ZAGREB - Saborska je oporba u petak napuštanjem sabornice srušila kvorum i tako vladajućoj stranci onemogućila izglasavanje kontroverznog prijedloga Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji. Sa sjednice su demonstrativno otišli SDP-ovci i HNS-ovci, ali i HSLS-ov Ivan Čehok. Svi oni smatraju da je zakonski prijedlog loš po pacijente i rast nataliteta.
Nakon što je ustanovio da u parlamentu kvoruma više nema, potpredsjedniku Sabora Vladimiru Šeksu nije bilo druge nego reći kako će se o zakonu glasovati "kada se za to steknu uvjeti".
Kad srce kaže dijete, Vlada kaže NE!
Napuštanju sjednice prethodila je rasprava o amandmanima na zakon, koje je ministar zdravstva Darko Milinović u ime Vlade redom odbijao. SDP-ovka Milanka Opačić je, nakon i posljednjeg odbijenog amandmana, rekla da će njezin klub u parlamentarnu proceduru, ako dođe do izglasavanja zakona, uputiti prijedlog da se današnji dan proglasi Danom borbe protiv neplodnosti, pod parolom "Kad srce kaže dijete, Vlada kaže NE!"
"Ovo će biti tužan dan jer sa svojom parlamentarnom većinom idete na štetu hrvatskih pacijenata i protiv nataliteta", poručila je Milinoviću, koji je, osim niza oporbenih, odbio i amandman koalicijskih partnera (HSLS i HSU) kojim su tražili da medicinski potpomognuta oplodnja bude dopuštena i parovima koji nisu u braku.
Obrazlažući zašto odbija te amandmane, Milinović je isticao kako Vlada smatra da predlagatelji amandmana polaze od pogrešnih pretpostavki da Obiteljski zakon u pravima izjednačava bračnu i izvanbračnu zajednicu te da postupak medicinske oplodnje predstavlja liječenje od neplodnosti. "Prava djeteta za nas su iznad svih prava", rekao je.
Idemo nekoliko desetljeća unatrag
Opačić mu je poručila da svojim stavovima vrijeđa jednoroditeljske obitelji, poručujući im da su loše za razvoj djece, a Antun Korošec iz HSLS-a ministru je dobacio da takvom zakonskom odredbom Hrvatsku vraća nekoliko desetljeća unatrag. "U 2009. godini, 21. stoljeću i trećem mileniju nedopustivo je da se sa zdravstvenom iskaznicom u jednoj ruci i vjenčanim listom u drugoj ostvaruje pravo na zdravstvenu uslugu", poručio je Milinoviću.
Nisu prošli ni amandmani kojima je oporba tražila ukidanje odredbe po kojoj bi osoba začeta umjetnom oplodnjom imala pravo nakon 18. godine doznati tko mu je biološki roditelj, uz Milinovićevo obrazloženje da, prema UN-ovoj Konvenciji o pravu djeteta, čovjek i dijete imaju pravo na svoje biološko podrijetlo.
"Po tome bi samo Švedska i Austrija, koje jedine u Europi imaju takav propis, poštivale Konvenciju", poručio je ministru Goran Beus Richembergh (HNS), upitavši ga zašto oporbene zastupnike ne gleda u oči kada odbija njihove amandmane. Opačić je Milinovića optužila i da će takvom odredbom zatvoriti vrata svima koji žele dijete medicinskom oplodnjom.
Zametak je ljudsko biće
Ministar je odbio i amandmane kojima se oporba protivila predloženoj zabrani zamrzavanja i uopće pohranjivanja zametaka, ističući kako Vlada ne dopušta pohranu zametaka budući da je, kako je rekao, i znanstveno dokazano da je zametak ljudsko biće.
"Vi svjesno onemogućujete ženama sve ono što je u medicinskoj struci moguće i vraćate nas nekoliko desetljeća unatrag. Izravno radite protiv većeg broja djece u Hrvatskoj, odakle Vam pravo da se odreknete hrvatske budućnosti", poručila je Milinoviću.