći prijevozni izazov ikad", navela je udruga zračnih prijevoznika, a prenosi u četvrtak BBC. Oko 8000 Boeinga 747 bit će potrebno za distribuciju cjepiva, objavila je Međunarodna udruga za zračni prijevoz (IATA). Iako nema još odobrenog cjepiva, IATA već radi na planu distribucije sa zračnim lukama, globalnim zdravstvenim organizacijama i farmaceutskim tvrtkama. Program isporuke predviđa jednu dozu cjepiva po osobi.

"Sigurna isporuka cjepiva protiv covida-19 bit će misija stoljeća za globalnu zračnu industriju teretnog prijevoza. No neće se ostvariti bez pažljivog planiranja unaprijed. Vrijeme za to je sada", rekao je izvršni direktor IATA-e Alexandre de Juniac.

Zračne kompanije usmjerile su se na isporuku robe zbog ozbiljnog pada putničkog prijevoza u pandemiji koronavirusa. No isporuka cjepiva je puno kompliciranija. Nisu svi zrakoplovi prikladni za prijevoz cjepiva. Lijekovi se trebaju prevoziti na temperaturi između dva i osam Celzijevih stupnjeva, što bi trebalo isključiti iz igre više zrakoplova. "Dobro poznajemo procedure. Trebamo ih prilagoditi razmjerima koji će biti potrebni", doda je šef teretnog prijevoza u IATA-i Glyn Hughes. Letovi u neke dijelove svijeta, uključujući jugoistočnu Aziju, bit će kritični jer im manjka kapaciteta za proizvodnju cjepiva, rekao je Hughes.

Distribucija cjepiva u Afriku mogla bi biti "nemoguća" zbog nedovoljno skladišta za teret, veličine regije i složenosti graničnih prijelaza. Prijevoz cjepiva u Afriku zahtijevat će "gotovo vojnu preciznost" i hlađene prostore za čuvanje cjepiva. Oko 140 cjepiva je u ranoj fazi razvoja, a dvadesetak ih se trenutačno testira na ljudima. Cjepivo s Oxforda je u odmakloj fazi testiranja. IATA je pozvala vlade da počnu pomno planirati kako bi bili potpuno spremni jednom kad se cjepiva odobre i budu spremna za distribuciju.

Osim prijevoza cjepiva na kontroliranim temperaturama, drugi problem bit će sigurnost. "Cjepiva će biti vrlo vrijedna roba. Moraju se uspostaviti aranžmani kako bi se zajamčila sigurnost pošiljki od neovlaštenog ponašanje i pljačke", dodala je IATA.

Image

13 novozaraženih u Brodsko-posavskoj županiji

10:27 - "U posljednjem 24-satnom razdoblju na području Brodsko-posavske županije evidentirano je 13 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2. Broj zaraženih osoba prema prebivalištu: grad Slavonski Brod (4), grad Nova Gradiška (4), općina Gornji Bogićevci (2), općina Davor (2) te općina Sibinj (1).

Ukupan broj zaraženih osoba s prebivalištem na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 485, dok je broj aktivnih slučajeva 100 (1 osoba više u odnosu na prethodni dan). Hospitalizirano je 11 osoba (isto kao i prethodni dan), nema hospitaliziranih osoba na respiratoru. Pod mjerom samoizolacije trenutno se na području Brodsko-posavske županije nalazi 476 osoba (2 osobe više u odnosu na prethodni dan)", priopćili su iz županijskog stožera.


11 novozaraženih u Primorsko-goranskoj županiji

10:14 - Prema danas pristiglim podacima epidemiološke službe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ kod 11 osoba potvrđena je zaraza koronavirusom. Među njima je devet kontakata od ranije COVID pozitivnih osoba.

Jedna osoba je bila na privatnom okupljanju u Poreču gdje se najvjerojatnije zarazila, a za jednu osobu se još utvrđuju okolnosti i izvor zaraze. Trinaest osoba je ozdravilo pa je sada u Primorsko-goranskoj županiji aktivno 119 slučajeva COVIDA-19, od kojih je 20 asimptomatskih.

