JESMO LI NEŠTO NAUČILI? / Deset milijuna godina za oporavak od kataklizme

Image

Najnovije istraživanje je otkrilo da je Zemlji trebalo otprilike deset milijuna godina za oporavak od najvećeg masovnog izumiranja u povijesti.

29.5.2012.
17:00
VOYO logo

Prije 250 milijuna godina na Zemlji se dogodilo najveće izumiranje vrsta, te je život kao forma gotovo izbrisan sa lica Zemlje. Preživjelo je samo 10% od cjelokupnog broja vrsta  (uključujući i floru i faunu).

Trenutno se vodi debata kako su se živi organizmi oporavili nakon ove kataklizme, te kojom je brzinom tekao sam oporavak. Časopis Nature Geoscience od 27. svibnja objavio je članak u kojem su izneseni dokazi  u prilog brzog oporavka života na Zemlji, a objavljen je od strane dvojice znanstvenika  - dr. Zhong-Qiang Chena sa Kineskog Sveučilišta o geoznanosti u Wuhanu, te profesora Michaela Bentona sa Sveučilišta u Bristolu. Oni smatraju da je oporavak od kataklizme trajao oko 10 milijuna godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kriza koja se dogodila kraj geološke ere zvane Perm bila je najveća kriza koja je pogodila dotadašnji  biološki život na planetu. Uzroci koji su doveli do izumiranja oko 90% cjelokupnog kopnenog i morskog biloškog svijeta bili su: globalno zatopljenje, povećanje kiselosti u oceanima (što je pridonijelo masovnom pomoru vodene flore i faune), te sama anoksija svjetskih mora (smanjenje razine kisika u vodi).

Image

Deset milijuna godina za oporavak od kataklizme

"Teško je zamisliti kako je toliki postotak života mogao biti izbrisan, no u taj scenarij nema sumnje, s obzirom na dokaze koji su nađeni na nekim od fantastičnih kamenih dijelova u Kini i drugdje oko svijeta, što potvrđuje da je to bila najveća kriza sa kojom se život na Zemlji ikada suočio", ističe dr. Chen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutna istraživanja pokazuju da su se mračni uvjeti ponavljali u nizovima kroz nekih pet do šest milijuna godina nakon prvotne krize. Ti nizovi su bili krize uzrokovane razinom ugljika i kisika u atmosferi i vodama, zatopljenja, te drugih loših učinaka.

Nakon prvotnog vala neke su se vrste životinja na moru i na kopnu vrlo brzo oporavile, te počele s obnovom vlastitog ekosustava, ali ih je tada zadesio novi val, te ih je opet vraćao na početak. U tim ranim fazama nije niti došlo do stvarnog oporavka biološkog života zbog toga što permanentni ekosustavi nisu bili utvrđeni u cijelosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Deset milijuna godina za oporavak od kataklizme

Konačno se nakon zadnje faze (5 do 6 milijuna godina od prvotnog vala) ekološke krize, ekosustav počeo formirati u kompleksnijem obliku. U moru, nove skupine, poput predaka rakova i jastoga, kao i prve vrste morskih reptila, došli su na scenu, te započeli s tvorbom budućih modernih ekosustava.

"Na masovna uništenja često gledamo kao na potpuno negativnu pojavu, ali u ovom slučaju najvećeg razaranja, u kojem se život nije oporavio kroz mnogo milijuna godina, nastale su nove biljne i životinjske vrste koje su počele formirati novi ekosustav i na neki način resetirale  evolucijski proces. Međutim, uzroci ove kataklizme - globalno zagrijavanje, kisele kiše, kiselost oceana - danas nam zvuče strahovito poznato. Možda je ovo način na koji možemo nešto naučiti iz tih drevnih događaja", dodaje prof. Benton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo