Sastanak poslovodnog odbora nuklearke Krško, prvi nakon njezine obnove i formiranja nove vlade, koji je bio predviđen početkom ovog tjedna, odgođen je bez obrazloženja. Čini se da je do toga došlo zbog neslaganja novog slovenskog ministra gospodarstva Jože Zagožena i predsjednika poslovodnog odbora Uroša Koržea kojega je imenovala prijašnja vlada i koji je bio glavni pregovarač slovenske strane o sklapanju međudržavnog ugovora Slovenije i Hrvatske o nuklearci.
Hoće li nova vlada Andreja Bajuka pregovorima pristupiti na nov način i što sugerira Zagoženova izjava da postoji sumnja kako se nekim podacima iz ministarstva gospodarstva "trgovalo", pri čemu se spominje i mogućnost "curenja" informacija koje se odnose na nuklearku? "Delo" je u srijedu o nuklearci i pregovorima s Hrvatskom objavilo komentar u kojemu navodi da će nova vlada možda propustiti pravi trenutak da se postigne dogovor o nuklearci Krško.
"Nuklearka ima jedan od najneobičnijih nadzornih odbora od svih slovenskih poduzeća. Ne samo zato jer se zove poslovodni odbor i jer u njemu polovica članova dolaze iz Hrvatske, nego prvenstveno zbog političkih blokada. Do sredine 1998. njegov su rad blokirali Hrvati jer su sjednice iz političkih razloga odgađali ili na njima nisu sudjelovali, pa nije mogao donositi odluke", tvrdi "Delo".
"Onda je donesena vladina uredba po kojoj odlučan glas u odboru ima njegov predsjednik koji je Slovenac i to upravo zato da se blokade izbjegnu. No, uredba nije postigla svoj cilj jer se u rad poslovodnog odbora miješaju ministri gospodarstva, kao da je riječ o političkom organu. S tom je praksom započela ranija ministrica gospodarstva Tea Petrin, a preuzeo ju je i njezin nasljednik Jože Zagožen", nastavlja slovenski dnevnik.
"Zbog miješanja ministara još uvijek vise u zraku svi okviri važni za poslovanje poduzeća koji ne bi smjeli imati nikakve veze sa dnevnom politikom. A ipak je poslovodni odbor vrlo usko povezan s politikom. Njegove članove imenuje vlada, a bez obzira na to tko je predsjednik vlade ili tko u njoj vodi kadrovsku politiku, imenovanja su uvijek rezultat političke trgovine. (...)
"Unatoč austrijskim zahtjevima nuklearku nije moguće zatvoriti preko noći. Treba se dakle dogovoriti i sa Hrvatima. Pregovaračka skupina za zaključivanje međudržavnog sporazuma do sada nije uspjela riješiti nijedan od ključnih problema. Sada čeka na naputke nove vlade, a na potezu su Hrvati koji moraju priipremiti mišljenje o zadnjim slovenskim prijedlozima", kaže slovenski list.
"Bez popuštanja na obje strane neće ići. Do sada se činilo da je slovenskoj strani više stalo do dogovora jer su Hrvati cijelo vrijeme tvrdili da im struja iz nuklearke Krško nije potrebna. Ove godine se to više ne čuje. Razlog su visoke cijene nafte i zemnog plina jer zamjensku struju dobivaju iz mnogo skupljih termoelektrana", tvrdi "Delo".
"Ako slovenska pregovaračka skupina od vlade, odnosno od resornoga ministarstva, ne dobije pravodobno smjernice za nastavak pregovora, odnosno ako dobije nove pregovarače, onda će ta prilika biti propuštena. A nema mnogo takvih prilika." - zaključuje u "Delu" Darja Kocbek.