Od početka epidemije ozdravilo je 315 ljudi. U riječkoj bolnici trenutno je smješteno devet osoba, a na kućnom liječenju i u izolaciju u svojim domovima je 110 ljudi. U samoizolaciji, jer su bili kontakt oboljelih, je 396 osoba, a svakodnevno se u Primorsko-goranskoj županiji testira oko 500 osoba.


Devetero novozaraženih u Istri

10:11 - "Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 333 uzoraka briseva (200 za administrativne potrebe) na covid-19, od kojih je potvrđeno 9 novozaraženih osoba. U svim slučajevima radi se o osobama iz mjera samoizolacije ili su bliski kontakt već poznate pozitivne osobe.

Kod 2 strana državljana testiranjem za administrativne potrebe potvrđen je pozitivan nalaz. U tijeku je postupak povratka u matičnu državu. Mjere samoizolacije radi covid-19 pozitivnih učenika određene su za 2 razreda i izloženo nastavno osoblje iz Buzeta (Osnovna škola "V. Gržalja“ Buzet i Srednja škola Buzet). U tijeku je provođenje protuepidemijskih mjera i dekontaminacija prostora.

Radi covid-19 pozitivne osobe koja je sudjelovala u sportskom natjecanju kluba iz Labina u nedjelju, u tijeku je epidemiološka obrada i određivanje mjera samoizolacije za učesnike tog natjecanja. Izliječene su 3 osobe. Trenutno je 64 aktivnih covid-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 340 osoba", priopćio je stožer.


61 novozaražena i jedna preminula osoba u Splitsko-dalmatinskoj županiji

10:10 - "Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 616 obrađenih testova danas je 61 novooboljela osoba pozitivna na covid-infekciju i to iz Splita 32, Kaštela 7, Makarske 2, Omiša 2, Sinja 5, Solina 4, Trilja 1, Trogira 1, Dicma 1, Dugopolja 1, Hrvaca 1, Klisa 1, Muća 1, Podstrane 1 i Tučepi 1 osoba.

Od 61 novooboljele osobe s područja Splitsko-dalmatinske županije 18 osoba su kontakti prethodno oboljelih osoba dok se ostali novooboljeli epidemiološki obrađuju. Ukupno 1324 osobe nalaze se u samoizolaciji.

Na bolničkom liječenju nalaze se 82 covid-pozitivne osobe u KBC-u Split dok se 6 osoba nalazi na respiratoru. Prema izvješću KBC-a Split, u protekla 24 sata preminula je jedna ženska osoba stara 85 godina, koja se nalazila na respiratoru. Preminula osoba nije imala prebivalište na području Splitsko-dalmatinske županije. Uz ostale komorbiditete bila je pozitivna i na covid-infekciju", izvijestio je Stožer civilne zaštite Splitsko-dalmatinske županije.


Imamo 291 novozaraženu i dvije preminule osobe

10:00 - "U posljednja 24 sata zabilježen je 291 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2567. Među njima je 320 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 27 pacijenata. Dvije osobe su preminule.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 12917 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 208 preminulo, a 10142 se oporavilo. U samoizolaciji je trenutno 8711 osoba. Do danas je ukupno testirano 205 256 osoba, od toga 4118 u posljednja 24 sata", priopćio je Nacionalni stožer civilne zaštite.


Cijeli razred splitske gimnazije u samoizolaciji

9:52 - Tomislav Đonlić, pročelnik za obrazovanje u Splitsko-dalmatinskoj županiji, za N1 komentirao je situaciju s epidemijom koronavirusa u toj županiji i činjenici da je zbog jedne učenice cijeli razred jedne splitske gimnazije završio u samoizolaciji.

"Zasad se nastava odvija normalno, po modelima kako su škole izabrale, imamo situaciju u kojoj je cijeli razred u samoizolaciji. Radi se o učenici četvrtog razreda gimnazije. Ako nalaz učenice bude pozitivan, razred ide u izolaciju 14 dana, a ako bude negativan, učenici će ići nazad u školu", rekao je Đonlić.

Upitan što ako se simptomi bolesti razviju nekoliko dana nakon što mogući prvi nalaz testa bude negativan, Đonlić je rekao da će se postupiti po preporukama epidemiologa.


Sociolog: 'Ukidanje samoizolacije povećalo bi neodgovornost ljudi'

9:49 - Ukidanje samoizolacije samo bi povećalo neodgovornost ljudi, piše u četvrtak Večernji list, navodeći da će otpor među građanima prema epidemiološkim preporukama ojačati ako Ustavni sud ne potvrdi legitimitet Stožera. Unatoč vijestima o 341 novozaraženom jučer, o 24 osobe na respiratorima te o 206 dosad umrlih, dio ljudi ne drži se preporuka, taji kontakte sa zaraženima, druži se s desecima ljudi... pa je dijelu epidemiologa, svjesnih i gospodarskih posljedica, prekipjelo nakon pola godine borbe s virusom i neodgovornošću nekih ljudi.

Iz Hrvatskog epidemiološkog društva uputili su prijedlog ministru zdravstva da se ukine samoizolacija za kontakte zaraženih, osim ako rade u zdravstvu i domovima umirovljenika, uz strogo poštivanje mjera, nošenje maski i držanje razmaka. To bi značilo da bi kontakti zaraženih, po mišljenju predsjednika Epidemiološkog društva dr. Miroslava Venusa, išli na posao držeći se mjera, ali i da se nakon posla nigdje ne zadržavaju nego idu ravno kući.

Ministar Vili Beroš ogradio se od tog prijedloga rekavši da to nije mišljenje Epidemiološkog društva, ne tvrdeći da je dobro ili loše, dodajući da će epidemiološka struka adekvatno procijeniti elemente za samoizolaciju. No, moguće ukidanje samoizolacije nije samo pitanje za epidemiologe, nego i za sociologe, psihologe i druge struke. Da su svi ljudi odgovorni prema sebi i drugima i da ne lažu o kontaktima, imali bismo manje problema s kontroliranjem epidemije.

Sociolog Drago Čengić, koji se bavi i ekonomskom sociologijom, na pitanje je li realno da bi se ljudi držali mjera da se ukine samoizolacija, uzvraća: "To bi pridonijelo banalizaciji opasnosti od korone i razvodnjavanju odgovornosti ljudi, a ionako smo slabi po osobnoj odgovornosti. Dobar dio ljudi bi to iskoristio za povratak na stari način života", kaže Čengić, donosi Večernji list.


17 novozaraženih u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji

9:39 - "U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji potvrđeno je 17 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Osam novozaraženih osoba s područja je općine Rovišće, sedam ih je s područja grada Bjelovara, jedna novooboljela osoba s područja je općine Đulovac, a jedna iz Velikog Trojstva. Šesnaest novooboljelih osoba kontakti su ranije zaraženih COVIDOM-19 iz naše županije.

Tri osobe u međuvremenu su se oporavile i skinute su s evidencije oboljelih. Trenutno je u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji 75 aktivnih slučajeva zaraze COVIDOM-19. U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji 353 osobe su u samoizolaciji", priopćili su iz stožera.


Petero novozaraženih u Vukovarsko-srijemskoj županiji

9:20 - "U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata je 5 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (1 osoba iz Vukovara, 1 iz Štitara, 1 iz Đurića, 1 iz Vinkovaca i 1 iz Andrijaševaca). Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 673, od kojih je 580 osoba izliječeno, a ukupno je 14 preminulih osoba.

Trenutno je u županiji 9 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirano je 117 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 9262. U samoizolaciji na području županije je 309 osoba", priopćeno je.


Četvero novozaraženih u Koprivničko-križevačkoj županiji

9:16 - Stožer civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije obavještava javnost kako su nakon pristiglih nalaza na području županije potvrđena četiri nova slučaja zaraze virusom SARS- CoV-2, a riječ je o kontaktima ranije pozitivnih osoba s koprivničkog i križevačkog područja.

Četiri osobe su proglašene zdravima, na bolničkom liječenju su četiri osobe, a u ovom trenutku na području županije je 41 aktivnih slučajeva. Od početka pojave virusa na području Koprivničko-križevačke županije zabilježeno je ukupno 185 slučajeva bolesti COVID-19, a u samoizolaciji trenutno se nalazi 136 osoba.


Devetero novozaraženih u Osječko-baranjskoj županiji

9:03 - "Čak 281 uzorak testiran je u zadnja 24 sata u laboratoriju Kliničkog bolničkog centra Osijek te još 70 u laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije (ukupno 351), a od toga je devet bilo pozitivno na koronavirus. Po dvije novozaražene osobe imaju prebivalište na području Grada Osijeka i Općine Gorjani, dok je po jedna osoba s područja gradova Đakovo, Beli Manastir i Valpovo te općina Draž i Semeljci.

Kao i dan ranije, na liječenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek nalazi se 20 pacijenata oboljelih od COVID-19 od kojih su dva na respiratoru. Epidemiolozi su samoizolaciju odredili za 16 kontakata novopozitivnih osoba, pa je pod tom mjerom na području županije ukupno 424 osoba", priopćili su iz stožera.


Dvoje novozaraženih u Sisačko-moslavačkoj županiji

8:41 - "Na današnji dan u Sisačko-moslavačkoj županiji dvije su novooboljele osobe od zarazne bolesti COVID-19. Osobe su s područja grada Petrinje", prijavio je županijski stožer civilne zaštite.


14 novozaraženih u Požeško-slavonskoj županiji

8:00 - "U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 119 slučajeva zaraze korona virusom (COVID-19), 106 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 13 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 325 osoba, a ukupno je testirano 6928 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 145 uzoraka, od kojih je 14 pozitivnih. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba", priopćio je županijski stožer.


Istraživanje: Koronavirus može prodrijeti u mozak

7:58 - Glavobolje, zbunjenost i delirij koje su neki od oboljelih od covida-19 iskusili mogli bi biti rezultat izravnog prodora koronavirusa u mozak, prema rezultatima istraživanja objavljenima u srijedu. Istraživanje je preliminarno no pruža nekoliko skupina dokaza u prilog do sada uvelike nepotvrđenoj teoriji. Prema istraživanju koje je vodio imunolog Akiko Iwasaki sa sveučilišta Yale virus je sposoban umnožavati se unutar mozga i njegova prisutnost oduzima kisik obližnjim moždanim stanicama, no razmjeri pojave još nisu jasni.

Voditelj odjela za neurologiju University of California u San Franciscu Andrew Josephson pohvalio je tehnike koje su korištene u istraživanju i kaže da je "iznimno važno utvrditi postoji li ili ne izravno virusno djelovanje u mozgu". No, dodaje da želi biti oprezan s obzirom na to da istraživanje nije recenzirano, odnosno zaključke nisu preispitali drugi stručnjaci iz toga područja.

Stručnjaci smatraju da nije posve neočekivano da virus SARS-CoV-2, koji izaziva covid-19, može prijeći iz krvi u moždano tkivo i svladati tu fizičku prepreku čiji je zadatak zaustaviti prodiranje stranih tvari u mozak. To uspijeva primjerice zika virusu što je dovelo do značajnih oštećenja mozga fetusa. Liječnici su do sada vjerovali da su neurološki učinci koji su uočeni kod polovice oboljelih od covida-19 rezultat pretjeranog odgovora imunog sustava poznatog kao citokinska oluja koja izaziva i upalu moždanog tkiva, a ne izravnog prodora virusa.

