Danke Dojčland: Hrvatsku u EU progurala Nemačka

CNN ogolio pitanja korupcije, kreditnog rejtinga i teške recesije

11.1.2013.
13:00
VOYO logo

CNN je u četvrtak objavio priču o Hrvatskoj za koju je naveo da joj se posrećilo da uđe u EU, jer ima prijatelje na "pravim mestima", prenosi hrvatski Jutarnji list. Autor članka Oliver Džoj navodi da Brisel u svoje krilo prihvata zemlju teško pogođenu recesijom, čiji je kreditni rejting u kategoriji smeća i koja je na udaru optužbi za endemsku korupciju.

Autor teksta se poziva na tvrdnju stručnjaka za politiku jugoistočne Evrope s Londonske škole ekonomije Džejmsa Ker-Lindsaeja koji smatra da se Hrvatskoj donekle "posrećilo" i da za svoje skoro članstvo u EU može da zahvali "prijateljima na pravim mestima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Oduvek postoji osećaj da Hrvatska ima snažne zagovornike u Nemačkoj i Austriji, koji oduvek imaju vrlo čvrsto shvatanje oko hrvatskog članstva (u EU) - izjavio je Ker-Lindsej za CNN.

On je rekao i da veruje da neke zemlje članice EU "ne žele videti" probleme koje ima Hrvatska jer im je važnija politička simbolika koje proširenje EU predstavlja u zemljama zapadnog Balkana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU pred pravim izazovom

Autor potom kao jedan od izazova koji stoje pred Hrvatskom navodi ekonomsko stanje zemlje, koje je vrlo teško nakon upada u recesiju posle finansijskog sloma 2008. i navodi procene o padu BDP-a za 1,9 posto 2012. Takođe napominje i da je nezaposlenost dostigča velikih 17,3 odsto, što je najviše iza Grčke i Španije.

Hrvatska se, objašnjava dalje autor teksta, mnogo oslanja na prihode od turizma i državnih brodogradilišta, koja će, u skladu sa pristupnom sporazumu sa EU, "ili biti privatizirana ili će propasti".

- EU neće biti magično rešenje za hrvatsku ekonomiju - smatra Ker-Lindsejev kolega Vil Bartlet, koji Hrvatsku pak upoređuje sa Grčkom.

- Vrlo je slična Grčkoj jer joj je ekonomija vrlo zavisna od evra. Ali, za razliku od Grčke, (Hrvatska) nema pristup sredstvima za izvlačenje iz krize, već je ponajpre prepuštena sama sebi - kazao je Bartlet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U članku se spominje i smanjenje kreditnog rejtinga Hrvatske, borba protiv korupcije unutar koje se upravo "pročišćava politička klasa", pri čemu je bivši premijer Ivo Sanader osuđen na 10 godina zatvora zbog primanja mita. Navodi se i ocena Transparensi Internešenela, koji je u svom Indeksu percepcije korupcije Hrvatsku smestio lošije od Ruande, Jordana i Kube, iako bolje od Italije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike