19:00 - Prije nekoliko trenutaka zatvorena su sva birališta diljem zemlje. Za sat vremena saznat ćemo prve nepotpune i neslužbene rezultate lokalnih izbora.
16:49 - Nešto više od 900 tisuća birača, odnosno njih 28,84 posto, iskoristilo je svoje pravo i glasovalo do 16 sati u drugom krugu lokalnih izbora, izvijestilo je Državno izborno povjerenstvo (DIP).
Broj izašlih birača je za oko četiri posto manji u odnosu na prvi izborni krug, kada je do 16 sati glasovalo gotovo 33 posto birača. Ipak, u odnosu na lokalne izbore od prije četiri godine (glasovalo 26, 53 posto birač) broj izašlih birača danas je veći.
Izlaznost je zadovoljavajuća, ali još uvijek niža nego očekujemo, rekao je predsjednik DIP-a Branko Hrvatin.
Najbolji odaziv je u Gospiću (47, 29 posto), a najlošiji u Rijeci (18,70 posto). Sa 41, 41 posto izašlih birača, Ličko-senjska županija je na vrhu, a Međimurska županija (23, 01 posto) na dnu ljestvice izlaznosti.
Podatke o odazivu dostavilo je 5. 262 od ukupno 5. 490 biračkih mjesta, odnosno 95,8 posto. Pravo biranja u drugome izbornom krugu ima 3, 3 milijuna građana.
DIP je zaprimio četiri prijave iz policijskih uprava, no, kažu, nije bilo ozbiljnijih problema, riječ je uglavnom o verbalnim sukobima.
"Ovo je očekivana izlaznost. Godine 2009. u drugom krugu do 16 sati izašlo je 26,5 posto glasača, dakle, ove smo godine bolji za dva postotna boda. No, i dalje je ispod izlaznosti prvog kruga. Bit će ovo sasvim dovoljan broj glasača da izabranima podari legitimitet", rekao je za RTL predsjednik DIP-a Branko Hrvatin.
"Policija nam je prijavila četiri slučaja kršenja javnog reda i
mira, no razloga za zabrinutost nema. Kršenja izborne šutnje ima,
ali nadam se da će te aktivnosti zamrijeti u satima koji
slijede", kaže Hrvatin.
_____________________________________________________________________
Nešto više od 360 tisuća birača, odnosno njih 11,45 posto glasovalo je danas do 11 sati u drugom krugu lokalnih izbora, izvijestilo je Državno izborno povjerenstvo (DIP).
Gledajući dosadašnje izbore, to je očekivani izlazak, rekao je predsjednik DIP-a BrankoHrvatin.
U odnosu na prvi izborni krug, održan 19. svibnja, današnji izlazak je oko dva posto manji, no u odnosu na drugi izborni krug prije četiri godine, danas do 11 sati ipak je izašlo više birača. Naime, do 11 sati je 2009. na birališta izašlo 10,80 posto birača.
Najbolji odaziv među gradovima bilježi Vukovar gdje je do 11 sati glasovala gotovo petina birača (19,65 posto), a najslabiji Koprivnica gdje je izlaznost svega 6,14 posto.
Visoku izlaznost ima i Sisak (15,81 posto) i Osijek (14,58 posto). Od četiri najveća grada najslabiji interes za izbore pokazali su Riječani - glasovalo ih je samo 6,91 posto. U Zagrebu je do 11 sati glasovalo 11,27 posto birača, a u Splitu 12,74 posto.
Među županijama najbolju izlaznost ima Dubrovačko-neretvanska (14,41), a najslabiju Bjelovarsko-bilogorska (7,66) te Koprivničko-križevačka županija (7,81).
Glasali Josipović i Milanović te brojni kandidati
Među prvima svoju je građansku dužnost obavio dosadašnji zagrebački gradonačelnik i kandidat za tu dužnost u novom mandatu MilanBandić, odmah nakon otvaranja biračkog mjesta na Peščenici u 7 sati, dok je kandidat koalicije SDP-HNS-HSU-Zeleni RajkoOstojić glasovao je u pratnji supruge na biračkom mjestu u mjesnom odboru u Šrapčevoj ulici.
Glasovali su i predsjednik RH IvoJosipović, premijer ZoranMilanović te predsjednik Sabora JosipLeko.
Do 12 sati su na biračka mjesta izašli i brojni drugi kandidati i političari, kako u Zagrebu, tako i u ostalim gradovima.
GONG: izborno jutro uz manji broj nepravilnosti
Prema dojavama promatrača GONG-a i građana, izborno jutro do 11 sati uglavnom prolazi uz manji broj kršenja izbornog procesa od strane različitih stranaka i kandidata, pri čemu je nepravilnosti manje nego u prvom krugu lokalnih izbora.
GONG u priopćenju navodi kako su se dojave građana i promatrača najčešće odnosile na kršenja izborne šutnje i izravno agitiranje, poput telefonskog zvanja i nagovaranje birača da glasuju za određenog kandidata, ali i prijevoza birača do biračkog mjesta.
Zabilježene su i nepravilnosti poput slanja sms poruka te vođenja neslužbene evidencije birača koji su glasali od strane stranačkih članova biračkih odbora koji su takve podatke dojavljivali svojim strankama.
Izborna se šutnja kršila i promidžbom na Facebooku, putem plakata nedovoljno udaljenima od biračkog mjesta, te lecima koje su dijelila čak i djeca.
GONG, koji promatra drugi krug izbora uz 31 mobilni sa 62 educirana promatrača, apelira na izborne kandidate da se drže visokih demokratskih standarda izborne utakmice, te podsjeća da izborna šutnja traje do večeras u 19 sati.
Ističe i važnost odgovornog rada biračkih odbora u zaštiti biračkog prava, jer je njihova zadaća osiguravanje pravilnosti i tajnosti glasanja što zabranjuje vođenje neslužbene evidencije birača koji su glasali. To, naglašavaju u GONG-u, svakako trebaju prepoznati i spriječiti svi članovi, a posebno predsjednici biračkih odbora.
U 7 sati otvorena birališta u drugom krugu
Jutros u 7 sati otvorena su birališta u Gradu Zagrebu, 11 županija, 85 gradova i 164 općine, u kojima se u drugom krugu lokalnih izbora biraju čelnici za sljedeće četiri godine.
Drugi izborni krug raspisan je za jedinice u kojima nitko od kandidata u prvom krugu, 19. svibnja, nije osvojio natpolovičnu većinu glasova birača.
Građani, njih nešto više od 3,3 milijuna, glasovat će na oko 5.500 biračkih mjesta, što je oko tisuću mjesta manje nego u prvom krugu.
Zagreb, Split, Rijeka i Osijek četiri su velika grada koji sutra trebaju dobiti gradonačelnike.
Gradonačelnike bira još 15 većih gradova - Varaždin, Karlovac, Krapina, Šibenik, Dubrovnik, Bjelovar, Koprivnica, Zadar, Vukovar, Sisak, Slavonski Brod, Pazin, Gospić, Požega, Pula.
Sisačko-moslavačka, Karlovačka, Varaždinska, Bjelovarsko-bilogorska, Požeško-slavonska, Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska, Istarska, Međimurska, Osječko-baranjska županije su koje u drugom krugu biraju župane.
Birališta se zatvaraju u 19 sati, do kada traje izborna šutnja, za koje je zabranjena svaka promidžba, objavljivanje privremenih rezultata i procjena, kao i nagovaranje birača da glasuju za određene kandidate.