Brojni beogradski policijski službenici, a sada i oni iz susjednih gradova, Pančeva, Smedereva i Požarevca, i dalje tragaju za Metejem Perišem, Splićaninom koji je na Staru godinu nestao u Beogradu.
U jednom trenutku u susjednu državu poslana je i hrvatska policija koja također sudjeluje u istrazi, a srpska policija pomoć je potražila i od umirovljenih kolega. Jedan takav je i VasoKobac.
Kobac je naime 14 godina radio u Odjelu za krvne delikte beogradske policije, a u Odjelu za potrage proveo je 16 godina. U mirovinu je otišao na dan nestanka Splićanina pa je ona naprasito prekinuta. U srpskim medijima pak ne staju hvale u korist ovog operativca. Navode naime kako je on osoba koja je sudjelovala u svim većim i važnim policijskim akcijama te države.
"Vaso je tijekom svoje karijere vodio vrlo ozbiljne istrage, uključujući i ubojstvo Ivana Stambolića, koji je nestao 25. kolovoza 2000. U svom svjedočenju pred Specijalnim sudom 9. lipnja 2005. rekao je da je njegov tim na lokaciju na Fruškoj gori, gdje je Stambolić ubijen i pokopan, odveo pripadnik SAJ-a (Specijalna antiteroristička jedinica Srbije) Nenad Šare, bivši tjelohranitelj Milorada Ulemeka Legije i svjedok suradnik. Kobac je ispitao Šarea, koji nakon Đinđićeva ubojstva nije prošao poligraf, a potom priznao sudjelovanje u otmici Stambolića", rekao je Vasin dugogodišnji prijatelj i kolega. "Uzeo je i prvu izjavu od Branislava Bezarevića u sklopu istrage o Đinđićevom ubojstvu. Posao na tom slučaju i pisanje izvješća kasnije je dovršio SBPOK, a bivši djelatnik Bezbjednosno-informativne agencije osuđen je na 30 godina jer je 'Zemunu' davao informacije o kretanju premijera", ističe drugi izvor.
S druge strane, da je Kobac na terenu potvrdio je i otac Mateja, Nenad Periš koji je istaknuo da se s njim i sastao.
Također, za svog boravka u Beogradu posjetio je i Renata Grbića koji je dosad spasio više od 30 ljudi ispod Pančevačkog mosta.
"Došao je da me pita za mišljenje i savjet, nije mu bilo jasno da je signal mobilnog telefona uhvaćen kod Velikog ratnog otoka, kako je to moguće. Najnovije informacije pokazuju da je Matej plivao u Savi, a onda to znači da je doplivao do Ratnog otoka i tu su ga bazne stanice locirale i to je to. Poslije toga se gubi svaki trag", rekao je je Grbić za Telegraf.rs pa otkrio i kako ga je otac pitao i kada bi tijelo eventualno moglo isplivati, ako zaista do takvog scenarija dođe.
"Bio sam iskren prema njemu, rekao sam mu da bi to moglo biti za nekih mjesec dana, ali i da bih najviše volio kao i svi u Srbiji, da Matej bude živ... Ali opet, nema šanse da se skriva 11, 12 dana po ovoj zimi. Na Velikom ratnom otoku ima 10, 15 vikendica, ali neko bi ga video, a i šta bi jeo, od čega bi živio", zaključuje Grbić.