'PREDSJEDNIK BEZ DIPLOMACIJE' /

Austrijanci opleli po Milanoviću: 'On je miljenik antieuropskih, estremno desnih nacionalista'

Image
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Nakon što je žestoko kritizirao Austriju zbog epidemioloških mjera, tamošnji novinari su secirali MIlanovićev politički i verbalni izričaj

30.11.2021.
14:36
Sanjin Strukic/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatski predsjednik, Zoran Milanović postao je "persona non grata" u dijelu austrijske javnosti. Nedavno je kritizirao njihove epidemiološke mjere direktno ih usporedivši s fašizmom, što je izazvalo buru u javnosti, ali i "ugodni" razgovor austrijskih vlasti s hrvatskim veleposlanikom.

Na to se osvrnula i novinarka austrijskog Der Standarda, Adelheid Wölfl, koja je u komentaru naslova "Zoran Milanović, predsjednik bez diplomacije" unutar rubrike "Osoba dana" istaknula kako je s odmakom pandemije njegov ton postao oštriji. Dodala je i da Milanović o mjerama malo razmišlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'U VATIKANU SE RIJETKO NOSE MASKE' /

Milanović: U Austriji zabranjuju necijepljenima da izlaze iz kuća. Što je to? Znanost? Pa to je fašizam!'

Image
'U VATIKANU SE RIJETKO NOSE MASKE' /

Milanović: U Austriji zabranjuju necijepljenima da izlaze iz kuća. Što je to? Znanost? Pa to je fašizam!'

Izvučene su i njegove izjave iz prošle godine da "ako želite uvesti policijski sat, treba vas strpati u policijski auto". Nisu zaboravili ni da je rekao da je "toliko ljudi umrlo u Lombardiji samo zato što su sve koji su kašljali doveli u bolnicu".

Na strani populističkih desničara

Naravno, Austrijance je posebno zaboljela izjava da ga lockdown za necijepljene podsjeća na "metode iz 1930-ih" i da je to "glupost". Njegovu izjavu da epidemiološke mjere propisuju "briselski idioti" te poruku nizozemskoj vladi da su se protiv covid mjera pobunili "ne imigranti, nego plavokosi, plavooki Nizozemci" dovode u vezu sa sličnim tezama koje se mogu čuti u Mađarskoj i Poljskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrde da on ponekad staje na stranu desničarskih populista, iako je i kao premijer od 2011. do 2016. te kao predsjednik od 2019. bio kandidat socijalističke struje. "Sada je miljenik antieuropskih, ekstremno desnih nacionalističkih Hrvata", piše Wölfl u svojoj kolumni.

Podrška separatistu Dodiku

Spočitava mu i pokušaj sprječavanja izručenja Perkovića i Mustača Njemačkoj te dodaje da mu se rijetki usuđuju prigovoriti, iako je postao sve impulzivniji. Progovorila je i o njegovu vanjskopolitičkom angažmanu, poglavito u susjednoj Bosni i Hercegovini.

"Oženjeni otac dvojice sinova, koji je studirao pravo u Zagrebu, danas nanosi pravu štetu na vanjskopolitičkom planu, posebice u susjednoj Bosni i Hercegovini, čiji suverenitet napada. U stilu kolonijalnog vladara nedavno je sugerirao da o sudbini Bosanaca odlučuje s predsjednicima Srbije i Turske. Podržava separatista Milorada Dodika i tako igra na ruku Rusiji Vladimira Putina", piše austrijska novinarka.

Verbalne eskapade

Wölfl nije mogla propustiti osvrt na redovite prijepore između Pantovčaka i Banskih dvora. Podsjetila je na slučaj posjeta famoznom klubu bivšeg šefa Janafa i osumnjičenika u USKOK-ovoj istrazi Dragana Kovačevića, koji se, usput budi rečeno, dogodio tijekom lockdowna. Kada su ga novinari upitali što ima ondje toliko posebno da je morao otići, on ih je ismijao: "Bili su jednorog i tri gmaza."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon dugotrajnog verbalnog okršaja s premijerom Andrejem Plenkovićem, koji ga je iziritirao, Wölfl podsjeća da je predsjednik premijera nazvao "herojskim zecom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo