Policija upozorava: Pazite na stanove! Sezona je godišnjih odmora

Na području Splita tijekom lipnja ove godine zabilježeno je šest provala u stanove manje nego u istome mjesecu prošle godine: proteklog ih je mjeseca bilo 10, a lani u lipnju 16.

3.7.2014.
6:29
VOYO logo

No, tri provale koje su prošlog vikenda zabilježene u Krležinoj ulici u Splitu, počinjene odvaljivanjem cilindra ulaznih vrata, podigle su alarm u splitskoj policiji na višu razinu. Takav tip provale, pojašnjavaju nam u policiji, odgovara profesionalnim provalnicima koji se tijekom turističke sezone spuštaju na more, piše Slobodna Dalmacija.

Da je riječ o ljudima s iskustvom, osim profesionalne metode provale, govori i činjenica da su stanove relativno brzo odradili, da su brzo probrali vrijedan plijen - ponajprije zlato, dakle ono što se može brzo prodati, te da su zgrade očito neko vrijeme imali na oku jer su odabrali stanove koji su bili prazni. Do lipnja, na podučju grada bile su 23 provale u domove, uglavnom metodom koju policija naziva “ušuljavanje” - kroz odškrinute rolete i slično. Lani je u istom razdoblju zabilježeno čak 40 provala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oprez, bez paranoje

Pojava je to koja se, očekivano, ponavlja iz godine u godinu, a provalnike policija pokušava dočekati što spremnija. Nekoliko je stvari na koje se stavlja naglasak, pojašnjava Paško Ugrina, načelnik Odjela prevencije splitske policije.

– Prije početka sezone kontaktirali smo sve kućepazitelje i uputili ih kako da zgrade budu što sigurnije, odnosno upoznali ih s mjerama koje bi trebalo poduzeti kako bi se smanjio rizik od provala. Po zgradama su podijeljeni letci sa savjetima građanima kako smanjiti tu opasnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto tako, uputili smo pismo namjere osiguravajućim društvima kako bismo vidjeli koji se benefiti mogu osigurati za građane koji ulažu u sigurnost, poput ugradnje blindo vrata, pri ugovaranju osiguranja.

U suzbijanju takvih oblika kriminala prevencija je najvažniji preduvjet – naglašava Ugrina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija ne traži od građana da budu paranoični, no bilo bi dobro da ipak obrate pažnju na nekoliko detalja.

Prije svega, bitno je policiji prijaviti i eventualan pokušaj provale, što dobar dio građana ne čini. Osim toga, valjalo bi se pobrinuti da ulazna brava na vratima zgrade funkcionira, da se, ako je moguće, ugradi brava s cilindrom koji je u istoj razini s vratima, pa ga je teže odvaliti, te da stanari ne otvaraju vrata zgrade bez ikakve provjere o tome tko zvoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim već poznatih savjeta, da se nekome u zgradi povjeri pražnjenje poštanskih sandučića dok su stanari na putu, treba obratiti pažnju na osobe koje moguće “opserviraju” zgradu, promatraju koji se prozori otvaraju i na kojim se balkonima pojavljuju stanari. Dakle, treba obratiti pažnju na neznance koji se pojavljuju u zgradi ili provode više vremena u okolini, a izgledom, govorom ili ponašanjem odudaraju od okoline.

Telefon 192 je broj za dojavu takvih vaših dvojbi. U prijašnjim slučajevima uhićenja takvih skupina upravo su dojave građana bile ključne - od opisa sumnjivih osoba, do opisa i registracijskih oznaka automobila koje su koristili. Uhićenja na Jadranu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija, s druge strane, svakog ljeta redovito pohvata provalničke skupine, no to se obično, i neizbježno, dogodi nakon što oni određenu štetu već naprave. Razmjenjuju se stalno i podaci s ostalim policijskim upravama budući da se takve grupe često sele duž jadranske obale.

U međuvremenu, priliku za zaradom u cijeloj priči uvidjela su osiguravajuća društva koja nude osiguranje stana od provale za vrijeme dok ste na godišnjem odmoru. No, takva osiguranja u konačnici su skuplja nego da sklopite policu na cijelu godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjesečna cijena osiguranja za stan od 50 kvadrata kreće se oko 50 kuna, no ako platite policu za cijelu godinu, mjesečna je cijena 20-ak kuna, pri čemu je i osigurana svota veća. No, u oba slučaja riječ je o malom iznosu u odnosu na štetu koja može nastati ako vas posjete neželjeni gosti.

- ne razglasujte na “sva zvona” putujete li i kada, osobito ne preko društvenih mreža ključ od stana ne ostavljajte ispod otirača, u tegli za cvijeće i sličnim mjestima - najbolje ga je ostaviti osobi - od povjerenja koja će stan što je češće moguće obići i isprazniti poštanski sandučić - noću zaključavajte ulazna vrata zgrade, stana ili kuće i kad ste unutra - sjetite se otvorenog prozora ili balkonskih vrata i provjerite mogućnost pristupa - vrijedne predmete ne držite u neposrednoj blizini prozora i vrata - neposredno uz kuću ne ostavljajte predmete koji omogućuju lakše penjanje (ljestve ili sanduci). - provjerite sporedna vrata i ulaze jer mogu poslužiti za ušuljavanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo