Koje zgrade bi nas mogle stajati glave?

Nevrijeme koje je u ponedjeljak pogodilo Zagreb upozorilo je na dotrajalost nebodera građenih 70-ih godina.

24.6.2010.
10:47
VOYO logo

Najteže je stanarima drvenog nebodera na Iblerovu trgu, zaštićenom spomeniku kulture Drage Iblera, s kojega godišnje padne 20-ak prozora, 15-ak roleta, kao i veliki komadi betona.

"Svake godine komadi željeza i stakla ozljeđuju pješake. Bilo je poderanih košulja i odijela, a vjerojatno i poneki prijelom. Neki su nam građani zaprijetili tužbama, ali što mi možemo", kaže Vladimir Maras, predstavnik stanara, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već sedam godina, kaže, nadležni odgađaju obnovu nebodera.

Ni glasoviti neboder Ivana Vitića na uglu Laginjine i Vojnovićeve ulice ne zaslužuje tretman kakav ima danas, a poznati su i slučajevi otpadanja žbuke s pročelja tog zaštićenog spomenika kulture. Ipak, najveći su problem dotrajali dimnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prestari su i samo što se ne sruše. Moramo taj problem hitno riješiti", upozorila je predstavnica stanara Gorana Matić.

Opasnost od pada predmeta, upozorenje je ispisano na ulazu u neboder u Ulici braće Domany 2, s kojeg je u ponedjeljak zbog udara vjetra pala velika limena oplata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanar Zvonko Kolenda kaže da svaki dan strahuje hoće li djeci ili njemu nešto pasti na glavu.

"Limovi su široki dva metra, a debljina im je ni dva centimetra. Čim malo jače zapuše, oplate se odvajaju i kako ih vjetar nosi, njišu se do zemlje i mogu nekoga sasjeći poput mača. Kad su mi djeca bila mlađa, nisam im dopuštao da se igraju ispred nebodera, a kad su ulazili u stubište, nisu smjeli hodati uz zgradu. Svaki dan strahujem", kaže Kolenda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužna sudbina zadesila je i zgradu Zagrepčanke, kao i Cibonin toranj, nakon Eurotowera dvije najviše građevine u Zagrebu, koje metropoli daju prepoznatljiv vizualni identitet.

Zagrepčanka je djelo Slavka Jelineka i Berislava Vinkovića, sagrađena 1976., a već nakon desetak godina s pročelja su počele otpadati masivne kamene ploče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga je sagrađen zaštitni tunel koji je i danas u upotrebi. Renoviranje je počelo tek u 21. stoljeću, a za sada je završena obnova samo zapadnog pročelja.

I Cibonin toranj, djelo Marijana Hržića sagrađeno tijekom Univerzijade, zbog dotrajalosti je velika opasnost za prolaznike. Svi se još prisjećaju 2001. kada je mramorna ploča pala s pročelja i teško ozlijedila prolaznicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se ne urušava, i zgrada Mamutica ima svojih problema, pa tako potone godišnje dva do tri milimetra.

Kako bi se takvi nesretni događaji u budućnosti izbjegli, inspekcija bi trebala strože nadzirati stanje zagrebačkih građevina, smatra sudski vještak Žarko Željko, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članak:

arti-201006220052006

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo