Slika kretanja se može zamisliti kao čvor zagrebačkih prometnica, kojima u svim smjerovima jure vozila. A negdje u središtu tog sustava, u vjerojatnoj točki kolizije, nalazi se Zemlja.
U studiji se naglašava da vojska od otprilike 900 moćnih asteroida, promjera od kilometar nadalje, predstavlja moguću opasnost za Zemlju. Astronom William Bottke sa Sveučilišta Cornell upozorava da Ťnegdje u budućnosti jedan od tih objekata može udariti u Zemlju.ť Granica od najmanje kilometar u promjeru je kritična točka nakon koje asteroid postaje krajnje opasan za Zemlju ? što znači globalno pustošenje naše planete.
Bottke je ravnatelj istraživanja francusko-američke grupe koja je otkrila veliku skupinu asteroida koju je nazvala NEA (asteroidi-bliski-Zemlji), a koja se sastoji od komada stijena koje dosežu promjer i od čak 64 kilometra. Astronomi vjeruju da će rezultati njihove studije pomoći predviđanju buduće kolizije asteroida sa Zemljom, pa i pomoći astronomima u identificiranju onih asteroida koji predstavljaju opasnost za Zemlju.
Najveći je problem u tome što je dosad otkriveno manje od polovice asteroida koji su moguće opasni za Zemlju. Za one koji su poznati može se izračunati hoće li pogoditi Zemlju u narednih stotinjak godina, ali se ne može predvidjeti vrijeme nakon toga. Tako da je moguće da se neki asteroid Ťprišuljať i zateče Zemljane nespremne. Točnije, 60 posto NEA uopće nije otkriveno, jer ih je većina predaleko, ili se nalaze na dijelovima neba nedostupnim astronomima.
Najopasniji su asteroidi za koje je moguće da dožive gravitacijski izbačaj proizveden od strane nekih planeta, poput Marsa, Jupitera ili Saturna, te tako stupe u orbitu koja je u koliziji sa Zemljinom. Takvih je asteroida, i to na statističkoj vjerojatnosnoj razini, otkriveno samo stotinjak.