Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
EKOLOŠKA KATASTROFA /

Curi nafta iz broda, koraljni greben pred uništenjem

Velika ekološka katastrofa prijeti australskom Velikom koraljnom grebenu, u blizini kojega se nasukao kineski brod, iz kojega je počela curiti nafta.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

SYDNEY - Nasukani kineski teretni brod, koji je prevozio ugljen, pušta naftu u ocean nadomak australskom Velikom koraljnom grebenu, prijeteći ekološkom katastrofom i potencijalnim većim oštećenjem grebena.

230 metara dugačak teretnjak Shen Neng I plovio je prema Kini, a u subotu se nasukao na sprudu nadomak Velikom koraljnom grebenu. U brodskom je spremištu 950 tona nafte, a dužnosnici su izvijestili kako su oko broda u nedjelju ujutro već zamijećene naftne mrlje, no zasad navodno nema većeg curenja goriva.

Premijerka države Queensland Anna Bligh izjavila je da je teretnjak u iznimno lošem stanju te da predstavlja veliku opasnost za greben.

"Stanje je iznimno ozbiljno i realna je opasnost da bi se brod mogao prepoloviti. Činimo sve kako bismo umanjili posljedice ovoga ekološkog incidenta u blizini Velikog koraljnog grebena", izjavila je.

Veliki koraljni greben jedna je od najvećih australskih turističkih atrakcija i iznimno je osjetljiv na oštećenja koja na njemu postupno nastaju zagađenjem. Znanstvenici su upozorili kako bi veće količine nafte, koje bi mogle iscuriti iz nekog tankera ili broda, mogle u potpunosti razoriti lokalne ekosustave u tom području, kao i posebne vrste koralja koji se mogu pronaći još samo na tome mjestu.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike