Muškarca koji je bio optužen da je bivšu partnericu, s kojom ima dijete, oteo, drogirao, zlostavljao i silovao 25 puta sudsko vijeće je oslobodilo. Smatraju kako je žrtva "davala različite iskaze na raspravi u odnosu na one kod suca istrage i u tužiteljstvu te je njezin iskaz zbog toga neuvjerljiv i neprihvatljiv", prenosi 24sata.
Do presude, žena s područja Dalmacije koju je, prema optužnici bivši partner na silu odveo u stan i tamo ju držao zatočenu pet dana, nasilno ju je drogirao, zlostavljao i tukao, morala je nadležnim tijelima sedam puta u mučne detalje opisivati torturu koju je proživljavala. Posljednji put na sudu, svega metar udaljena od počinitelja. Tada je, kako piše Jutarnji, zavapila kao joj je dosta svega i da želi da se sve što prije završi jer stalno prisjećanje na ta traumatična događanja utječe na psihičko stanje.
Osim "različitih iskaza pred istražnim tijelima", i onima u sudnici u kojoj je sjedio i optuženi, sud je kao razlog za oslobađajuću presudu uzelo i to što je žena odbila i dopunsko vještačenje koje su trebala provesti dva vještaka. Presuda je nepravomoćna, a tužiteljstvo je uložilo žalbu pa je moguće da će zlostavljanje iz optužnice žrtva morati još jednom opisivati.
'Svjedočenje predstavljana novo silovanje, ovog puta od pravosuđa'
"Stajati na metar od nekoga tko vam je nanio tako duboku traumu, tjelesnu i mentalnu, koči u davanju iskaza. O tome postoji relevantna literatura za koju naši suci očito ne znaju ili ne žele znati. Zahvaljujući tome žrtva je maltretirana od onih koji bi je trebali zaštititi. Činjenica da je sedam puta morala o svemu svjedočiti predstavlja opetovano silovanje te žene, ali ovaj put od strane državnih institucija, konkretno pravosuđa ", zgrožena je Neva Tolle, konzultantica Autonomne ženske kuće Zagreb.
Žrtvama se u više navrata krše prava
Slaže se i odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić koja ne smije komentirati konkretan slučaj ali ističe da kršenje prava žrtava nije rijetkost.
"To uključuje i višekratno nepotrebno ispitivanje, neupotrebljavanje videolinka i ponavljano vještačenje. Radi se o situacijama koje su prepoznate kao strukturalni problem jer se ne poštuje dostojanstvo osobe koja kao oštećenica sudjeluje u kaznenom postupku. Dolazi do snažnih retraumatizacija i pogoršanja zdravstvenih stanja osoba koje ne mogu podnijeti ponavljanje traumatskih događaja. Govorim konkretno o ženama žrtvama rodno uvjetovanog nasilja koje opisuju traumatska iskustva tijekom postupaka" ističe Bezbradica Jelavić.