NIŠTA OD 'ZAGREBAČKOG MANHATTANA', ALI U JEDNOM KVARTU NIČE 'DUBAI': / Grade četiri ogromna nebodera za 200 milijuna €!

Image
Foto: ATP architekten ingenieure, Zagreb

'Zagrebački Dubai' bit će smješten između sportskog igrališta Chromos na križanju s Držićevom i to na parceli čija je površina 13.000 četvornih metara

17.2.2020.
22:22
ATP architekten ingenieure, Zagreb
VOYO logo

Možete li zamisliti visoke i blještave poput onih u dalekom i bogatom Dubaiju kako strše i paraju zagrebačko nebo? Ako ste odgovorili negativno spremite se na možda neugodno iznenađenje: pravi mali Dubai niknut će u zagrebačkom kvartu Savica. Dakle, ako se vozači spuštaju s "petlje" na Držićevu ili pak dolaze s Mosta mladosti u tom smjeru prvo što će uočiti bit će četiri tornja, s tim da je jedan od njih visok 135 metara. Ujedno, to je i najviši toranj.

Image
Image

21.09.2018., Zagreb - Park Trnjanska Savica.

Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Gdje će te zgrade biti smještene? Na samom ulazu u Savicu! Prema pisanju Večernjeg lista, "zagrebački Dubai" bit će smješten između sportskog igrališta Chromos na križanju s Držićevom i to na parceli čija je površina 13.000 četvornih metara. Spomenuti neboderi imat će od 30 do 37 katova, s tim da će biti stambene namjene pa će visina jednog nebodera biti 95, a drugog 74 metra. Treći toranj imat će visinu od 120 metara i u njemu će biti hotel, a poslovni centar će nadvisivati sve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
STRUČNJACI PROTIV MEGA PROJEKTA: /

'Na zaštićenom području gradi se poslovna zgrada i garaža. Besmisleno je, ali i protuzakonito'

Image
STRUČNJACI PROTIV MEGA PROJEKTA: /

'Na zaštićenom području gradi se poslovna zgrada i garaža. Besmisleno je, ali i protuzakonito'

Projekt je sporan još od 2013., a zatišje pred buru trajalo je šest godina

Prvi put se prašina oko ovog projekta u javnosti digla još 2013. godine kada je na javnom natječaju odabran idejni projekt čiji su tvorci australski vlasnici M.O.F. Immobilien AG. Njihov program izradio je IGH. a natječaj je financirao investitor, dakle tvrtka Savica. Arhitekt Dario Travaš predvodnik je tima koji radi u tvrtki ATP te je rješenje odabrano među 15 radova. Javna rasprava je od 2013. provedena dok je, kako piše Večernji list, u travnju 2014. tornjeve na Savici kao gradski projekt prihvatila Gradska skupština.

Image
Image

Zatišje pred buru trajalo je idućih šest godina, no šutnja je prestala s 2020. i objavom u Službenom glasniku Grada Zagreba. Iz objave se vidi da se pokrenula procedura za ishođenje lokacijske i građevinske dozvole. Ukratko, objavljen je zaključak o prihvaćanju darovanja dokumentacije potrebne za izdavanje dozvola. Gradskoj upravi je Savica-projekt dala i projektno-tehničku dokumentaciju koja je potrebna za rekonstrukciju produžene ulice Prisavlje i to od kružnog raskrižja te ulice do Avenije M. Držića i dijela zapadne strane Držićeve. No, predali su i prometni elaborat koji pokazuje krajobrazno uređenje te projekte koji podrazumijevaju izmještanje vodoopskrbnog cjevovoda, novu javnu rasvjetu kao i izmještanje i zaštitu postojeće elektroenergetske mreže, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanovnici Savice protiv projekta

"Dubai" u svom kvartu stanovnici Savice jednostavno ne žele gledati, a osobito su se pobunili građani okupljeni u inicijativi "Savica za park". Ekipa iz inicijative ovu informaciju o gradnji ogromnih nebodera objavila je na Facebooku i izazvala različite reakcije pa tako dok je dio stanovnika protiv gradnje "Dubaija na Savici", kako su i prozvali taj projekt, drugi smatraju da je dobro da se nešto napravi s prostorom koji predstavlja ruglo tog kvarta u blizini Save. S druge strane, postoje i stanovnici koji su zabrinuti da od visokih nebodera, koji će biti sagrađeni oko 30-ak metara od postojećih zgrada, neće vidjeti "ni sunca ni mjeseca".

Image
Image

"Takav kompleks imao bi golem utjecaj na cijeli kvart, a čak i nova prometnica i novo raskrižje ne bi mogli izdržati toliki promet. A ni dvije tisuće parkirališnih mjesta, koliko ih planiraju, neće biti dovoljno. I ovako nemamo gdje parkirati, tada će biti još gore", glasi jedan od komentara ispod objave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kojoj je fazi projekt?

Novinari Večernjeg lista više puta su pokušali saznati u kojoj je fazi projekt i kada kreću radovi pa su upite adresirali na M.O.F. Immobilien AG, no odgovor nisu dobili. Ipak, objašnjenje su dobili od nekog drugog pa su im vrijednost projekta "za Trnje, Zagreb i cijelu Hrvatsku" pojasnili Martin Kutscher i Martin Vabitsch. Oni su 2014. bili direktori firme Savica-projekt te su u dopisu koji je poslan Darinku Kosoru, tadašnjem predsjedniku Skupštine, iznijeli cijenu projekta.

Image
Foto: ATP architekten ingenieure, Zagreb
Image
Foto: ATP architekten ingenieure, Zagreb

Tim za gradnju u ATP-u predvodi arhitekt Dario Travaš

"Investicijski volumen za oko 110.000 četvornih metara bruto površine katova (bez garaža) iznosi oko 200 milijuna eura. Zagreb će biti bogatiji za iznose komunalnih pristojbi u visini od 70 milijuna kuna te za iznose pristojbi za vodu u visini od 14 milijuna kuna. Projekt će Trnju povećati vrijednost, obogatiti životni prostor, a izgradit će se i javne prostorije koje će se moći unajmiti za priredbe, dječji vrtić ili knjižnicu, pa će od toga koristi imati i svi stanovnici i susjedi. Dobit će se moderan stambeni i poslovni prostor za oko 800 osoba i 2000 tvrtki, a otvorit će se na stotine radnih mjesta", objasnili su Vabitsch i Kutscher u pismu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arhitekt Travaš rekao je da se trenutačno radi na dokumentaciji za daljnju fazu projekta.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo