'LJUDIMA SE ČINI KAO VJEČNOST' / Zašto obnova Banije ide tako sporo? 'Na početku smo mislili da ćemo imati drugi problem. No, to nije usko grlo...'

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

'Samo projektiranje će trajati godinu dana, pa izvođenje godinu dana, ali smo na dobrome putu da to vidimo kao realizaciju', kazala je potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet

30.12.2021.
20:24
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj i profesor s zagrebačkog Građevinskog fakulteta Mario Uroš u emisiji Hrvatskog radija "U mreži Prvog" na godišnjicu razornog potresa u Petrinji govorili su o obnovi nakon potresa.

Sisačko-moslavački župan kazao je da su svim stanovnicima koji žive na potresom pogođenom području, koji smatraju da nisu u dovoljno kvalitetnom smještaju, preko zime osigurali smještaj u lječilištu Topusko, a javiti se mogu lokalnom stožeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Bit ćemo zadovoljni kada se i posljednji sugrađanin vrati u svoj dom'

Celjak je kazao da će brzinom obnove biti zadovoljni "kada se i posljednji sugrađanin vrati u svoj dom". "Svi mi koji sudjelujemo u obnovi trudimo se da ona bude brža i kvalitetna", kazao je i pritom povukao paralelu s potresom u talijanskom gradu L'Aquili 2009. Podsjetio je da je taj grad bio zatvoren dvije godine i da sustav školstva nije funkcionirao, "dok je kod nas školstvo funkcioniralo i funkcionira, unatoč tome što smo imali 22 oštećena školska objekta", naglasio je. 

"Za 10-ak dana će početi radovi u školi gdje ćemo smjestiti Učiteljski fakultet, kojeg je u zadnjih 15 godina upisao najveći broj studenata", dodao je Celjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom je kazao da je u početku postojala bojazan da neće imati dovoljan broj izvođača, kao i projektanata za obnovu, no da se pokazalo da to nije usko grlo.

Image
JESU LI ZABORAVLJENI? /

Prizori sramote, nebrige i katastrofe: Ovako izgleda Banija godinu dana od potresa

Image
JESU LI ZABORAVLJENI? /

Prizori sramote, nebrige i katastrofe: Ovako izgleda Banija godinu dana od potresa

'Struka je dala jako dobra rješenja za obnovu, ali...'

"Cijeli sustav koji smo pokrenuli; i od zagrebačkog potresa, i koji je dosta dobro funkcionirao i u petrinjskom potresu, pokazao se kao dobar inicijator promjene i tehničkih propisa i zakona koji su sada malo zapeli u primjeni. No, i dalje mislim da je zagrebački potres dosta kompliciran slučaj da bi se moglo naći rješenje za obnovu. Mislim da kada se pokrene sustav obnove u Sisačko-moslavačkoj županiji da će to brzo ići jer nema takvih komplikacija kao u slučaju zagrebačkog", kazao je prof. Uroš s Građevinskog fakulteta u Zagrebu.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ima dosta nekonstrukcijske obnove, popravaka na zgradama i kućama. Očekujem da će konstrukcijska obnova ubrzo krenuti. Struka je dala jako dobra rješenja za obnovu, za provedbu i za tehničko okvir koji jednostavno omogućava obnovu. Bit će problem u provedbi jer sustav nije bio postavljen iz početka. U zadnjih godinu i pol se pokrenulo jako puno toga - osnovan je Hrvatski centar za potresno inženjerstvo, njegova interventna služba koja će biti angažirana oko provedbe detaljnih pregleda", kazao je Uroš, dodajući da su se u cijeloj brzini "možda preskakali koraci".

'Sanacija SMŽ je vrlo složen proces'

Potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore za graditeljstvo i promet, Mirjana Čagalj za HRT je kazala da je sanacija Sisačko-moslavačke županije vrlo složen proces. "Samo projektiranje će trajati godinu dana, pa izvođenje godinu dana, ali smo na dobrome putu da to vidimo kao realizaciju. Jasno je da ljudima koji su tamo to izgleda kao vječnost, ali vjerujte mi, projektantima uvijek nedostaje još jedan dan", kazala je Čagalj. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"HGK je u suradnji sa Stožerom odmah nakon potresa alarmirao sve naše firme da dođu kako bi se raskrčio grad i omogućio protok sredstava. Tako su po raskrčenim ulicama i mogli stizati kontejneri", dodala je, ističući da su se javili svi hrvatski proizvođači koji su u 15 dana pokazali humanost.

"U svim će objektima biti ugrađeni hrvatski proizvodi. Ne postoji niti jedna stavka troškovnika za koju se može reći da se u Hrvatskoj ne proizvodi, kao što se to događalo na prijašnjim natječajima. Možda je period obnove dug i ljudima se čini kao vječnost, ali ipak, rezultati u konačnici mogu biti dobri", naglasila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Revitalizacija SMŽ

Celjak je kazao da će Petrinja dobiti dva nova objekta za škole i dvije nove dvorane. "Sisak će dobiti objekt Ekonomske škole, dolazi nam Građevinski fakultet. Kada govorimo o demografskoj obnovi često govorimo da je osnova dobra plaća. Radili smo i na tome. Sisačko-moslavačka županija je potpisala ugovor s HBOR-om i HAMAG BICRO-om kojim smo osigurali mikro, malim i srednjim poduzetnicima beskamatne kredite", rekao je sisačko-moslavački župan.

"Investicija na području naše županije je za milijun kuna jeftinija od investicija na području Zagreba, a Sisak je od Zagreba udaljen 50-ak kilometara. Kada se dovrši autocesta, bit ćemo vremenski i bliže Zagrebu. Očekujemo da je ovo prava prilika za revitalizaciju Sisačko-moslavačke županije koju smo čekali godinama", kazao je Celjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da se odljev iz Sisačko-moslavačke županije sigurno dogodio, no ističe da čekaju službene podatke popisa stanovništva. "Ne očekujemo prevelik odljev stanovništva, već sličan kao i ranijih godina", dodao je.

"Činjenica je da velik dio sredstava još uvijek nije potrošen i pitanje je koliko će sredstava biti potrošeno do šestog mjeseca sljedeće godine kada istječe rok, trenutno ne stojim baš najbolje po tom pitanju. Projektiranje i izvođenje ostaje na kraju kada se riješe imovinsko-pravni odnosi. Mnogi projekti su već gotovi, mnogi se rade. Vjerojatno je se rok do lipnja i produžiti i da će većina sredstava biti povučena i iskorištena", poručio je Uroš. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo