Maturanti iz Slavonije otvorili su dušu novinarima i otkrili svoje planove.
'Brat je završio trogodišnju školu prije četiri godine, sada radi "na baušteli" i kaje se što nije učio. Planiram upisati Poslovnu ekonomiju u turizmu u Opatiji ili Francuski i španjolski jezik u Zadru. Nadam se da ću nakon fakulteta uspjeti pronaći posao u struci, iako u Hrvatskoj poslodavci jako iskorištavaju svoje zaposlenike, imali diplomu ili ne, a najbolje prolaze oni koji imaju "štelu". Trenutačno ne planiram odlazak u inozemstvo zato što je vani viši standard, pa mislim da sve nekako dođe na isto', rekla je Sharon Konjušek koja je završila Ugostiteljsko-turističko školu Osijek za Glas Slavonije.
Upravni referent Josip Horvat ne zna hoće li otići iz Hrvatske, sve ovisi o tome hoće li se zaposliti.
'Ako se ne zaposlim, idem van'
'Dosta sam zadovoljan dosadašnjim rezultatima, s obzirom na to da sam se za nju pripremao samo tjedan dana. Planiram upisati Ekonomski fakultet u Osijeku, a nakon završetka zaposliti se u nekoj tvrtki u Osijeku. Jedno vrijeme planiram ostati ovdje, a ako ne bude ništa od posla otići ću van. Moji roditelji s jedne strane žele da završim fakultet, ali kad pogledaju kakva je situacija u Hrvatskoj, radije bi da se pokušam zaposliti sa svjedodžbom negdje vani gdje ću biti sretan i plaćen', kazao je.
Katarina Krušlin iz Obrtničke škole također smatra kako bi jednog dana mogla odseliti.
'Vidjet ćemo kako stvari budu tekle, nadam se da ću se ipak zaposliti u Hrvatskoj, ali ako se to ne dogodi, sigurno ću otići u Irsku, gdje je i moj brat, koji se ovdje nije mogao zaposliti. Vani se lakše dobije posao, veće su plaće, bolji su radni uvjeti, nema toliko namještanja poslova, više se gleda kakav si radnik i koliko radiš, a ne tko si i što si', rekla je Katarina.
'Učenike ne treba ukalupljivati'
Dora Lončina iz Isusovačke klasične gimnazije s pravom javnosti u Osijeku, planira upisati Logopediju ili Latinski i povijest u Zagrebu, jer tih studija u Osijeku nema.
'Volim latinski, a logoped bih htjela biti jer mi se sviđa fonetika i stalno ispravljam ljude kada nešto pogrešno kažu. Nakon završetka fakulteta želim ostati živjeti i raditi u Hrvatskoj, jer su mi tu obitelj i prijatelji, a i drugačiji je način života. Iako je teška situacija na tržištu rada, nadam se da će se u tih nekoliko godina dok ne diplomiram situacija popraviti i da će biti posla. O obrazovnom sustavu mislim da je jako loš, trebalo bi se učenicima omogućiti da više logički razmišljaju i da razmišljaju u više smjerova, a ne ih ukalupljavati', kaže Dora.
Ana Dukić koja je završila za fizioterapeuta planira nastaviti studij istog smjera. Nada se da će se zaposliti u Hrvatskoj, iako ne vjeruje u to i smatra kako će morati raditi u inozemstvu.
'Kod nas ne vrijedi imaš li diplomu ili ne, jednaka je nezaposlenost i onih sa završenom srednjom školom i s fakultetom. Ako imaš diplomu ne žele te zaposliti da te ne moraju više platiti', rekla je Ana.
'Trebaju nam promjene'
Katarina Stojković ima više vjere da će se nakon studija zaposliti u Hrvatskoj.
'Prva dva izbora kombinacija su studija engleskoga jezika i povijesti, ili hrvatski. Obje kombinacije prijavila sam na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Treća mi je opcija Ekonomski fakultet. Zasigurno bih bila sretna da upišem prvi izbor, a to su studij engleski i književnost i povijest, koji su moja prva ljubav još od osnovne škole. Uspješna budućnost u RH nije nemoguća i nadam se da ću je ostvariti. U inozemstvo bih otišla samo ako je u pitanju prilika koja će mi omogućiti bolji životni standard od ovog domaćeg. Ne zazirem od naše domovine i mislim da svatko tko dovoljno uporno traži posao, može ga pronaći i u granicama Lijepe Naše. Šansa za mlade u Hrvatskoj uvijek postoji. Zanimljivo je kako samo iznosimo činjenice i brojke o mladima koji odlaze, a ne potičemo promjene. Čak i pojedinci, najčešće privatnici koji nastoje mladima pružiti šanse za poslom, bivaju zatrpani papirologijom i mnoštvom troškova koji nikako ne pomažu njihovom cilju. Država je ta koja drastičnim promjenama može preoblikovati budućnost mladih željnih posla, počevši od plaća u državnim ustanovama do poticaja privatnicima za zapošljavanje mladih', rekla je Katarina.
'Otići ću i neću se vratiti'
Michelle Selena Krznarić odlučila je odmah početi raditi. U Hrvatskoj će, kaže, steći iskustvo, a onda odlazi van i ne planira se vraćati.
'Ne planiram upisivati fakultet, bacam se na tržište rada. Sada kad sam tek završila školu, planiram za početak ostati u Hrvatskoj, a kasnije, ako mi se otvore bolje mogućnosti, otići ću van. U Hrvatskoj želim ostati zato da steknem radne navike i iskustvo, i onda otići u Irsku ili Njemačku, odakle se ne planiram vraćati', rekla je Krznarić.