Brojni su oni kojima je stran koncept zajedničkog življenja i nije im bliska činjenica da za upoznavanje nekoga potroše godine svog življenja kako bi na kraju shvatili da nisu jedno za drugo.
Danas u glavama mnogih brak više nije doživotna i uobičajeno muško-ženska zajednica kao što je nekad bila. Sve češće su izjave psihologa, terapeuta, sociologa, antropologa i mnogih drugih, kako bi društvo trebalo već jednom prihvatiti tu činjenicu i prestati s pokušajima očuvanja tradicije koji uglavnom izazivaju frustracije.
Uz činjenice da su današnje forme zajedničkog, partnerskog, obiteljskog življenja puno raznovrsnije nameće se pitanje postoji li danas ideal tradicionalnog braka i zašto više nije tako.
Jedan od zagovarača novih bračnih formi, pisac i poslovni čovjek, Philip D. Harvey izjavio je za Washington Post, da je današnji vrlo visoki broj razvoda vrlo razumljiv jer prema njemu takvo je stanje simptom zdravog i mobilnog društva. Iskustva današnjih muškaraca i žena čine da stopa razvoda eskalira jer prema njemu nemoguće je više očekivati, a i nije svojstveno novoj čovjekovoj prirodi, da ljudi ostanu zajedno 30, 40 ili 50 godina.
Ostati u braku usprkos svemu, uz možda dodatnu činjenicu neslaganja karaktera ili neke druge nekompatibilnosti, naprosto više nije potrebno, iako je još uvijek uvriježeno mišljenje da je obitelj jezgra ljudskog društva.
Prioriteti, način življenja, materijalni aspekt života preusmjeravaju težnju pojedinca za stvaranjem vlastite obitelji na sebičnije potrebe i želje što je neposredan uzrok stvaranja novih oblika obiteljskih zajednica, onih istog spola, onih koji imaju nekoliko brakova ili samohranih roditelja.