prvi plač u dnevnom boravku /

'Hrvatice će za dvije godine moći rađati kod kuće'

Da možete birati, biste li rodili kod kuće ili u bolnici, pitanje je to koje ovih dana postavljaju i Rode, prikazujući film 'Sloboda poroda' kojom su počele kampanju za ženino pravo izbora. Pri porođaju u bolnici se krši najviše ljudskih prava. I dok se struka uglavnom protivi ideji, ministar zdravlja kaže kako je on za. Ako će biti po njegovom, prvi plač u dnevnom boravku mogao bi se čuti za dvije godine.

21.9.2012.
18:49
VOYO logo

"Stvarno sam imala osjećaj da sam rodila na slobodi, jer je posebno. Zapravo tek kad rodite shvatite zašto ste rodili doma i kad ste u svom krevetu s bebom te kada vaša ostala djeca dođu iz škole i svi prvo otrče pozdravit brata", opisala je Iva Podhorsky Štorek iz Hrvatske udruge primalja.

Po struci primalja, i sama je asistirala na mnogim porođajima, a osigurala se i za slučaj da nešto krene mimo plana. To joj je iskustvo samo učvrstilo želju da se jednog dana bavi isključivo porođajima u kući ili u porođajnom centru.

"Nama je najbitnije da se primaljska struka u Hrvatskoj regulira, jer je primaljstvo zadnjih desetljeća bilo tretirano kao pomoćna struka, to je najveća razlika između Europske unije i nas, tamo su primalje samostalne", kazala je Iva.

Hrvatski zakon ne dopušta porođaj kod kuće, ali ga niti ne zabranjuje. Žene se u bolnicama često osjećaju podcijenjeno, jer nemaju pravo izbora, tvrde Rode.

Doktor Matijević iz zagrebačke bolnice SV. Duh kaže da ne bi otišao na intervenciju u nečiju kuću, jer za to kod nas nisu osigurani osnovni uvjeti.

"Za to su potrebne kvalificirane osobe, izuzetno dobro osiguran sustav transporta i cjelokupna organizacija zdravstvene skrbi koja mora biti pripremljena za obavljanje poroda u kući koji u svakom trenutku može postati porod u bolnici", rekao je ginekolog Ratko Matijević.

Iako analize pokazuju da je porođaj u kući čak tri puta rizičniji od onog u bolnici, taj je običaj u Europskoj uniji ozakonjen, a u Nizozemskoj se svako treće dijete rađa u svojoj kući.

"Ja sam osobno pobornik toga, ali za to treba biti značajno promijenjeni uvjeti primalja, ginekologa, uključivo kućne njege. Za, recimo dvije godine, mislim da bi se to moglo realizirat", optimističan je ministar zdravlja Rajko Ostojić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo