JOŠ JEDAN UDARAC ZA VLADU U RASULU: / Moraju pronaći 225 milijuna kuna u državnom proračunu ili kreću tužbe

Image
Foto: PIXSELL, Patrik Macek

Državni proračun mogao bi doživjeti još jedan ozbiljan udarac.

13.6.2016.
7:30
PIXSELL, Patrik Macek
VOYO logo

Visina regresa utvrđena je u iznosu od 1250 kuna, što znači da bi država za isplatu toga prava javnim službenicima trebala u ovom trenutku pronaći 225 milijuna kuna, piše Slobodna Dalmacija.

Već na početku manadata ove Vlade poručeno kako novca za dodatna materijalna prava proračunskih korisnika nema. Propali i rijetki pregovori sa sindikatima također nisu doveli ni do kakvog dogovora. Za razliku od Milanovićeve Vlade, koja je to pravo proteklih godina, kao i isplatu božićnica, suspendirala posebnim Zakonom o uskrati isplate pojedinih materijalnih prava zaposlenima u javnim službama, Oreškovićeva Vlada ni takav propis nije donijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PETROV PORUČIO SINDIKATIMA: /

'Ne želimo varati, lagati i obećavati med i mlijeko'

Image
PETROV PORUČIO SINDIKATIMA: /

'Ne želimo varati, lagati i obećavati med i mlijeko'

Stopiranje isplate regresa?

Ustavni je sud prošle godine, ne osporavajući bivšoj Vladi pravo da zakonski intervenira u imovinska prava, ipak upozorio da se takav zakon ne može dalje produljivati bez savjetovanja sa strankama Kolektivnog ugovora, a u cilju iznalaženja prihvatljivih rješenja. Na čelo Odbora za pregovore sa sindikatima imenovan je potpredsjednik Božo Petrov. Razgovori i pregovori nisu daleko odmaknuli. Temeljni kolektivni ugovor na snazi je do prosinca ove godine, a, kako neslužbeno doznaje Slobodna, jedini način za kojim bi Vlada još mogla posegnuti jest da idućih dana donese posebnu uredbu kojom bi mogla stopirati isplatu regresa.

Nema regresa, idu tužbe

"Nema nikakvih zakonskih i drugih prepreka da se regres ne isplati. Nalazimo se u situaciji da je obveza neupitna, a jasno je da novac nije osiguran. Vlada, ma koja god ona bila, to pitanje može riješiti samo na dva načina: jeftinijim, a to je da ispoštuje TKU i pronađe novac, bilo preraspodjelom proračunskih sredstava, posezanjem u rezerve i slično, ili skupljim, a taj je da ćemo biti prisiljeni podići sudske tužbe zbog kojih bi se taj trošak mogao udvostručiti", kaže Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata "Preporod", čiji članovi, nastavnici i učitelji ni na kraju školske godine i pred odlazak na ljetne praznike nemaju informacije o tome mogu li se regresu nadati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stipić podsjeća da samo podizanje sudske tužbe košta 500 kuna po osobi, što znači 90 dodatnih milijuna kuna samo u tu svrhu. "Ako se regres ne isplati u roku kako to predviđa TKU, odvjetnici će krenuti po školama i početi skupljati punomoći za podizanje tužbi ", kaže Stipić.

Nešto detaljnija saznanja imaju u Sindikatu djelatnika socijalne skrbi, koji broji oko 5200 članova od ukupno osam tisuća zaposlenika u tom sustavu. Predsjednica tog sindikata Jadranka Ivezić je rekla: "Održali smo sastanak u Ministarstvu socijalne politike i mladih, kod ministrice Bernardice Juretić, na kojemu nam je rečeno kako novca za isplatu regresa u proračunu nema. Kada smo najavili da ćemo podići tužbe, rečeno nam je kako će "onda novca biti", ogorčena je Jadranka Ivezić, čiji je sindikat već donio odluku da se ide na tužbe ako se regres ne isplati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PETROV VODI PREGOVORE SA SINDIKATIMA: Kako će im objasniti da nema novca za povećanje plaća?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo