Najgora zabilježena epidemija ebole ubila je u četiri zemlje zapadne Afrike 729 ljudi. I Svjetska zdravstvena organizacija priznaje - na zaustavljanju epidemije ne čini se dovoljno.
''Bolest se širi brže od naših napora da je stavimo pod kontrolu. Ako se situacija nastavi pogoršavati, posljedice bi mogle biti katastrofalne po broju izgubljenih života, a postoji i veliki rizik od širenja na ostale zemlje'', izjavila je predsjednica WHO-a Margaret Chan.
Svjetska zdravstvena organizacija zato će uložiti 100 milijuna dolara u borbu protiv epidemije koja je toliko opasna da se njome bavi i američki predsjednik - na hitni sastanak u Washington pozvao je šefove 50 država.
''Ova epidemija ebole agresivnija je od svih s kojima smo se suočili u prošlosti. Ali, valja imati na umu da ona još uvijek utječe samo na tri zemlje, a na summit dolaze predstavnici 50-ak zemalja. Siguran sam da ćemo biti uspješni'', uvjeren je predsjednik SAD-a Barack Obama.
I dok u pogođenim zemljama poput Liberije stanovništvo u strahu od virusa priječi čak i pokapanje žrtava ebole, okolne zemlje poput Toga uvele su strogu kontrolu putnika na aerodromima.
''Oko 700 putnika prolazi preko ovog aerodroma svakog dana. Zato smo poduzeli ove mjere, jer vrlo lako možemo biti izloženi sumnjivom slučaju ili pacijentu iz ugrožene zemlje'', objasnio je Gilbert Pagnou, direktor zračne kontrole.
A u svoju zemlju danas stiže dvoje američkih humanitaraca zaraženih virusom u Africi. I to uz neviđene mjere sigurnosti, privatnim avionom, u posebno projektiranom šatoru.
Direktor centra za zarazne bolesti u Atlanti Bruce Ribner pojašnjava: ''Imamo posebnu jedinicu za prihvat u kojoj možemo pružiti sigurnu njegu pacijentima s teškim zaraznim bolestima. Omogućena im je najviša razina skrbi, uključujući jedinicu intenzivnog liječenja.''
Osim tri laboratorijska incidenta - dva u Rusiji i jednog u Britaniji - svi slučajevi ebole dogodili su se u Africi. Dvoje zaraženih u Atlanti bit će tako prvi pacijenti koji se od ebole liječe izvan Crnog kontinenta. Protiv virusa kod kojeg se smrtnost penje i do 90 posto, lijek ili cjepivo tek mora biti pronađeno.