VELIKA USPOREDBA CIJENA U EUROPI / Gdje je najskuplje, a gdje najjeftinije? Troškovi života u Hrvatskoj su manji nego u Njemačkoj, ali postoji kvaka

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

U Hrvatskoj su cijene hrane i pića osam posto niže nego u Njemačkoj. Cijena kruha je, doduše, samo jedan posto manja

20.9.2021.
21:10
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Prema istraživanju njemačkog Ureda za statistiku (Destatis), u kojemu su uspoređene cijene u 36 europskih država iz srpnja ove godine, u Europi je najskuplji život u Švicarskoj, a najjeftiniji je u Turskoj, prenosi Index.

"Troškovi života bili su najskuplji u Švicarskoj u srpnju 2021. godine. Tamo je razina cijena bila više od polovice (+51 posto) viša nego u Njemačkoj. Nasuprot tome, troškovi života u Turskoj bili su gotovo dvije trećine (-64 posto) niži nego u Njemačkoj, stoga su bili najniži od svih zemalja u usporedbi", ističu u priopćenju za medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
INFLACIJA RUŠI SVE REKORDE /

Cijene su u kolovozu skočile za 3,1 posto: 'Tako nije bilo još od 2013.'; Evo što je najviše poskupjelo

Image
INFLACIJA RUŠI SVE REKORDE /

Cijene su u kolovozu skočile za 3,1 posto: 'Tako nije bilo još od 2013.'; Evo što je najviše poskupjelo

U Hrvatskoj je život 36 posto jeftiniji nego u Njemačkoj. Troškovi života također su bili veći u većini njemačkih susjednih zemalja nego u Njemačkoj. U Danskoj su potrošači morali platiti 28 posto više za kupnju reprezentativne košarice. U Luksemburgu je razina cijena bila viša za 25 posto. U Nizozemskoj je razlika u cijeni prema Njemačkoj bila +7 posto, u Belgiji i Austriji po +5 posto, a u Francuskoj +4 posto. 

Troškovi života su bili 40 posto veći na Islandu i 30 posto veći u Norveškoj nego u Njemačkoj. Nasuprot tome, život je u Poljskoj 46 posto jeftiniji od onog njemačkog, a u Češkoj 28 posto. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jeftiniji život na istoku Europe

Kako piše Gordan Duhaček za Index, cijene su manje u istočnoj nego u zapadnoj Europi, pa su u Bugarskoj, Rumunjskoj i Bosni i Hercegovini troškovi života oko 50 posto niži u odnosu na Njemačku. Litva i Hrvatska su po 36 posto ispod njemačke razine cijena, Španjolska 13 i Italija 9 posto.

U Hrvatskoj su cijene hrane i pića osam posto niže nego u Njemačkoj. Cijena kruha je, doduše, samo jedan posto manja, meso je 15 posto jeftinije nego u Njemačkoj, riba 29, a mliječni proizvodi i jaja pet posto. Voće i povrće je 16 posto jeftinije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alkoholna pića su 17 posto skuplja u Hrvatskoj nego u Njemačkoj. Cigarete su 37 posto jeftinije, obuća i odjeća 16, a restorani i hoteli su jeftiniji u prosjeku 19 posto.

Treba imati na umu, naglašava Duhaček, da je prosječna neto plaća u Hrvatskoj nešto veća od 7000 kuna (manje od tisuću eura), dok je u Njemačkoj prosječna mjesečna plaća oko 2500 eura, što znači da Hrvati zapravo imaju mnogo manju kupovnu moć od Nijemaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo