Ministarstvo pravosuđa Bruxellesu: Kako se usuđujete

26.8.2013.
19:42
VOYO logo

U priopćenju Ministarstva pravosuđa se ističe da Hrvatska nije jedina država članica EU koja ima vremensko ograničenje primjene Europskog uhidbenog naloga.

"Takvo vremensko ograničenje imaju još i Austrija, Francuska, Italija, Luksemburg i Češka. Dakle, očito se ne radi o instrumentu koji se primjenjuje na jedinstven način u okvirima EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem procesuiranja osoba osumnjičenih za politička ubojstva puno je širi od pitanja vezanih uz primjenu Europskog uhidbenog naloga . Štoviše, Vlada Republike Hrvatske prepoznala je širinu tog problema, o čemu svjedoči i aktualna inicijativa za promjenom Ustava kojom bi se brisala zastara za politička ubojstva.

Nepostojanje ozbiljnih nedostataka

Uzimajući navedeno u obzir, potrebno je istaknuti da je krajnje neprimjereno da se službenici Europske komisije usuđuju prozivati jednu državu članicu iznošenjem ovakvih netočnih i neutemeljenih tvrdnji. Na koncu, potrebno je istaknuti da spomenuti članak 39. Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji navodi da je za uskratu pristupa fondovima EU potrebno postojanje 'ozbiljnih nedostataka' u prenošenju acquisa, a što ovdje nikako nije slučaj budući da vremensko ograničenje kakvo ima Hrvatska već ima pet članica Europske unije", stoji u priopćenju Ministarstva pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moje je mišljenje, i ne samo moje, da su u politici najjednostavnija rješenja obično najbolja. U ovom slučaju radi se o jednoj obvezi koju smo preuzeli stupajući u EU",-rekla je potpredsjednica Vlade Vesna Pusić komentirajući sukob Hrvatske i Europske komisije oko Europskog uhidbenog naloga u emisiji Nulta točka HRT-a.

"Istina je da su zemlje koje su bile članice 2002. imale mogućnost bilo primjenjivati ga na slučajeve od 2002., bilo bez ograničenja. Međutim, sve zemlje koje su ušle u Europsku uniju nakon 2002. su se morale pridržavati tog pravila da ga primjenjuju bez ograničenja", objasnila je Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje je li riječ o neravnopravnosti među članicama, Pusić je rekla kako je ovo samo jedan u nizu takvih slučajeva jer je činjenica da su se pravila mijenjala kroz povijest Europske unije. Dodala je kako su pravila već pooštrena za Crnu Goru, koja sada pregovara s Europskom unijom.

Pusić je ustvrdila kako Hrvatska treba, može i hoće procesuirati zločine iz vremena komunističkog režima, te da se ovdje ne radi o zaštiti kriminalaca, za što je Hrvatsku optužila Europska komisija. Istaknula je kako je u ovom slučaju posebno sporno što je Hrvatska ograničenje uvela netom prije ulaska u Europsku uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo