Chiara Pašić (33) je uz pomoć maloljetnice (15) 23. svibnja 2017. ubila trogodišnjeg sina Denisa. Maloljetnica mu je stavila jastuk na lice dok mu je Chiara sjela na noge. Kako se dijete otimalo Chiara je sjela na jastuk dok dijete nije izdahnulo. Potom su ga odvele u obližnji zaljev gdje ga je Chiara bacila u more.
Stravično je to ubojstvo koje je potreslu Hrvatsku.
Na Županijskom sudu u Puli, u travnju 2018. godine, nepravomoćno je osuđena na 33 godine zatvora. Hladnokrvno je slušala presudu.
- Majka iz pakla nepravomoćno osuđena na 33 godine zatvora
- Majci monstrumu potvrđena kazna: Sina Denisa je s maloljetnicom gušila pola sata
"Majka iz pakla" kako su je prozvali mediji i javnost, zajedno s osuđenom maloljetnicom je uložila žalbu na presudu, ali ju je Vrhovni sud odbio. Imala je pravo na još jendu žalbu, što je i učinila, ali je Vrhovni sud i u trećem stupnju odbio njihove žalbe tako da je presuda pravomoćna i više nema mogućnosti žalbe.
Osluku Vrhovnog suda prenosimo u cijelosti:
"Vrhovni je sud Republike Hrvatske donio presudu u trećem stupnju kojom je odbio izjavljenu žalbu optuženice kao neosnovanu i potvrdio drugostupanjsku presudu Vrhovnog suda Republike Hrvatske.
Time je postala pravomoćna presuda kojom su odbijene žalbe optuženice i maloljetnice i potvrđena prvostupanjska presuda i rješenje Županijskog suda u Puli-Poli. Punoljetna je optuženica zbog kaznenog djela teškog ubojstva osuđena na kaznu dugotrajnog zatvora 33 godine. U kaznu je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru od 24. svibnja 2017. pa nadalje. Maloljetnici je zbog kaznenog djela teškog ubojstva izrečena odgojna mjera upućivanja u odgojni zavod najdulje tri godine.
Punoljetna optuženica i maloljetnica su osuđene jer su zajedno jastukom ugušile trogodišnje dijete koje se otimalo i plakalo. Punoljetna optuženica je majka djeteta. Ubojstvo je počinjeno prema osobi posebno ranjivoj zbog njezine dobi. Optuženica i maloljetnica su mrtvo tijelo djeteta odnijele do obale mora i punoljetna optuženica ga je bacila u more.
Kod izricanja kazne dugotrajnog zatvora 33 godine punoljetnoj optuženici, Vrhovni je sud Republike Hrvatske kao posebno otegotne okolnosti uzeo u obzir činjenice da je optuženica iskazala hladnokrvno planiranje, upornost i bešćutnost u počinjenju djela. Djelo je motivirano bizarnom željom za odlaskom u drugu državu kod dečka kojeg je tek upoznala preko društvene mreže, a dijete joj je za to smetalo. Dijete je trpilo agoniju koja je trajala oko pola sata.
Zbog dubokog poremećaja ličnosti, optuženica je u vrijeme događaja bila u stanju smanjene ubrojivosti. Izrečena joj je i sigurnosna mjera obveznog psihosocijalnog tretmana.
Prema maloljetnici je primijenjeno maloljetničko pravo, a ne opće kazneno pravo. Kod maloljetnice su izraženi poremećaji u ponašanju. Dosadašnji odgojni utjecaji nisu djelovali. Prije je bila smještena u Domu za odgoj i u udomiteljskim obiteljima odakle je bježala. S obzirom na vrstu kaznenog djela, njegovo počinjenje te teške obiteljske prilike maloljetnice, zaključeno je da je nužno maloljetnicu izdvojiti iz sredine u kojoj živi i prema njoj primijeniti socijalno pedagoški rad uz pojačane mjere odgoja. To se jedino može provoditi u zatvorenim uvjetima. Maloljetnici je izrečena i sigurnosna mjera obveznog psihosocijalnog tretmana.
Vrhovni sud Republike Hrvatske smatra da će kazna dugotrajnog zatvora 33 godine punoljetnoj optuženici ispuniti svrhu kažnjavanja. Ta kazna će i utjecati na svijest građana da je činjenje kaznenih djela pogibeljno te da je kažnjavanje njihovih počinitelja opravdano. Time će se istovremeno pojačati povjerenje građana u pravni poredak koji treba biti utemeljen na vladavini prava. Osim toga, kazna sadrži i dostatnu količinu društvene i moralne osude za zlo koje je prouzrokovano žrtvi.
Protiv presude Vrhovnog suda Republike Hrvatske donesene u trećem stupnju nije dopuštena žalba."
Inače, četiri socijalne radnice iz pulskog Centra za socijalnu skrb, koje su bile uključene u rad s Chiarom Pašić, bile su kažnjene ukorom zbog utvrđenih težih propusta u radu. Ukor je, prema Pravilniku o pravima i disciplinskoj odgovornosti članova Komore, inače najblaža mjera propisana za teže povrede u obavljanju djelatnosti socijalnog rada.