Za razliku od danas, u petak je u Baškoj na Krku bio pravi ljetni dan. 28-osmogodišnja SandaGrgurić kupala se i doživjela napad astme. Liječnik iz obližnje turističke ambulante stigao je za nekoliko minuta i pokušao joj pružiti prvu pomoć.
"Izašla je iz vode. Nešto nije bilo u redu, imala je problema s astmom. Bila je pjena oko usta i srušila se", ispričao je NikolaBogović.
Najbližoj hitnoj pomoći trebalo je rekordno brzih 20 minuta da stigne iz grada Krka.
"Po dolasku na mjesto nesreće naš liječnik je konstatirao da pacijentica nije pri svjesti, da nema spontanog pulsa i spontanog disanja. Uspjeli smo uspostaviti srčani ritam, nažalost disanje ne", rekao je DavorVukobrat iz Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije.
Liječnicima je posao otežala gužva jer se na plaži ljeti okupi i do 15 tisuća ljudi.
"Vidjeli smo hitnu s jedne i s druge strane. Mislim da je otac stup izvadio da prođe hitna. I tu je dosta dugo trajalo to prebacivanje", rekao je MarinkoMandurić.
Hitna je Sandu prevezla u KBC-Rijeka. Bila je u komi i u ponedjeljak, nažalost, preminula. Baška je u šoku.
"Priča je bezbroj. Ja se ipak nadam da će prave činjenice tek izaći na vidjelo. Trebali bismo imati, kao turistički radnik, puno bolju hitnu pomoć i brže dobivati pomoć", kaže BrankaPolonija.
Prva pomoć pri napadu astme pruža se na dva načina - intravenozno i kisikom. Liječnik je, kako u Jutarnjem listu tvrdi njezin otac, na teren došao bez boce kisika, koju su iz ronilačkog kluba poslije donijeli Sandini prijatelji.
U Ministarstvu zdravlja navode da je svaki liječnik do dolaska hitne pomoći pacijentu dužan pružiti prvu pomoć. "Svaka ordinacija opće/obiteljske medicine mora sadržavati propisanu opremu, uključujući i bocu s kisikom. Ministarstvo zdravlja zatražit će očitovanje doktora radi cjelovitog sagledavanja tragičnog slučaja".
U Zavodu za hitnu medicinu kažu - pravila ponašanja pri hitnim intevencijama su vrlo jasna.
"Svaki liječnik koji ima diplomu medicinskog fakultetu i važeću licencu od liječničke komore mora naprosto znati pružiti mjere osnovnog održavanja života, umjetno disanje i masaža srca, za što mu ne treba dodatna oprema ili lijekovi. Ja vjerujem da su u ovom slučaju kolege postupili tako, ali ne mogu špekulirati", rekao nam je Vukobrat.
Istragu je pokrenuo je i Županijski Dom Zdravlja. Uskoro bi se, tako, trebalo znati zbog čega je Baška ostala bez jednog mladog života.