nove informacije / VIDEO, FOTO RTL na licu mjesta: otkrivamo tko je krijumčar iz Srba i istražujemo - zašto se gađanje vježba samo dvaput godišnje?

Doznali smo da policajci gađanje vježbaju svega dvaput godišnje. Je li to dovoljno - pitali smo ministra unutarnjih poslova, a pucnjavu je za RTL komentirao i vodeći sudski vještak za vatreno oružje

2.6.2018.
18:56
VOYO logo

Nakon incidenta u kojem je policija ranila dvoje djece pucajući na kombi krijumčara migranata u Srbu - nekoliko je otvorenih pitanja. Provjerili smo kako funkcionira postavljanje takozvanih ležećih ježeva - cestovne blokade koju policija ovom prilikom nije koristila.

Šiljci trebaju zaustaviti svakog vozača. Postavljaju se sa znakovima na dužini od 240 metara

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prvo je znak opasnosti, znak zabrane preticanja i znak ograničenja bzine 40. Dolazi do suženja na jedan prometni znak i postavlja se vozilo i u tom dijelu policijski službenici zaustavljaju vozila i onoga za koga sumnjaju da je počinio kazneno djelo."Grozdan Koren, vođa sektora I. postaje prometne policije Zagreb

Umjesto toga, policajci su u Srbu zapucali jer su bili ugroženi njihovi životi. S pištoljima im nije lako jer godišnje ispale tek desetak metaka na streljani, kažu u sindikatu policijskih službenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Samo gađanje koje je u nekim policijskim upravama jedanput godišnje i to vježbovno dovoljno govori. Policajac bi trebao bar mjesečno ispucat 50 komada streljiva, a ne godišnje 20ak streljiva", izjavio je Mario Puškarić, Sindikat policijskih službenika.

S time se slaže i sudski vještak za hladno i vatreno oružje, koji kaže da je obuka policajaca dobra, ali oni nakon nje nemaju gdje adekvatno održavati naučeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Priveden krijumčar migranata na Župansko državno odvjetništvo

Image

Priveden krijumčar migranata na Župansko državno odvjetništvo

"Ministarstvo unutarnjih poslova čak nema ni prostora na kojima bi omogućio redovito kondiciranje svojim djelatnicima. Ne postoji streljana u Hrvatskoj, to treba jasno i glasno reći, ti ljudi nemaju gdje prakticirati i kondicirati", tvrdi Dubravko Gvozdanović, sudski vještak za hladno i vatreno odružje.

Gvozdanović tvrdi kako se policajci u Hrvatskoj boje upotrijebiti vatreno oružje jer sustav kasnije ne stoji iza njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi moramo znati da je hrvatski policajac samo jedan čovjek među nama, nije to nikakav superheroj, Superman niti ima super moći. On ima svoj privatni život, on ima obitelj, on ima kredite, on je slabo plaćen, on je slabo opremljen i ukoliko upotrijebi oružje i pritom ga sustav ne podupre on će dobiti otkaz", podsjeća Dubravko Gvozdanović.

Ministar Božinović napominje kako je hrvatska policija najbolje opremljena u ovom dijelu Europe te da se prilagođava situaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sigurno da smo iz ovoga naučili neku određenu lekciju i morat ćemo bit pozorniji jer evo kako se okolnosti mijenjaju tako se i mi prilagođavamo", kazao je Davor Božinović. Nešto će u sustavu očito trebati promijeniti, pritisak na granicu, ali i policiju sve je veći.

Tko je uhićeni krijumčar?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uhićeni krijumčar je 59-godišnji srpski državljanin Nebojša Marinković iz Niša. Njega je danas zadarska policija prebacila u Karlovac gdje je stigao na Županijsko državno odvjetništvo u Karlovcu gdje je izašao pred suca istrage. 

Kada je izašao iz policijskog automobila prekrio je lice rukama, bio je vidno prljav, košulja mu je bila puna zemlje od bježanja od policije po šumama. Neslužbeno doznajemo da je krijumčar po migrantu uzimao 200 eura za krijumčarenje, dakle, za njih 29 uzeo je 5.800 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo