PARIZ, 15.svibnja (Hina)- Treba pronaći "zlatnu sredinu" između mjera zaštite interneta od zlouporaba i zaštite slobode komunikacije i privatnosti pojedinaca, istaknuo je u ponedjeljak francuski ministar unutrašnjih poslova Jean Pierre Chevenement na otvaranju međunarodne konferencije G-8 posvećene suzbijanju kriminala u novim informatičkim tehnologijama.
Na trodnevnoj konferenciji pod supresjedanjem Francuske i Japana sudjeluje 300 predstavnika vlada i svjetskih informatičkih tvrtki iz sedam najrazvijenih zemalja i Rusije.
Oni bi trebali pripremiti prijedloge o međunarodnoj suradnji u suzbijanju kibernetičkog kriminala (tzv. "cybercrimes") radi donošenja konkretnijih odluka na summitu G-8, u srpnju mjesecu u Okinawi.
"Najveći broj prijestupnih djela na Internetu su kažnjiva djela klasičnog tipa, a pri čemu je Internet samo prijenosnik, poput faksa ili telefona. Preostali delikti, specifični za numeričke mreže ili nove tehnologije, traže samo dodatne nove definicije u našem kaznenom pravu."
"Ne postoji međutim potreba za nekim specifičnim Internet- pravom", rekao je uz ostalo Chevenement.
Francusko je stajalište da rješenja za suzbijanje tzv. cyber-kriminaliteta nisu na crti neke svjetske "Internet-policije", nego da trebaju ostati oslonjena primarno na nacionalna kaznena zakonodavstva i pravosudno-istražne vlasti.
Jačanje međunarodne suradnje i njezine efikasnosti treba i može se osigurati putem posebne međunarodne konvencije, drži francuski ministar, kakva se već i priprema u okvirima Vijeća Europe.
Vijeće Europe objavilo je u travnju projekt Konvencije o kibernetičkom kriminalu. Konačni tekst konvencije trebao bi biti usuglašen do kraja prosinca, a stupila bi na snagu u jesen 2001. godine.
Ta konvencija, po riječima Chevenementa, na jedinstven način rješava tri važna pitanja.
Definiraju se nova kaznena djela cyber-kriminala koja će biti priznata od svih zemalja potpisnica, utvrđuju se konkretni oblici suradnje preko posebnih nacionalnih tijela zaduženih za međunarodne kontakte i rješavaju se pitanja postupaka za izručenje počinitelja cyber-delikata.
SAD smatraju da bi posebni istražitelji za Internet trebali raspolagati slobodama u skladu s međunarodnim karakterom svjetske mreže te se zalažu za autoregulaciju koju bi predvodile tvrtke na tom području.
Francuski odgovor na pitanje treba li, primjerice, za potrebe istrage, ući u datoteku računala koje se nalazi u drugoj zemlji, bez obraćanja pravosudnim vlastima te zemlje, negativan je i predstavlja stav većine europskih zemalja, tvrde neki sudionici konferencije.