Prvo dijete će se roditi s mirkokefalijom, a ako ga žena ne preda hramu, i sva ostala djeca će roditi deformirana i s invaliditetom.
Djeca oboljela od mikrokefalije iznimno su cijenjena među pakistanskim sufijskim muslimanima. Nazivaju ih "djeca štakori" te ih smatraju glasnicima bogova.
Upravo zbog toga su i jako "plodonosni" prosjaci. Tu djecu, koja ne mogu ni govoriti i imaju velikih poteškoća u razvoju, prodaju kao roblje. Iako je hram službeno prestao uzimati djecu još '70-ih godina, oko samog hrama posluju bande koje preprodaju djecu.
Prodaju djecu kako bi prosila
"Prodaju se za 40.000 pa čak i 80.000 rupija (10, 20, dolara). Na dan u prosjeku mogu zaraditi oko 500 rupija, pa je taj posao prilično unosan. Ta djeca zarađuju i više od gradskih službenika" kaže Anusheh Hussain, predsjednik organziacije koja se bori protiv iskorištavanja djece.
No stručnjaci tvrde kako bande ne samo trguju robovima, nego uzimaju zdravu djecu te ih deformiraju. Ono što najprije pobuđuje sumnju je to što je djece i odraslih s mikrokefalijom noebično mnogo u Pakistanu. Svi povezani s hramom, naravno odbacuju takve optužbe te ističu kako je riječ o genskoj bolesti.
Bebama stavljaju metalne obručke ili kacige da glava ne raste
"Kada bi to bila genska bolest, pojavljivala bi se i kod drugih članova obitelji. No ova djeca nisu ni na koji način povezana. Naše istraživanje pokazuje kako su došla iz posve različitih obitelji, dakle ne može biti u pitanju gensko naslijeđe" ističe dr. Qasim Mehdi, jedan od vodećih pakistanskih genetičara.
" S mnogih strana sam čuo kako im stavljaju željezne kolutove oko glave dok su bebe kako bi spriječili rast" ističe Pirzada Imtiaz Syed iz Gujrata. Prema drugima, stavljaju im metalne kacige.
Pakistanska vlada ističe kako je razbila bande prosjaka i kako se od 1980-ih na ovamo djeca više ne unakazuju niti prodaju kao roblje.
Jedan od ključnih problema koji otežavaju akciju je to što je u pozadini čitave priče hram i sufijski svetac.
bbc/Magazin.hr