Iwasaki i njegov tim odlučili su pristupiti toj zagonetki na tri načina. Zarazili su mini-mozgove uzgojene u laboratorijskim uvjetima, zarazili su miševe i analizirali su moždano tkivo osoba umrlih od covida-19. Proučavanjem laboratorijski uzgojenog moždanog tkiva tim je otkrio da je virus SARS-CoV-2 sposoban zaraziti stanice živčanog sustava i potom iskoristiti same neurone kako bi se replicirao. Zaražene stanice izazvale su odumiranje okolnih stanica tako što su im oduzele kisik potreban za život.

Jedan od glavnih argumenata protiv teorije o sposobnosti virusa da izravno prodre u mozak bio je da mozgu nedostaje dovoljna razina proteina ACE2 na koju se koronavirus veže i koje ima u obilju u drugim organima poput pluća. No tim je otkrio da u laboratorijski uzgojenom moždanom tkivu ima dovoljno bjelančevine ACE2 da se olakša prodor virusa i da je taj protein postojao i u moždanom tkivu umrlih pacijenata. Lumbalnom punkcijom hospitaliziranih bolesnika oboljelih od covida-19, koji su imali simptome delirija i kojima se iz kralješničkog kanala uzima iglom uzorak cerebrospinalne tekućine, otkriveno je da postoje neutralizirajuća antitijela protiv virusa u toj tekućini što je bio dodatni dokaz koji je podržao njihovu teoriju.

Tim je genetski izmijenio dvije skupine miševa tako da je jedna imala receptore za ACE2 u plućima, a druga samo u mozgu. Miševi čija su pluća bila zaražena imali su neke znakove oštećenja pluća, a miševi čiji je mozak bio zaražen gubili su brzo na težini i ugibali što ukazuje na potencijalno veću smrtnost nakon ulaska virusa u mozak. Na kraju ispitali su mozak troje pacijenata koji su umrli od teškog oblika covida-19 praćenog komplikacijama, te su otkrili dokaze pristunosti virusa kod svih u različitom stupnju.

U zaraženim područjima nije bilo znakova da su prožeta stanicama imunog sustava poput T-stanica koje pohrle na mjesta na kojima se pojave drugi virusi poput zika virusa ili herpes virusa kako bi ih uništili. To sugerira da možda pretjerani odgovor imunog sustava poznat kao citokinska oluja, koji je odgovoran za veliki dio oštećenja pluća kod oboljelih od covida-19, možda nije glavni uzrok neuroloških simptoma kod tih bolesnika.

Jedna od hipoteza znanstvenika bila je da nos može predstavljati ulazni put virusa do mozga no autori istraživanja navode da se to mora potvrditi istraživanjima. Dodali su kako je potrebno provesti više obdukcija kako bi se utvrdili razmjeri moždanih oštećenja kod umrlih od covida-19.

Image
Foto: Profimedia

COVID aplikacije polučile djelomičan uspjeh

7:55 - Razvijene da pomognu u sprječavanju širenja koronavirusa automatskim praćenjem kontakata zaraženih, aplikacije za praćenje covida-19 su od svog uvođenja naišle na niz izazova, od pitanja zaštite privatnosti do tehničkih poteškoća.

Lansirana u lipnju, njemačka aplikacija za praćenje zaraze doživljena je kao "važan dodatan alat za sprječavanje širenja zaraze", ali ne i kao "lijek za sve", isticao je glasnogovornik vlade Steffen Seibert. U državi čije stanovništvo s oprezom pristupa pitanju osobnih podataka, aplikacija je općenito bila dobro primljena, čak i od najvećeg europskog udruženja hakera Chaos Computer Cluba, snažnog zagovornika privatnosti podataka. U državi s 83 milijuna stanovnika, aplikacija je do 1. rujna preuzeta 17,8 milijuna puta, a do početka srpnja je upozorila na nekoliko stotina slučajeva zaraze.

Vrhunac preuzimanja islandske aplikacije zbio se nedugo nakon njezinog lansiranja - tada ju je preuzelo 40 posto populacije. Snažan rast preuzimanja ponovno je zabilježen na početku turističke sezone. Posjetitelje te otočne države potiče se da preuzmu aplikaciju, ne samo jer je funkcionalna, nego jer i sadrži poveznice na važne dokumente vezane za koronavirus, a ima čak i chat funkciju. Suprotno od drugih aplikacija u Europi, islandska prati kretanje pojedinca u slučaju zaraze ili sumnje na nju, a uz njegovo dopuštenje putem GPS-a prati i lokaciju telefona.

Portugal je svoju aplikaciju lansirao tek ovaj mjesec. Udruženja potrošača odmah su je kritizirala zbog manjkavosti u prikupljanju osobnih podataka te dominante uloge koje tehnološki divovi imaju u osmišljavanju zdravstvenih protokola. Portugalski mediji pišu i kako 800 tisuća mobitela u toj zemlji od 10 milijuna stanovnika ne može preuzeti aplikaciju jer nije usklađena s njihovim softverom.

Francuska vlada lansirala je svoju aplikaciju StopCovid početkom lipnja, no do sredine kolovoza u državi koja ima 67 milijuna stanovnika preuzeta je samo 2,3 milijuna puta. Korisnicima je dosad dojavljeno o samo 72 riskantna kontakta, a 1169 Francuza putem aplikacije prijavilo je da su pozitivni. IT stručnjaci kritizirali su StopCovid zbog loše zaštite privatnih podataka. Suprotno od drugih europskih država čije se aplikacije temelje na "decentraliziranom” protokolu, ona francuska je "centralizirana”, što znači da se anonimni podaci prebacuju na server gdje se spajaju bliski kontakti zaraženih. Decentralizirani model daje korisnicima veću kontrolu nad informacijama koje ostaju na njihovom mobitelu, a rezultat je jednak. Taj model promoviraju Google i Apple, tehnološki divovi koji su započeli suradnju u borbi protiv koronavirusa.

Aplikacija SwissCovid koju je razvilo sveučilište EPFL u Lausannei također se temelji na decentraliziranom protokolu i danas je koristi gotovo 1,6 milijuna korisnika od 8,5 milijuna stanovnika. Početkom rujna aplikacija je u prosjeku javljala o 56 slučajeva zaraze svaki dan i čini se da je općenito dobro prihvaćena među stanovnicima. U Italiji je aplikacija Immuni preuzeta 5,4 milijuna puta, što bi bilo14 posto potencijalnih korisnika, odnosno svih starijih od 14 i onih koji posjeduju telefone.

Norveške zdravstvene vlasti u lipnju su zaustavile aplikaciju nakon što je nacionalna agencija za zaštitu podataka zaključila da je prenametljiva. Vlasti trenutno rade na novom rješenju i nadaju se da će biti spremno do Božića te pritom ne odbacuju mogućnost da će koristiti tehnologiju Googlea i Applea.

Vlada Velike Britanije svoj je prvi pokušaj aplikacije za praćenje predstavila u svibnju, no u lipnju je odustala od jer je također bila temeljena na centraliziranom modelu i time se smatrala nesigurnom za osobne podatke. Britanske vlasti su za probleme optužile restrikcije koje je nametnuo Apple, te su prešle na decentralizirani pristup, ali aplikacija još uvijek nije dostupna u velikom dijelu Britanije.

Hrvatska je svoju aplikaciju Stop COVID-19, također temeljenoj na sustavu Google i Applea, predstavila krajem srpnja, no do konca kolovoza preuzelo ju je manje dva posto korisnika mobitela, a za njezin uspjeh, govorilo se, treba ih biti 60 posto.

Image
Foto: Profimedia

U Latinskoj Americi više od 300.000 umrlih od koronavirusa

7:10 - Latinska Amerika prešla je u srijedu brojku od 300 tisuća potvrđenih smrtnih slučajeva od zaraze koronavirusom, a nema znakova slabljenja virusa u toj najpogođenijoj regiji u svijetu. Latinska Amerika prešla je zabrinjavajuću brojku od 300 tisuća smrti uzrokovanih koronavirusom nakon što je Brazil, zemlja s najvećim brojem umrlih u toj regiji, izvijestila o dodatnih 1,075 smrtnih slučajeva. Time se u Brazilu broj umrlih od zaraze COVIDOM-19 popeo na 128.589.

Izvijestio je to Reuters pozivajući se na vlastite statistike utemeljene na službenim podacima tih država. Zemlje diljem Latinske Amerike, u kojima je zabilježeno gotovo osam milijuna slučajeva zaraze COVIDOM-19, u isto se vrijeme bore kako bi umanjile duboku ekonomsku recesiju uzrokovanu mjerama protiv širenja koronavirusa.

Nakon Brazila, najviše smrtnih slučajeva od zaraze Covidom-19 bilježe Meksiko, Peru i Kolumbija a zemlje Latinske Amerike u posljednjih tjedan dana, zaključno s utorkom, registriraju prosječno 2,811 umrlih dnevno. U Sjevernoj Americi, broj umrlih od koronavirusa blizu je 200 tisuća, s gotovo 190 tisuća umrlih zabilježenih u Sjedinjenim Američkim Državama, dok Europa broji 211 tisuća žrtava zaraze novim koronavirusom.


Nijemci stavili DNŽ i PSŽ na crvenu listu

Jučer - Njemačko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u srijedu upozorenje svojim građanima da zbog porasta broja slučajeva zaraze koronavirusom ne putuju u niz europskih destinacija među kojima su Dubrovnik, Prag, Ženeva i Korzika, prenosi Reuters.

Zbog širenja epidemije, Njemačka je na novi popis epidemiološki rizičnih područja dodala dvije hrvatske županije, Dubrovačko-neretvansku i Požeško-slavonsku. Upozorenje ne predstavlja i zabranu putovanja na ta područja ali sugerira putnicima da preispitaju svoje planove. Uz to omogućuje putnicima da otkažu putovanja bez dodatnih troškova.

Najmanje 15 osoba zaraženo je virusom COVID-19 koje se dovode u vezu sa svadbom HNS-ovog gradskog vijećnika Mihe Obradovića koja je održana 29. kolovoza u Dubrovniku, piše Dubrovački dnevnik. Neslužbeno se doznaje da se radi o 15 uzvanika iz Dubrovnika, ali da je ukupan broj zaraženih još veći. Prema neslužbenim informacijama Dubrovačkog dnevnika, na svadbi se zarazio i dio uzvanika iz metrpole i BiH. Isto tako, u toj brojci nisu kontakti, dakle sbe koje su se zarazile u kontaktu s uzvanicima te svadbe.


Stožer produljio mjere za dvije županije

Jučer - Nacionalni stožer Civilne zaštite produljio je u srijedu nužne epidemiološke mjere za Splitsko-dalmatinsku županiju do 24. rujna, te do 1. studenog za Zadarsku županiju gdje je odsad broj prisutnih na “privatnim proslavama, svečanostima i karminama” ograničen na najviše 25.

Na prijedlog lokalnog Stožera civilne zaštite, načelnik Nacionalnog stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović donio je danas odluku kojom se ograničenja u Zadarskoj županiji produžuju sve do 1. studenog.

Do tada je na snazi zabrana posjeta domovima za starije, održavanje organiziranih zabavnih okupljanja na brodovima, kao i svadbenih svečanosti s više od 50 osoba. Tako je uz ovu potonju stavku dodano da “na ostalim privatnim svečanostima i proslavama te karminama može biti prisutno najviše 25 osoba”.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo