U noći s 15. na 16. studenog život je izgubio 32-godišnji motociklist. Na mjestu nesreće su svijeće i tragovi kao dokaz tragedije.
„Oko 11 i pol sam vidio od prve pomoći rotacije, digao sam se, vidio mladića da leži u krvi i to je bilo sve što sam znao do jutros. A onda sam saznao da je u biti rođak naš i u biti u obitelji treće dijete koje je smrtno stradalo“, kazao je Riječanin Saša Lerga.
Podsjetnik na sve slične tragedije obilježava se ove nedjelje. Uoči tog Svjetskog dana sjećanja na žrtve u prometu - riječka policija, auto klub i liječnici educirali su učenike Prometne škole.
„Ono što mi vrlo često viđamo po našim ulicama, to je da je kaciga na glavi, ali osoba nije vezana“, upozorio je Milan Lazarević iz Zavoda za hitnu medicinu.
Desetogodišnja statistika drastično je promijenjena. 2008. dogodilo se 53.496 nesreća u kojima su život izgubile 664 osobe. Kroz godine, broj je do lani smanjen na 34.368 nesreća. Život je izgubila 331 osoba.
To je 36 posto manje nesreća, a broj smrtno stradalih je prepolovljen. Svi žele da se taj trend nastavi - tako da se svi uključe – „tu prije svega mislim i na policiju, ali i na što sigurnije prometnice, što kvalitetnija vozila, što bolju medicinsku skrb“, pobrojao je Boris Skeledžić, voditelj Službe za sigurnost cestovnog prometa PU PG
Riječanin Lucio Slama izvukao se za dlaku. Preživio je prometnu, ali dugo se oporavljao: „Moj savjet pogotovo bikerima, prijateljima motociklistima koji voze, kako ih mi zovemo 'lude pile', da se suzdržavaju“.
Opreza nikada dosta. Dan sjećanja na sve stradale u prometu treba biti i podsjetnik i opomena jer svakoga dana u svijetu u prometu život izgubi 3.400 ljudi.