"Bilo gdje i bilo kada voljan sam bez ikakvih preduvjeta susresti se s kineskim vodstvom", kazao je Dalai Lama. Kina, koja se protivi autonomiji Tibeta, vidi Dalai Lamu kao središnju osobu oko koje se okupljaju pobornici nezavisnosti Tibeta, pa stoga kineski dužnosnici odbijaju susret s njim.
Dalai Lama je došao u SAD na poziv senatora Jesse Helmsa kako bi razgovarao o suradnji i odnosima s američkom Vladom i o budućem političkom statusu Tibeta.
"Naše prijateljstvo postaje sve čvršće. Došao sam vidjeti prijatelje i zahvaliti im na podršci koju pružaju Tibetu", kazao je Dalai Lama, dodavši kako je sastanak prije svega humanitarnog, a ne političkog ili ekonomskog karaktera.
Komentirajući prijedlog Svjetske banke da se 58.000 Kineza i Muslimana preseli u Tibet, Dalai Lama je rekao kako bi taj prijedlog u sadašnjim okolnostima bio izvor novih problema.
Očekuje se da će se tibetanski duhovni vođa susresti s predsjednikom Billom Clintonom. Zajedno s tisućama sljedbenika Dalai Lama je nakon neuspjele pobune protiv kineskih vlasti, 1959., pobjegao iz Tibeta. Od tada iz svog stožera na sjeveru Indije vodi nenasilnu borbu za autonomiju Tibeta.
Razgovor Dalai Lame i Clintona