Prema najnovijim podacima, koje je izdao European Information Tehnology Observatory (EITO), 2003. godine 17% svjetske trgovine obavljat će se preko interneta. Europski udio u trgovini internetom danas iznosi 30%, iza SAD-a. Broj internet korisnika u Europskoj uniji raste rapidno, predviđa se da će 2003. godine biti oko 50% korisnika za razliku od danas kada ih je oko 20%. To znači da bi u EU moglo biti oko 150 milijuna web korisnika, dok ih u SAD-u ima oko 400 milijuna.
EIU (The Economist Intelligence Unit), nedavno su izdali podatke koje zemlje su Ťspremnijeť za e-biznis i kojim parametrima se mjeri spremnost.
Nije iznenađujuća činjenica da su SAD najspremnije za za e-biznis i da zauzimaju prvo mjesto na ovoj rang listi. Međutim, neki drugi podaci iznenađuju, a to je da je Japan od 60 mjesta tek na 21 mjestu. Nordijske zemlje : Švedska, Finska i Norveška nalaze se odmah iza SAD-a na vrhu liste. Velika Britanija zauzima 6. mjesto, Njemačka tek 13., Francuska 14. te Italija 19. Indija se nalazi na 50. a Kina na 51. mjestu. Kao što ovi podaci govore, za razvoj e-biznisa potrebno je i više od zdrave ekonomije, potrebno je razvijati tzv. ťconnectivityť.
ŤConnectivityť je jedan od parametara koji mjeri spremnost pojedine zemlje za e-poslovanje, a temelji se i na kvantitativnim i kvalitativnim procjenama komunikacijske infrastrukture pojedine zemlje.
Osim ovog parametra EIU, pri izradi ovih analiza, koristi se još 70 parametara kao što su ekonomska stabilnost, politička stabilnost, stupanj kontrole, porezna politika, otvorenost prema investiranju.
Jednostavno je reći da internet nema granica i da je svima jednako dostupan, međutim, to nije baš tako jer npr. zemlje s engleskoga govornog područja imaju bolji Ťstartť jer se na internetu najviše koristi engleski jezik.
Spremnost neke zemlje za poslovanje preko interneta osim, kvantitativnih faktora, ovisi i o obrazovanju, kulturi.
Zemlje su podijeljene u tri skupine po spremnosti, u prvu skupinu spadaju najspremnije zemlje koje pomažu ovim drugima što imaju dobre uvjete za razvoj, ostalih 20 zemalja mogu doseći napredak ako izaberu pravu politiku. Zapadna Europa i Sjeverna Amerika zauzimaju 13 mjesta od prvih 15, zemlje Afrike, Srednjeg Istoka i Azije zauzimaju posljednja mjesta dok zemlje Istočne Europe i Latinske Amerike zauzimaju sredinu rang liste.
Lista prvih dvadeset
1 US
2 Sweden
3 Finland
4 Norway
5 Netherlands
6 UK
7 Canada
8 Singapore
9 Hong Kong
10 Switzerland
11 Ireland
12 Denmark
13 Germany
14 France
15 Belgium
16 Australia
17 New Zealand
18 Austria
19 Italy
20 Israel
T.J.