Hajduk u grčevitoj borbi za Europsko proljeće!

Hajduk nije imao šanse! U susretu trećeg kola G skupine Europske lige Splićani su na gostovanju u St. Peterburgu izgubili od Zenita 0:2. Golove za ruski sastav zabili su Buharov u 25.

21.10.2010.
20:18

Sankt Peterburg. Stadion Petrovski. Gledatelja: oko 20.000. Sudac: Libor Kovarik (Češka). Strijelci: 1:0 - Bukharov (25), 2:0 - Danny (68). ZENIT (4-3-3): Zhevnov - Anyukov, Lombaerts, Križanac, Luković - Denisov, Fayzulin (Zirjanov, 65), Semak - Lazović (Ionov, 71), Bukharov, Danny (Kanunnikov, 77). HAJDUK (4-2-3-1): Subašić - Oremuš, Maloča, Buljat, Strinić - Ljubičić, Brkljača (Trebotić, 87) - Bulku (Jozinović, 80), An. Sharbini (Čop, 46), Ibričić - Vukušić.Hajduk u prvom poluvremenu nije bio u podređenoj poziciji, iako treba reći da je Zenit, koji je nakon dva kola imao maksimalan učinak, utakmicu počeo bez najboljeg strijelca Keržakova, te još dvojice standarnih prvotimaca Zirjanova i Brune Alvesa.

Već u prvoj minuti Vukušić je dobio loptu u kazneni prostor, ali je bio previše iskosa pa je njegov udarac završio pored gola. Nakon toga nije bilo izglednijih prilika, a onda je u 25. minuti Zenit poveo 1:0. Denisov je uputio centaršut, a Buharov je neometan između dvojice stopera Hajduka, Maloče i Buljata, glavom pogodio mrežu.

Hajdukovci su najbolju priliku imali u 33. minuti, kada je Strinić ubacio s lijevog boka u 16-erac, a Vukušić je sa desetak metara opalio nogom, ali ravno u vratara Ževnova.

U drugo poluvrijeme Hajduk je ušao sa jednom promjenom, umjesto Anasa Sharbinija ušao je Duje Čop. No, to nije imalo nikakav pozitivan utjecaj. Dapače, Hajduk je mogao doživjeti katastrofalan poraz. U 49. minuti Buharov je promašio stopostotnu priliku. Nakon duplog pasa sa Dannyjem izbio je sam pred vratara Subašića, ali je pucao preko gola.

Domaćini su poveli 2:0 u 68. minuti. I taj je pogodak pao nakon lošeg pokrivanja Hajdukovih stopera. Luković je ubacio u peterac splitske momčadi, a Danny je lakoćom zabio za 2:0.

U 80. i 82. minuti još dvije prigode za Zenit. Kanjunikov je pucao iz neposredne blizine, ali je Subašić obranio, a nakon toga je Buharov pogodio vratnicu, lopta se odbila do Semaka koji je "petljao" pred nebranjenim Hajdukovim golom i propala je prigoda za povećanje rezultata. Zadnju prigodu na utakmici imao je Vukušić u sudačkoj nadoknadi, ali je njegov udarac glavom Ževnov uspio obraniti.

Trener Hajduka Stanko Poklepović ocijenio je kako je pobjeda Zenita od 2:0 realan ishod.

"Činjenica je da smo radili greške u posljednjoj liniji nakon kojih je Zenit zabio pogotke, ali smo se i u nekoliko navrata uspjeli spasiti. Dobro smo odigrali, ali ipak treba reći da je pobjeda Zenita od 2:0 realan rezultat. Morat ćemo čekati nove prilike", kazao je Poklepović.

U drugom susretu iz ove skupine Anderlecht je u Bruxellesu pobijedio AEK 3:0, a golove su postigli Boussoufa (31), Lukaku (72) i Juhasz (75). Nakon tri kola vodi Zenit s maksimalnih devet bodova, dok Anderlecht, AEK i Hajduk imaju po tri boda.

U četvrtom kolu Hajduk će 4. studenoga u Splitu dočekati Zenit, dok će AEK u Ateni ugostiti Anderlecht.

ZENIT - HAJDUK 2 golovi 0 11 udarci 11 5 u okvir 4 14 prekršaji 10 1 žuti kartoni 1 0 crveni karton 0 8 zaleđa 1 9 korneri 1

Zenit - HAJDUK 2:0 (Buharov 25, Danny 68) Anderlecht - AEK 3:0 (Boussoufa 31, Lukaku 72, Juhasz 75)

LJESTVICA:

1. Zenit 3 3 0 0 9:3 9 2. Anderlecht 3 1 0 2 4:4 3 3. AEK 3 1 0 2 5:8 3 4. Hajduk 3 1 0 2 2:5 3

NAJAVA arti-201010200856006Splićani su u dobroj atmosferi otputovali u Rusiju. Svjesni su da na gostovanju kod Zenita nemaju što izgubiti, međutim, ipak im nije svejedno. Eventualni poraz s jedan ili pet razlike svakako nije isti. Vodeći sastav ruskog prvenstva izgubio je tek jedan dvoboj u posljednjih godinu dana i djeluju prilično moćno.

arti-201010210248006Čovjek koji bi definitivno mogao biti prava noćna mora za obranu Hajduka je Aleksandr Keržakov. 27-godišnji napadač je u posljednjih osam nastupa za klub i reprezentaciju utrpao čak 11 pogodaka, što je skoro pa prosjek od 1,5 gola po utakmici! Međutim, poprilično je iznenađujuće da ga je trener Spalletti za početak postavio na klupu, a priliku od prve minute dao Bukharovu.

arti-201010160207006Nema ni Bruna Alvesa, kao ni ruskog reprezentativca Romana Širokova koji je ozlijedio prst. Također, trener Zenita na klupi je ostavio prvog vratara Malafeeva, te prvotimce Hubočana i Žirjanova - svakako vrlo dobre vijesti za Hajduk.

arti-201010190372006Ni Splićani nisu bez šansi, iako su one, ruku na srce, jako male. Bili će preko svojih najjačih aduta, Ibričića i Vukušića pokušati doći do pogotka, koji bi im u konačnici možda donio i bod koji bi im ionako bio velik k'o kuća.