POBUNA KONTROLORA LETENJA?: / U štrajk s plaćom od 53.000 kuna neto

Image
Foto: Vecernji list/PIXSELL, Boris Šćitar

Zbog velikog broja bolovanja svojih zaposlenika Hrvatska kontrola zračne plovidbe posumnjala je u "bijeli štrajk".

30.6.2015.
18:26
Vecernji list/PIXSELL, Boris Šćitar
VOYO logo

Hrvatska kontrola zračne plovidbe ovih je dana posumnjala u "bijeli štrajk" svojih radnika. Na to ih je navela činjenica da sve više kontrolora letenja odlazi na bolovanje što je uzrokovalo manjak radnika i u posljednjih mjesec dana kašnjenja letova od čak 96 tisuća minuta. U smjeni manjka po četiri kontrolora pa ostaje nepokriven cijeli jedan sektor zbog čega su onda preopterećeni kontrolori koji rade ili se zrakoplovi preusmjeravaju na kontrole letenja susjednih zemlja. Kako bi ispitala situaciju uprava HKZP-a zatražila je od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kontrolu bolovanja svojih zaposlenika. Sumnjaju da su kontrolori krenuli u "bijeli štrajk" jer su pregovori oko kolektivnog ugovora stali, piše Večernji list.

Uprava i sindikati ne mogu se dogovoriti oko trajanja kolektivnog ugovora koji istječe s 31. prosincem. Sporna je i otpremnina koju kontrolori dobivaju kod redovnog odlaska u mirovinu i koja se prema postojećem KU kreće između 500.000 i 1,2 milijuna kuna neto. Uprava želi taj iznos srezati 40 posto te ističu da su te otpremnine među najvišima u Europi, no sindikati pristaju na rezanje od samo 20 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Klima prilagođena strojevima, a ne ljudima"

Kontrolori letenja inače su među najbolje plaćenim zanimanjima. Prosječna plaća oblasnog radarskog kontrolora – instruktora ispitivača iznosi 53.000 kuna neto, dok oblasni radarski kontrolor prima 43.000 kuna neto. Kontrolor letenja ima oko 30 radnih dana godišnjeg odmora te još 15 dana "rekreacijskog" odmora. Oblasni kontrolori dosad su imali 32-satni radni tjedan, no pristali su na povećanje na 34 sata.

Predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata kontrolora letenja Nataša Sumirat Adikusumah tvrdi da kontrolori nisu u "bijelom štrajku", no priznaje da ih je ovih dana više na bolovanju nego inače. Tvrdi i da direktor prijeti otkazom radnicima na bolovanju. "Dosad su ljudi dolazili na posao i s temperaturom i s glavoboljama, no s obzirom na tijek pregovora o KU, taj je entuzijazam splasnuo", govori Nataša Sumirat Adikusumah ističući kako su u prostoriji gdje rade kontrolori klima-uređaji prilagođeni strojevima te da je ondje iznimno hladno. Također dodaje da ne žele potpisati smanjenje otpremnina od 40 posto, jer, kako kaže, kontrolori zbog stresnog posla idu rano u mirovinu pa im je ta otpremnina kao neka nadoknada za vrlo dobre plaće koje bi dobivali da dulje rade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Večernji list/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo