ALARMANTNA SITUACIJA / Hrvatima je prekipjelo, a ugostitelji na Jadranu hvataju se za glavu: No, jednim jednostavnim potezom mogu sve promijeniti

Puno je priča do sada bilo o užasnim uvjetima rada na Jadranu u vrijeme sezone pa ne čudi što je ljudima dosta, Europa je otvorila svoje vrata, a mnogi su to iskoristili

21.3.2023.
8:49
VOYO logo

Situacija na Kvarneru je, čini se, alarmantna jer konobare i kuhare ne mogu naći, a plaće idu i od 1000 eura. Lani je izdano 124.000 radnih dozvola za strance ili 279 posto više nego 2019. godine. Provjerili smo - sezonski posao može se naći i za nekoliko minuta. Tim je riječima Mojmira Pastorčić najavila prilog Ide Balen, koja se ovom temom pozabavila za RTL Direkt, piše Danas.hr.

Ističe kako su u kafićima početne plaće od 800 do 1000 eura, te da se radi osam sati dnevno s jednim slobodnim danom, a smještaj je osiguran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'MOLE BOGA DA NE NAĐU POSAO' /

Ugostitelji na velikim mukama: 'Kuharu nudim plaću od dvije tisuće eura, a konobaru tisuću. I nitko ne želi raditi!'

Image
'MOLE BOGA DA NE NAĐU POSAO' /

Ugostitelji na velikim mukama: 'Kuharu nudim plaću od dvije tisuće eura, a konobaru tisuću. I nitko ne želi raditi!'

U potrazi za sezonskim poslom Balen navodi da su se uvjerili kako se on mogao pronaći u nekoliko minuta jer svi, ugostitelji, iznajmljivači, hoteli, trebaju radnike. Dodaje kako domaći ne žele raditi jer su uvjeti bolji u inozemstvu, kao i to da su čak i radnici iz regije sve manje željni Hrvatske. Njihova mjesta zato popunjavaju Filipinci, Nepalci i Indijci.

Iz Indije je u Rijeku, preko agencije došao mladi, školovani kuhar Sparsh Pathania. I ne namjerava se tako skoro vratiti kući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Viza mi je na godinu dana. Produžit ću je da radim više godina ovdje. U Indiji nije dobra plaća. U Hrvatskoj je euro. Hrana u Hrvatskoj je jako različita, ali to je lak posao", rekao je Sparsh Pathania dodajući da nema problem s jezičnom barijerom jer Hrvati pričaju engleski.

"U zimskim mjesecima imamo nešto manje nego obično, a u ljetnim mjesecima se broj popne i do četrdesetak stranih zaposlenika. Imamo dosta radnika koji nam se i sami javljaju, stranci. Nešto ih dolazi preko agencija", rekla nam je Ema Rendulić, voditeljica ugostiteljske grupacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Apsurdne situacije

I prošle godine su mjesta popunjena radnicima iz drugih zemalja. Tako će biti i ove godine. No, problem su radne dozvole.

"Na nivou cijele Hrvatske prošle je godine izdano 124.000 radnih dozvola što je za 279 posto više nego u odnosu na 2019 godinu. Od toga je na sektor turizma otpadalo 32.000 radnih dozvola", pojasnila je Barbara Olenik Staničić, direktorica Službe za upravljanje ljudskim resursima, Jadran Crikvenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ali to je više zavisno od područja gdje se izdaju radne dozvole. Nije jednako na cijelom području Hrvatske. Tako da smo mi imali popriličnih problema, jako su nam kasnile radne dozvole, zato smo imali čak i neke neugodne situacije, odustajanje radnika", dodala je.

Ugostitelji otkrivaju da postoji niz apsurdnih situacija u kojima neke policijske uprave za izdavanje radne dozvole uvjetuju i odsluženje vojnog roka. Očajni su, ne žele da se ponovi scenarij u kojem zbog nemogućnosti pronalaska kuhara ili konobara neki uopće nisu mogli raditi. Strani radnici su jedino rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljudi otišli van zbog bolje plaće i uvjeta

"Jezik je velika barijera u našem poslu, bili bismo presretni kad bi se zaustavio odljev naših radnika u inozemstvo koji na svojevrstan način najbolje prezentiraju autohtoni proizvod. Netko iz Nepala i Indije ne može uz najbolju volju, prezentirati našu ribu, naša domaća jela", smatra Nikola Eterović, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja.

Plaće se kreću od tisuću eura naviše. Ovisi o tipu restorana te radi li se o objektu koji poslužuje samo piće ili o ozbiljnijem restoranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Njemačkoj je startna plaća oko 500 eura veća, ali su bolji uvjeti. Sada se i to kod nas mijenja nabolje, no čini se da smo zakasnili, pa su svoju šansu u Hrvatskoj, s punim pravom, ugrabili stranci.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo