Holbrooke o provedbi Daytonskih sporazuma

Mirovni sporazum o BiH valja provesti u cjelini, a unatoč nesumnjivom napretku i rezultatima, predstoji još mnogo posla,

18.11.2000.
3:19
VOYO logo


On je u petak, prvog dana dvodnevne konferencije upriličene u američkoj vojnoj zrakoplovnoj bazi Wright Patterson, nedaleko od Daytona, bio glavni govornik na drugoj plenarnoj sjednici.

"Daytonski mirovni sporazumi odrazili su kompromise koji su nastali zbog prvenstvene želje da se prekine krvoproliće i u tome su oni potpuno uspjeli", ocjenio je Holbrooke. Ali, dodao je, "bili smo u pravu kad smo težili najvećem cilju - modernoj, demokratskoj, snošljivoj i višenacionalnoj državi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Holbrookovu mišljenju još je pet važnih ciljeva na koje se valja usredotočiti u daljoj provedbi Daytona.
Prvi je uspostava jedinstvene vojske BiH. Sadašnje nacionalne armije s dvadesetak tisuća Bošnjaka, oko 12 tisuća u Republici Srpskoj i 8,5 tisuća Hrvata posljedica su najveće manjkavosti mirovnog sporazuma. Plan i rokove integriranja vojske BiH bez problema može pripremiti NATO, smatra američki veleposlanik. On se nadalje zauzeo za još oštriju borbu protiv korupcije i kriminala jer onemogućuju gospodarski oporavak i razvoj. Kao važne ciljeve u budućoj provedbi mirovnih sporazuma o BiH Holbrooke vidi povratak izbjeglica, jačanje slobode medija i hvatanje optuženih ratnih zločinaca. "Od 94 javno optužena na slobodi je još 26 ratnih zločinaca (...) ali među njima su i dvojica najomraženijih ljudi na svijetu - Radovan Karadžić i Ratko Mladić, kao i glavni palikuća Balkana - Slobodan Milošević", rekao je Holbrooke.

O nekima od zapreka u daytonskom procesu lani je tročlano Predsjedništvo BiH potpisalo zajednički dogovor - Newyoršku izjavu - ali samo njen manji dio je ostvaren i to pod snažnim pritiskom visokog predstavnika u BiH, napomenuo je američki diplomat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U konačnici, kaže on, "stanovnici BiH moraju odlučiti u kakvoj zemlji žele živjeti (...) žele li krenti putem separatizma, mržnje, nasilja i zaostalosti ili buduće integracije, mira, napretka i punog partnerstva u suvremenoj Europi". S tim u vezi kratko je prokomentirao nedavne izbore u BiH, a tamošnji HDZ i SDS nazvao separatistima koji se protive samoj srži Daytona iako se na riječima prikazuju kao pristaše.

Holbrookeov optimizam da će mirovni sporazumi biti ostvareni i Daytonski proces uspješno nastavljen temelji se, uz ostalo, na "nedavnim promjenama čelništva" u regiji. "U Hrvatskoj predsjednik Mesić radi kako bi svoju zemlju učinio demokratskim i miroljubivim susjedom, a u Srbiji je konačno otišao krvnik Balkana (...) Predsjedniku Koštunici pružamo ruku prijateljstva i nade u novi početak", kazao je Holbrooke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo