ŠTO JE MLADU NUŠU NATJERALO DA ZAKOLJE BIVŠEG DEČKA? Psihijatar analizirao djevojku: /

'To je duboka patologija...'

Image
Foto: Pixsell

"Odbijanje se može shvatiti kao ponižavanje koje proizvodi intenzivne osjećaje"

22.5.2019.
22:02
Pixsell
VOYO logo

Nuša Bunić (22) danas je u Varaždinu osuđena za ubojstvo s izravnom namjerom te ide u zatvor na 12 godina. Sud nije uvažio njezinu obranu jer je u dijelovima bila kontradiktorna, a smatrali su i da se branila šutnjom kako se ne bi zapetljala u vlastitim tvrdnjama. Njezini su roditelji nakon presude urlali na novinare i napadali pokojnog Nikolu Tureka, dok sama Nuša tijekom izricanja presude niti kasnije nije pokazala niti jednu emociju. Nije se niti okrenula kada su je dozivali roditelji.

Image

22.05.2019., Varazdin - Na Zupanijskom sudu izrecena je presuda Nusi Bunic za ubojstvo bivseg decka Nikole Tureka. Nusa Bunic proglasena je krivom i dobila je 12 godina zatvora. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

NUŠA BUNIĆ – KRIVA! Za ubojstvo bivšeg dečka dobila 12 godina zatvora! Njezina majka pobjesnila na novinare: ‘Vi ste za ovo krivi!’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NUŠA BUNIĆ - KRIVA! Za ubojstvo bivšeg dečka dobila 12 godina zatvora! Njezina majka pobjesnila na novinare: /

'Vi ste za ovo krivi!'

Image
NUŠA BUNIĆ - KRIVA! Za ubojstvo bivšeg dečka dobila 12 godina zatvora! Njezina majka pobjesnila na novinare: /

'Vi ste za ovo krivi!'

Ubola ga nožem i pobjegla

Podsjetimo, Nuša je 15. lipnja 2017. u Varaždinu nožem ubola bivšeg dečka, 30-godišnjeg Nikolu Tureka, u lijevu stranu vrata te mu presjekla karotidnu arteriju i zatim pobjegla s mjesta događaja. Nuša je Nikolu ubila izvan automobila, a potom se navodno skidala i putem do obližnjeg poduzeća Aquatehnike bacala odjeću. Teško ranjeni Turek svojim je automobilom pokušao doći do bolnice.

Stalni sudski vještak, psihijatar dr. Špiro Janović, mišljenja je da se u slučajevima poput navedenog ubojstva za koje je osuđena Bunić radi o dubokoj patologiji, piše Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

20.05.2019., Varazdin - Nakon zavrsnih rijeci na sudjenje na Zupanijskom sudu, pravosudna policajka odvodi osumnjicenu Nusu Bunic. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

[VIDEO] NUŠINA MAJKA NAKON PRESUDE URLALA NA NOVINARE: ‘Gdje su vam dokumenti, zašto Nikolini roditelji skrivaju puno toga’

Prekinuli su godinu i pol prije ubojstva

Nuša i Nikola prekinuli su vezu godinu i pol prije zločina. Bunić je prijateljici za drugog bivšeg govorila kako bi ga mučila i iživljavala se nad njim na Dravi, a slično je izvela i s nesretnim Turekom. I to je sudu, između ostalog, olakšalo posao.

Prijateljica je, nakon što se doznalo za ubojstvo, poslala poruku dečku s kojim je Nuša bila nakon Nikole te u njoj napisala kako je zločin počinjen baš onako kako su njih dvije o tome razgovarale.

Ipak, maštanje i djelo nisu isto pa je opravdano pitanje što to može natjerati osobu da prijeđe granicu i usmrti drugo ljudsko biće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

09.05.2019., Varazdin- Nastavak sudjenja Nusi Bunic zbog sumnje da je ubila decka. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Duboka patologija i narcistička povreda

Psihijatar smatra kako se radi o dubokoj patologiji i narcističkoj povredi.

"Tragični slučajevi partnerskog nasilja sa smrtnim ishodima imaju zajedničko ishodište, a to je krizna situacija gubitka, a odnos prema gubitku je individualan. Gubitak može biti prekid braka ili emocionalnog odnosa. Neke će osobe nakon žalovanja zbog gubitka naći pozitivnu prilagodbu na promjene i krenuti dalje u životu. Na žalost, neke osobe u slučaju prekida emocionalne veze, odbijanja bliske osobe, prestanka bliskog odnosa, će reagirati destruktivno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači da u takvom emocionalnom trenutku nisu mogle naći emocionalni izlaz iz krizne situacije. Osoba je u takvoj situaciji psihološki preplavljena negativnim osjećajima, a naročito je izražen osjećaj da ne može savladati takav gubitak. Destruktivni porivi, koji se javljaju reaktivno, mogu završiti tragično za osobu i njezinu okolinu", objasnio je dr. Janović.

Image

22.05.2019., Varazdin - Na Zupanijskom sudu izrecena je presuda Nusi Bunic za ubojstvo bivseg decka Nikole Tureka. Nusa Bunic proglasena je krivom i dobila je 12 godina zatvora. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Patnja, duševna bol i sram

Osoba u takvim slučajevima može osjećati i duboku narcističku povredu, kao povredu vlastite osobnosti, gubitak poštovanja ili samopoštovanja, ali i sigurnosti, povjerenja u život, ljude, obitelj, objasnio je psihijatar.

Većina ljudi oporavi se uz podršku obitelji i prijatelja, no osobe s poremećajem osobnosti ili one s nekim psihičkim smetnjama ili neliječenim psihičkim bolestima imaju veći rizik za počinjenje nasilnih djela.

"Često je uzrok nasilnog ponašanja, pogotovo takozvanog osvetničkog ponašanja, osjećaj osobne uvrede ili stručno, narcističke povrede. Frustracija koja nastaje u toj situaciji povrede, povezana je s osjećajima ljutnje, patnje ili duševne boli, i srama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbijanje se može shvatiti kao ponižavanje koje proizvodi intenzivne osjećaje. Sram, koji može biti svjestan, a češće nesvjestan, npr. uslijed odbijanja ili ponižavanja, jedan je od najintenzivnih osjećaja koji mogu posljedično pobuditi agresivno ponašanje.

Frustracija vodi do agresije

Osoba, koja percipira gubitak poštovanja ili povredu nekog ponosa, može osjetiti jaku, očito i preplavljujuću, frustraciju koja dovodi do agresivnog čina", objasnio je psihijatar Janović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frustracije su te koje ruše granice i dovode do napada na drugu osobu. "Osobe mogu imati netoleranciju na frustracije zbog poremećenog psihološkog razvoja tijekom djetinjstva i mladosti, što ima za posljedicu razvoj poremećaja ličnosti.

Takva se osoba manjkavo nosi s frustracijama i stresom, jer nema razvijene zrele mehanizme obrane. Isto tako, neke psihičke bolesti, naročito neliječene, dovode do smanjenja sposobnosti osobe za toleranciju frustracije i posljedične sklonosti agresivnom ponašanju", zaključuje Janović.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo