Ministar pravosuđa Orsat Miljenić održao je konferenciju za medije na kojoj je predstavio projekt reorganizacije pravosudnog sustava.
Uvodnu riječ održala je potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić koja je naglasila da je cilj reforme učinkovitije pravosuđe.
"Pravda nije pravda ako je dobijete nakon 20 godina", izjavila je potpredsjednica Vlade.
Potom je riječ preuzeo ministar pravosuđa Orsat Miljenić koji je istaknuo da reforma ima dva cilja: bolja usluga građanima i ravnomjeran rad sudova. Dakle, za istu plaću jednak rad, a danas to nije tako. Istaknuo je da sada postupak prosječno traje 478 dana, a na nekim sudovima i do 2000 dana.
"Sudac u Đakovu ima 554 predmeta, a u Osijeku ima bitno manji broj. Svi imaju istu plaću. To dovodi do dugotrajnih postupaka i visokih troškova zbog izostanka suđenja u razumnom roku. Tako postavljen feudalni sustav (imate sudova gdje je jedan sudac koji je istovremeno i predsjednik suda) nije dobar. To je nešto potpuno neprimjereno za zemlju od 4,5 milijuna ljudi", rekao je Miljenić.
Reformama će se 208 pravosudnih tijela smanjiti na 95 tijela - 67 općinskih sudova na 18, 61 prekršajni sud na 15, a 33 općinska državna odvjetništva na 15. Kazneno sudovanje će se raditi samo u sjedištima.
Drugi dio reformi se odnosi na smanjenje broja zaposlenih. Ministar Miljenić je odmah naglasio da neće biti otpuštanja, no sva logistika će se preseliti u sjedište suda.
"Imate npr. na riječkom području slučaj da imamo jednog informatičara, a 40-ak zapsolenih u knjigovodstvu. Ili npr. da u jednoj zgradi imamo tri suda i onda dobijemo zahtjev da u jednom treba knjigovođa, a kat iznad sjede 3 viška. Ili zagrebački primjer - 100 ljudi ne dođe na posao, npr.zapisničar i nema ročišta. A ročišta se sazivaju jednom u 10 mjeseci. To je razlog zašto ovo sve objedinjujemo jer nema potrebe da svaka mala organizacijska jedinica ima sve. Građanima se trenutno ne mijenja ništa", naglasio je Miljenić.
U čak 72 posto pravosudnih tijela ima do 10 dužnosnika, a ponegdje samo jedan ili dva. Logika reforme je sljedeća: gdje je županijski sud, ide i općinski i prekršajni sud. Građanima ostaje isto, kaže Miljenić, jer imaju ispostave sudova, a kad se ukinu ispostave, imat će sudbene dane.
"Pa ne mora svako mjesto imati svoju ploču, svog predsjednika suda...", dodao je ministar pravosuđa te rekao da će izuzeci biti napravljeni za zagrebačko područje te Požegu jer ima zatvor
A drugdje? Gdje je županijski, tu je i općinski i prekršajni sud. Građani će dobiti 30 do 40 posto brži postupak, a suci i službenici te općinski državni odvjetnici će svi raditi podjednako.
Ide i reforma žalbenog postupka: žalba se upisuje u sustav koji provjerava gdje ima mjesta i tamo se spakira i pošalje. Žalbu rješava bilo koji sud na kojem ima mjesta. Time se bitno skraćuje trajanja kaznenog postupka.
Na općinski i prekršajnim sudovima te u općinskim državnim odvjetništvima ima ukupno 7671 zaposlenih, a od toga 1649 dužnosnika. Istovremeno, ima samo 43 informatičara, a službi knjigovodstva čak 258 zaposlenih, dodaje ministar pravouđa, te naglašava kako je to neodrživo!
"Za ove reforme neće trebati nijedna dodatna kuna, ali neće biti velike uštede jer će se trošiti na reorganizaciju npr. treba kupiti 3000 računala, platiti sudbene dane i slično. Bit će otpora, to je sigurno, ja jamčim da cemo izgurati. Građani ne gube ništa, a dobivaju bolju i brzu uslugu", zaključio je Miljenić.