Gotovo svi američki mediji u petak prenose analizu Stevena Wereleya, profesora mehanike na Sveučilištu Purdue, koji je na temelju podvodnih snimki rupe iz koje šiklja nafta na dnu Meksičkog zaljeva, zaključio kako je katastrofa zapravo deset puta gora nego se dosad smatralo.
British Petroleum (BP), koncesionar platforme koja je prije nekoliko tjedana eksplodirala i potonula, a nakon čega je nafta počela istjecati u more, dosad je tvrdio kako iz triju rupa na morskome dnu svakoga dana izađe oko pet tisuća barela crnog zlata. Wereley, na temelju svoje kompjutorske analize, kaže da je riječ o čak 70.000 barela!
Ako je Wereleyev izračun točan, a on kaže da je greška moguća u rasponu od plus ili minus 20 posto, onda nije ni čudo da su svi dosadašnji pokušaji zatvaranja rupe propali.
Osim Wereleya, analize je provelo još nekoliko uglednih američkih znanstvenika i svi su došli do zaključka da je procjena BP-a definitivno premalena. U najboljem slučaju, dnevno u more istekne 20.000 barela, što je četiri puta više od procjene BP-a.
Što se samog saniranja rupe tiče, nakon nekoliko propalih pokušaja spuštanja golemog zvona na morsko dno, BP sada razmišlja o spuštanju posebne cijevi koja bi trebala početi usisavati naftu.
Snimke koje su znanstvenici analizirali u videoprilogu.