Hrvatskoj je u prethodnom sedmogodišnjem proračunskom razdoblju od 2007. do 2013. stavljeno na raspolaganje ukupno 708 milijuna eura iz pretpristupnog fonda IPA i Europskog fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog fonda, od čega je dosad povukla četvrtinu. Prema pravilima EU-a, 25 posto predviđenih sredstava se može izgubiti ako se na vrijeme ne ugovore projekti, doznaje se iz izvora Europske komisije.
Od pristupanja Hrvatska poslala zahtjeve u visini od 33
milijuna eura
Od tih 708 milijuna eura, više od polovice, 450 milijuna eura
dolazi iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog
fonda, fondova koji su Hrvatskoj dostupni za prvih šest mjeseci
članstva u drugoj polovici 2013. godine.
Od pristupanja do sada Hrvatska je poslala Komisiji zahtjeve za
naplatu u visini od 33 milijuna eura, a slične ciljeve trebat će
ispuniti ove i sljedeće godine. Prema pravilu N+3, prema kojem
raspoloživa sredstva moraju biti potrošena u četiri godine,
najveći dio tih sredstava, oko 400 milijuna eura mogao bi se
naplatiti do 2016. godine, što će biti najveći test hrvatskih
apsorpcijskih sposobnosti. Komisija očekuje da većina projekata
za povlačenje tih preostalih sredstava neće biti ugovorena prije
jeseni ove godine, što znači da bi se to moglo dogoditi tijekom
2015.
Glavni kriterij za odobrenje sredstava - mjerljivost
rezultata
Sada je pred Hrvatskom veliki posao izrade programa za korištenje sredstava iz sadašnjeg višegodišnjeg proračunskog okvira za razdoblje 2014.-2020. godine. U tom razdoblju Hrvatska iz strukturnih i kohezijskog fonda može povući 8,092 milijardi eura. Hrvatska je vlada u prosincu predala Europskoj komisiji nacrt partnerskog ugovora, okvirnog dokumenta koji pripremaju nacionalne vlasti u kojem se utvrđuju glavna područja koja treba financirati iz Kohezijskog i strukturnih fondova Europske unije, a na temelju toga izrađuju se operativni programi. Komisija očekuje od Hrvatske izradu strategija razvoja za više područja, jer će jedan od glavnih kriterija za odobravanje projekata biti mjerljivost rezultata – Komisija će tražiti da se unaprijed kaže što se želi postići s određenom investicijom kako bi se na kraju mogli usporediti željeni i postignuti rezultati.
Prema izvoru iz Europske komisije, Hrvatska bi negdje u ožujku trebala dobiti 150 milijuna eura avansa, sredstava koji služe za predfinanciranje projekata.