S većim temperaturama raste i broj oboljelih!

Hladniji dani, osim snježnih radosti, znače i potencijalno povećani broj oboljenja, posebno među mališanima koji borave u jaslicama, vrtićima ili školama.

16.2.2012.
8:12
VOYO logo

''Najtipičnije za zimska razdoblja su kapljične infekcije respiratornog sustava, hunjavice, prehlade, virusne infekcije, grlobolje te bronhitis. A kod jako male djece može se javiti bronhiolitis koji se može razviti u ozbiljno stanje'', objašnjava doktorica Greta Gunek iz Poliklinike za dječje bolesti Helena te upozorava roditelje dojenčadi da ukoliko primijete kako se stanje njihovog djeteta pogoršava, odnosno da se infekcija s punim nosićem i temperaturom, razvija u otežano disanje, da dijete od kašlja teško dolazi do zraka ili da je u licu plavkasto, obavezno se jave na hitan prijem.

Kod školske djeca najčešće se javljaju angine, koje se tretiraju antibioticima. Česta je naravno i pojava gripe kod koje se uglavnom savjetuje mirovanje i lijek za snižavanje temperature, no treba pratiti opće stanje kako ne bi došlo do komplikacija upalom uha ili pluća, dok su u vrtićima nezaobilazne epidemije vodenih kozica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi ojačali imunitet i time izbjegli ili barem ublažili respiratorne infekcije uvijek dobar izbor osim pravilne prehrane su i prirodni preparati koji jačaju imunološki sustav.

''Od prirodnih bi preparata spomenula ehinaceju koja je broj jedan kada se radi o prehladi ili nekoj drugoj respiratornoj infekciji, zatim matična mliječ, probiotike te riblja ulja'', savjetuje Andrea Šitum, voditeljica Centra obiteljske fitoterapije 'Priroda zna'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo