HGSS /

ugošćuje 500 najboljih svjetskih spašavatelja

Od 15. do 20. listopada u Bolu na Braču, HGSS će imati čast drugi put ugostiti IKAR – CISA konferenciju na kojoj će se okupiti 500 sudionika iz cijelog svijeta.

15.10.2013.
13:41
VOYO logo

Glavne teme konferencije, koja se odvija pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske prof.dr.sc. Ive Josipovića, su helikoptersko spašavanje, okupljanje potražnih timova iz cijelog svijeta te demonstracije HGSS-a: zahtjevnog stijenskog spašavanja metodom "long-line", spašavanja iz mora, spašavanja s brodova u punoj brzini te brze evakuacije iz vode i kopna.

Najelitnije spasilačke službe

Tekst se nastavlja ispod oglasa

KAR – CISA je svjetska asocijacija službi koje djeluju u najtežim uvjetima. To su u pravilu najelitnije službe koje jedino mogu funkcionirati u ekstremnim vremenskim i reljefnim uvjetima, u planinama, ponorima i drugim nepristupačnim terenima, gdje tehnika i druge službe ne mogu pristupiti i riješiti problem. Zbog svoje kvalitete, HGSS je jedna od rijetkih članica, koja je po drugi put dobila povjerenje da bude domaćin svjetskog kongresa. Naime, domaćinstvo i organizacija se povjerava samo zrelim službama, a prvi put je HGSS imao tu čast 2001. godine, kada je kongres organiziran u Makarskoj. Tada je to bio prvi takav kongres na obali toplog mora, a sudionici kongresa bili su impresionirani jedinstvenom ljepotom prirode, spojem mora i obalnih planina.

Ovogodišnji kongres, koji će se održati od 15. do 20. listopada 2013. godine u Bolu na Braču, jedinstven je po tome što se po prvi put organizira na jednom otoku (izuzmemo li Veliku Britaniju kao veliko otočje).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

//www.youtube.com/embed/wd-PZA-WD9w

Rad kongresa odvija se kroz 4 komisije: komisiju za helikoptersko spašavanje, komisiju za tehniku i opremu spašavanja (zemaljsko spašavanje), komisija za potrage i lavine te komisija za medicinu spašavanja. Kroz rad tih komisija unapređuje se tehnika i taktika spašavanja, te se stručnim radovima i usuglašavanjima dolazi do najsigurnijih i najučinkovitijih metoda pružanja pomoći i spašavanja ljudskih života.

Helikoptersko spašavanje

Organizirat će se okupljanje potražnih timova iz cijelog svijeta ("Dog handler meeting") gdje će se okupiti najbolji vodiči i njihovi potražni psi. Vodiči će raspravljati i uvježbavati najbolje metode korištenja pasa kao resursa za potrage te načina obuke i rada s njima. Jedna od glavnih tema ovogodišnjeg kongresa je helikoptersko spašavanje. Tu će se okupiti piloti i letači spašavatelji koji u svijetu provode najteže spasilačke misije u najopasnijim predjelima svijeta, od Himalaja, Grand Canyona, najtežih stijena Alpi i drugih visokih planina te dubokih kanjona i voda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HGSS će organizirati nekoliko demonstracija i to zahtjevno stijensko spašavanje metodom "long-line", spašavanje iz mora, spašavanje s brodova u punoj brzini, brze evakuacije iz vode i kopna. HGSS takve akcije inače provodi u najtežim uvjetima i sve što će demonstrirati, već su imali prilike i provesti (noćno spašavanje s kruzera u vožnji čak nekoliko puta, najteža helikopterska spašavanja iz stijena, spašavanje paraglidera s dalekovoda).

Tim stvarnim akcijama su zadivili svjetsku spasilačku javnost, no kako letači spašavatelji HGSS-a surađuju s najboljima u svijetu te posjeduju najprestižnije svjetske licence, tako će za vrijeme ovog kongresa s posadama švicarskih helikoptera svojim kolegama iz cijelog svijeta, demonstrirati i rad i spašavanje iz stijena s helikopterom Agusta-Bell 429, koji specijalno za te potrebe dolazi u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opasne situacije i incidenti

Također će na kongresu biti predstavljen i Eurocopter EC 135S-T3. s kojim će raditi austrijski i kanadski spašavatelji. U ovoj komisiji analizirat će se sve opasne situacije, incidenti pri helikopterskim misijama koje su se dogodile između dva kongresa u svijetu i troškovi misija. Teme konferencije će biti koordinacija i upravljanje rizicima, iskustva i nova oprema. Naši predstavnici će imati nekoliko izlaganja i to u području traganja i spašavanja na divljim i brzim vodama, spašavanje iz dubokih speleoloških objekata (Kita Gaćešina, Velebit) i lavina te iskustva s opremom. Kongres će okupiti i neke stručne i znanstvene organizacije, ali i proizvođače spasilačke opreme.

//www.youtube.com/embed/H4gxwxHlyJE

Sama organizacija IKAR CISA je nastala nakon Drugog svjetskog rata kao odgovor i potreba na razjedinjene i nekompatibilne te često nedovoljno učinkovite metode spašavanja u gorskim uvjetima. Svaka nacionalna služba stvarala je organizacije i načine traganja i spašavanja, opremu i metode, a svoje propuste plaćala životima, pa se pojavila potreba za objedinjavanjem cjelovitog svjetskog iskustva i usvajanjem najučinkovitijih i najsigurnijih načina rada te međusobne kompatibilnosti. Asocijacija je osnovana 1948. godine, a HGSS samostalno sudjeluje u njegovom radu od 1992. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za to vrijeme veliki je doprinos hrvatskih spašavatelja, koji su svojim stručnim radovima i prijedlozima doprinijeli da se neke metode potraga za nestalim osobama, pružanja prve medicinske pomoći i načini preventive provode i drugdje u svijetu, usvojene kao zajedničko iskustvo.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo