Taj popis, priprema je za "pravi" popis stanovništva koji će se u cijeloj državi provesti od 1. do 15. travnja iduće godine. Rečeno je to jučer novinarima u Državnom zavodu za statistiku (DZS), provoditelju popisa.
Probni popis stanovništva provest će se u Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj, Sisačko-moslavačkoj, Ličko-senjskoj, Šibensko-kninskoj i Zagrebačkoj županiji, te u Gradu Zagrebu.
Kućanstva izabrana za probni popis dobila su pismo s kratkim informacijama o popisu i zamolbom za suradnju, kaže ravnatelj Zavoda Ivan Rusan. U popisu će sudjelovati oko 90 osoba, a troškovi se procjenjuju na oko 1,5 milijuna kuna.
U "pravom" popisu iduće godine sudjelovat će oko 27 tisuća osoba (od čega oko 22 tisuće popisivača), a stajat će oko 200 milijuna kuna.
Tom se prilikom neće popisivati poljoprivredna domaćinstva, jer se poseban popis poljoprivrede planira za 2002.
Pripremajući "pravi" popis, Zavod se držao načela da on mora biti u kontinuitetu s popisom iz '91, te da podaci moraju biti međunarodno usporedivi.
Sukladno tome, popis 2001. obuhvatit će hrvatske državljane, strane državljane i osobe bez državljanstva koje u Hrvatskoj imaju prebivalište, bez obzira na to jesu li u "kritičnom trenutku" (31. ožujka 2001. u 24 sata) bile u Hrvatskoj ili inozemstvu, te osobe koje u "kritičnom trenutku" imaju boravište u Hrvatskoj.
Ukupno stanovništvo Hrvatske ubrojit će pak osobe koje u njoj imaju prebivalište i prisutne su u "kritičnom trenutku", odnosno odsutne su iz države manje od godine dana, te osobe koje u Hrvatskoj borave godinu i duže.
Podaci o osobama, uz ostalo će, uključivati pitanja o spolu, starosti, bračnom stanju, državljanstvu kao obavezna pitanja u međunarodnim preporukama, odnosno neobavezna - etničku pripadnost - narodnost, materinji jezik, vjeru.
Kod utvrđivanja zaposlenosti i nezaposlenosti primijenit će se standardi Međunarodne organizacije rada, pa će se zaposlenom smatrati osoba koja je u referentnom tjednu radila barem jedan sat.
Nezaposlena će pak biti osoba koja u tom tjednu nije radila ni jedan sat, koja je posao tražila mjesec dana prije referentnog tjedna i koja ga hoće prihvatiti u roku od dva tjedna nakon referentnog. Primjenom tog standarda, stopa nezaposlenoti mogla bi biti manja za oko pet posto, u odnosu na stopu iz tzv. administrativnih izvora.