U Aziji ga vrlo često koriste kao dodatak mesu koje se posipa svježe mljevenim đumbirom. Sjajan je i kao začin sa pirjanim povrćem na maslacu. Međutim, kako nismo svi vrhunski kulinarski znalci ili redoviti kupci u prodavaonicama zdrave hrane i biljnim ljekarnama nepoznata nam je činjenica da se radi o vrlo moćnom sredstvu koje će nas vrlo brzo ugrijati direktno stimulirajući našu cirkulaciju.
Ovaj korijen čudnog oblika može se koristiti svjež ili u prahu, kao čaj, oblog ili kupka i to kod vrlo različitih tegoba povezanih sa cirkulacijom i viroznim stanjima.
Imate li hladne ruke i noge, patite li od umora ili vam manjka energije, redovita konzumacija đumbira pomoći će vam da se riješite ovih tegoba. Ukoliko vas je snašla prehlada, viroza ili gripa, đumbirov čaj iznojit će sve vaše bakterije koje će na pore izaći iz vašeg tijela.
Svima onima koji imaju problema s mučninama na putovanjima jedna žličica praha đumbira umješanog u tekućinu i ispijena prije puta pomoći će tako da plastične vrećice neće biti potrebne.
Tradicionalne medicine istoka koriste ovaj začin i kao sredstvo koje se koristi kod povraćanja i mučnina nakon narkoza i operacija, kod bolova u želucu, stvaranja plinova te loše probave, jer zahvaljujući djelovanju eteričnih ulja đumbir smanjuje naseljavanje bakterija u debelom crijevu.
Za prijateljski početak predlažemo čaj i vino od đumbira.
Čaj od đumbira (kod prehlade ili gripe)
Za jednu šalicu čaja potrebno je: 1 g naribanog đumbira, sok pola limuna. Šalicu napunite vrućom vodom do vrha te po želji zasladite medom.
Đumbirovo vino
Namirnice: mirodije za kuhano vino, korijen đumbira usitnjen na komadiće, 6 žličica pimeta, 24 klinčića;
Postupak: dvije boce crvenog vina uspite u lonac i dodajte 4 žlice smeđeg šećera. Kuhajte i miješajte na laganoj vatri sve dok se šećer potpuno ne otopi. Dodajte 3 žlice začina za kuhano vino kao i 1 limun i 1 naranču koje ste narezali na komadiće. Nešto prije negoli zakipi dodajte šećer. Ostavite neka stoji 1 sat. Zagrijte prije no što ćete poslužiti.