Jučer svi ZA program koji uključuje uvođenje poreza na kamate već nagodinu - a danas PROTIV.
"To je, da tako kažem, na meniju, ali hoćemo li to uzeti sa menija to će biti naša politička odluka, a ja ću učiniti sve da taj porez, tj. barem porez na nekrentine ne uvedemo dok ne uhvatimo nekoliko godina gospodarskog rasta", kaže premijer ZoranMilanović.
Vlada vrluda: prvo je građane uvjeravala da neće biti poreza do kraja mandata, pa ih iznenada odobrila jučer, a danas opet povlači.
Izbjeći poreze uporno želi i VesnaPusić koja brani premijerovu tezu da se plan uvođenja poreza, netom poslan u Bruxelles, može i promijeniti. Nju samu porez, tvrdi, ne ugrožava.
No, koliki će biti cenzus, bude li ipak porez nužan, nitko još ne zna, ali se zna da će kamata iznosti 12 posto. Na 75.000 kuna i uz prosječnu kamatu na štednju od 3,5 posto - to bi iznosilo - 315 kn na godinu.
Većina europskih zemalja ima visoke stope kamate na štednju - Italija čak 27 posto, a takve kamate imaju i susjedna Srbija od 15 posto i BiH od 10 posto.
U HNB-u stoga procjenjuju da ipak nema opasnosti od stampeda pred bankama.
"Razlika u kamatnim stopama između nas i alternativnih tržišta još je tolika da porez na kamate od 12 posto ne bi učinio transfer novca u inozemne depozite atraktivnim na bazi razlike u kamati", kažu iz HNB-a.
Kune dakle ne bi bježale iz zemlje što ne znači da neće bježati investitori preplašeni prevrtljivom poreznom politikom Vlade.