SMRT I MUČENJE / Dokumenti o totalnom kaosu u Iraku

Image

Stranica Wikileaks je krenula s objavom povjerljivih dokumenata o američkim operacijama u Iraku koji nude nove pojedinosti o ubijanju iračkih civila te o zlostavljanju zarobljenih iračkih pobunjenika.

23.10.2010.
6:57
VOYO logo

WASHINGTON - Internetska stranica Wikileaks u subotu je počela objavljivati najavljena 391.832 povjerljiva vojna dokumenta povezana s američkim operacijama u Iraku, a obuhvaćaju razdoblje od 2004. do 2009. godine.

Američki mediji izvješćuju da dokumenti nude nove pojedinosti o ubijanju iračkih civila te o zlostavljanju zarobljenih iračkih pobunjenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada je web stranica koju uređuje Julian Assange dokumente dala na uvid samo određenim medijima - među njima američkom dnevniku The New York Times, britanskom dnevniku The Guardian, njemačkom tjedniku Der Spiegel te arapskoj TV-mreži Al Jazeera.

Mnogi od dokumenata su ono što se vojno naziva izvješćem o "značajnim aktivnostima", odnosno sirova obavještajna izvješća koja su pripremili američki vojnici na terenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U radijskom izvješću se navodi da je The New York Times objavio izvješća o pogibiji civila, postupanju sa zatvorenicima i sudjelovanju Irana u iračkom sukobu.

Al Jazeera je usredotočena na otkrića o mučenju, posebno na mogućnost da su američke snage dopustile iračkim snagama mučenje zarobljenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premlaćivanja, paljenja i vezanja konopcima pojavljuju se u stotinama izvješća, dajući dojam da takvi postupci nisu bili iznimka. U jednom slučaju, Amerikanci sumnjaju u časnike iračke vojske da su odsjekli prste pritvoreniku i palili ga s kiselinom. U druga dva slučaja govori se o pogubljenjima vezanih zatočenika.

Iračani pri mučenju koriste kablove, metalne šipke, drvene motke i električne žice pod naponom. Jedan izvještaj govori o pritvoreniku koji ima "modrice oblika potplata od čizme po cijelim leđima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi je zatočenik imao zamagljen vid, krvarenje u ušima i nosu, modrice na leđima, rukama i nogama te krvarenje u očima. Amerikanci su slučaj prijavili lokalnom zapovjedniku iračke vojske, ali nije otvorena istraga, jer ni jedan Amerikanac nije bio uključen.

Opisuju se i primjeri gdje su američki vojnici intervenirali da se zatočenici premjeste iz iračkog pritvora, kada su uvidjeli da su zlostavljani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guardian slijedi ista izvješća, uz dodatno izvješće o smrti oko 15.000 civila. U njemu stoji i to da je njaviše civila ginulo u napadima pobunjenih skupina.

Jedan od najgorih dana rata je 31. kolovoz 2005. kada je u stampedu na mostu u Bagdadu poginulo više od 950 ljudi, nakon što je nekoliko ranijih napada izazvalo paniku u gomili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi je 14. kolovoz 2007. kada je u eksploziji kamiona bombe poginulo više od 500 ljudi u ruralnom području u blizini granice sa Sirijom.

No, sustavno sektaško nasilje uzelo je najveći danak među civilima. Primjerice u prosincu 2006., najgorem mjesecu rata prema izvješćima, ubijeno je oko 3.800 civila te oko 1.300 policajaca, pobunjenika i koalicijskih vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumenti također otkrivaju mnoge ranije neobjavljene slučajeve u kojima su američki vojnici ubijali civile na kontrolnim točkama, iz helikoptera, u operacijama. Takva su ubojstva glavni razlog zbog čega su se Iračani okrenuli protiv američke prisutnosti u svojoj zemlji, što je sada situacija koja se ponavlja u Afganistanu.

Arhiva sadrži izvješća o najmanje četiri slučaja ubojstava civila iz helikoptera. U najkrvavijem, 16. srpnja 2007., ubijeno je 26 Iračana, oko polovica njih civila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arhiva ne daje precizan broj civilnih žrtava, no nudi podatke koji su podudarni s onima sastavljenim iz nekoliko izvora, uključujući i "Irak Body Count", organizaciju koja evidentira smrti civila koristeći se novinskim izvještajima.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo